дома тагови имунитет

Ознака: имунитет

Проф. д-р Борислав Каменов, педијатар-имунолог: Колку подолго е детето со мајката, толку подобро –...

Што влијае позитивно, а што негативно на имунитетот на децата објаснува познатиот српски педијатар-имунолог, проф. д-р Борислав Каменов, за „РТС ординација“. Како да препознаете дека имунитетот на детето е нарушен? - Првото нешто...

ПРИМ. Д-Р СЦИ. КЛИМЕНТ МАТОСКИ: Што е имунитет, имун одговор и како се ствара?

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски, специјалист педијатар во пензија ♦♦♦♦♦♦♦ Што е тоа имунитет, имун одговор и како се ствара? Секако, имунолозите овој процес кој веќе се развива во огромна целосна наука би го...

Прим. д-р сци. Климент Матоски: ЗДРАВЈЕТО НЕ Е СÈ ВО ЖИВОТОТ, НО БЕЗ ЗДРАВЈЕ,...

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски, специјалист педијатар во пензија ♦♦♦♦♦♦♦ ЗДРАВЈЕТО е огромно голема и широка тема. За неа многу се зборува, но секако, секогаш и се што е поврзано со истата, е актуелно...

Вакцините би можеле да помогнат во борбата против отпорноста на антибиотици, покажува нова студија

Користејќи нов пристап за развој на вакцини, истражувачите можеби се на прагот на потенцијално решение за проблемот со бактериите отпорни на антибиотици. Експериментална вакцина им обезбедила на глувците високo ниво на имунитет...

Каде се наоѓа имунитетот?

Имунолошкиот систем ја сочинува основата за преживување за сите луѓе, вклучувајќи ги и децата. Кога човечкото тело не би било заштитено со имунитет, постојано би било изложено на напад на бактерии,...

Навики кои треба децата да ги усвојат за поретко да се разболуваат

Дали некогаш сте се запрашале зошто вашето дете секогаш настинува? Детето мора да изгради имунитет, па нормално е дека во првите години престој во детските колективи почесто ќе се разболува. Меѓутоа,...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЗВЕЗДА СПАСОВСКА: Најбитно е децата при појава на првите симптоми на...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Воспалено грло, потешкотии при голтање, црвенило и болки во грлото, зголемени и болни лимфни јазли на вратот, покачена телесна температура, главоболка, чувство на општа слабост или замор се дел од...

КОИ ЖИВОТНИ ФУНКЦИИ ГИ ПОДДРЖУВА ИНКУБАТОРОТ: Најголемите здравствени предизвици со кои се соочуваат предвремено...

Во зависност од степенот на недоносеност, бебето ќе престојува во инкубатор се додека не зајакне доволно, да добие на тежина и да стане толку самостојно што нема да му треба помош...

Д-р Станислава Анѓелеска: ГОЛЕМА КАШЛИЦА (ПЕРТУСИС) – Најдраматична клиничка слика со кашлица е присутна...

ПИШУВА: Д-р Станислава Анѓелеска, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦  Пертусис или голема кашлица е сериозна висококонтагиозна заразна болест предизвикана од грам негативната бактерија Bordetella pertussis. Се пренесува по аерокапков пат, односно со вдишување на воздух контаминиран со оваа...

ИНТЕРВЈУ СО ПРИМ. Д-Р БЛАГИЦА МАНЧЕВА: ГОЛЕМА КАШЛИЦА – Кај доенчињата, во одредени случаи...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Пертусисот е високозаразна болест која најчесто се јавува кај деца и адолесценти и е предизвикана од грам-негативната бактерија Bordetella pertussis. Се пренесува аерокапково со вдишување на воздух контаминиран со оваа...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: