дома тагови лекарска помош

Ознака: лекарска помош

ОТОЦИ ВО БРЕМЕНОСТА: Кога се нормални, а кога треба да се загрижите

Ве предупредиле на мачнините, знаете дека ќе ја зголемите телесната тежина. Сепак, никој не ви кажал дека ќе ви отекуваат прстите на рацете, нозете, зглобовите, образите... Доколку забележите отоци за време на...

Вашиот тинејџер постојано го боли глава? Дознајте кога е време за загриженост и посета...

Што предизвикува главоболка кај тинејџерите?   “Причините може да бидат различни, а често се работи за недоволна хидратација или преголема количина на кофеин“, вели д-р Сантос Касари.   Кај нив може да се развие...

Симптоми кај децата кои не треба да се игнорираат

Многу родители креваат оаника кога нивното дете ќе кивне или ќе му протече носот и истиот момент го носат на лекар. Од друга страна, некои луѓе учат да се носат со...

Кога да се обратите на лекар ако детето има пролив или повраќање?

Според педијатрите, ако детето е во лоша општа состојба, целосно е малаксано, има висока температура над 40 степени која е проследена со треска, односно целото тело му се тресе и неконтролирано...

Состојби со новороденчето при кои е потребно да се побара лекарска помош

По породувањето, од родилиштето нема да бидете отпуштени додека лекарот не е сигурен дека состојбата на бебето, но и вашата не се добри и подготвени за излегување. Но, кога ќе стигнете...

Симптоми за загриженост: Поради што во бременоста треба да побарате лекар

Многу непријатни симптоми ја следат бременоста, но некои од нив се аларм да побарате лекарска помош. Крварењето е прв знак. Слабото крварење е вообичаено за раната бременост, но треба да се...

Краврење во бременоста – што ако тоа ви се случи?

Крварењето во бременоста во првото тромесечие обично се препишува на хормоналните промени. Вообичаени се благи крварења во време кога треба да настапи менструалниот циклус и кога јајце клетката се вградува во...

Високата температура не е секогаш алармантна, но овие знаци не смеете да ги занемарите

Зголемената телесна температура обично се јавува како одговор на телото на инфекција, кога имуниот систем се бори против бактерии или вируси. Ова се некои од најчестите причини за зголемена температура: Настинка...

Родителски водич низ симптоми 

Некое благо пореметување е тешко да се објасни кај бебињата кои се уште не зборуваат, а одредени пречки може мајката да ја исплашат без потреба. Понекогаш и постарите деца не се...

Бактериско воспаление на грло – кога задолжително треба да се јавите на лекар?

Причинител на бактериско воспаление на грло е бактеријата стрептокока од групата А. Болеста почнува нагло, а водечки симптом е силна болка во грлото, додека општи симптоми како губење на апетитот и општа...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски детски појадок

Потребно: 2 шолји овесни снегулки 4 шолји млеко 1/3 шолја сечкани лешници 1/2 шолја суво грозје 1 излупено и исечкано јаболко Цимет Подготовка: Количината на...

Грешки поради кои детето одбива да спие попладне

Спиењето во текот на денот трае неколку часа или помалку, но може да влијае на целокупниот ден на детето. Попладневниот сон може да го...

ПУЛМОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ: Децата кои го прележуваат коронавирусот на нозе се во...

Потребно е, особено кај адолесцентите, вирусот да се испрати од почеток до крај, вели д-р Татјана Радосављевиќ, специјалист пулмолог.   “Не е добро децата, КОВИД-19 да...

Д-р Алемка Маркотиќ: COVID-19 не ги сака солените раствори, затоа редовно правете тоалета на...

Во оваа ера на COVID-19, покрај мерките за дистанца, хигиена на рацете и носење маска, важно е да се одржува и правилна хигиена на...

АКО ВИ ТЕЧЕ НОСОТ, НЕМАТЕ COVID-19: Врвен експерт објаснува дека заморот е најчест симптом...

„Во секој случај, чувајте ги своите деца дома (ако имаат симптоми), но не трчајте низ целата земја, обидувајќи се да направите тест за нешто...

СИРЕЊЕ: Кога може да се воведе во бебешката исхрана

Доколку детето не е алергично на млечни производи, сирењето во неговата исхрана се воведува помеѓу 8. и 10. месец од животот. Но, ако постои...

Се обидувате да забремените? Ова се најчестите грешки при зачнувањето

Сте ги одредиле своите плодни денови, внимавате на положбата која наводно некој ви кажал дека е најдобра за зачнување? Но, и покрај редовниот сексуален...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од тестенини

Потребно: Пилешки гради Брокула Тиквици Домати Пиперка Павлака Тестенини Кокосово масло Сол Бибер Зачини по желба Подготовка: Месото, доматите, пиперката и тиквицата исечете ги на...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Кога може да се појават?

Истражувањата покажуваат дека девет од 10 трудници добиваат стрии во бременоста и тоа обично во 6. или 7. месец од бременоста, а ако имате...

Знаци на проблеми со очите кај децата

Видот веднаш по раѓање на бебето не е потполно развиен. Дури неколку месеци подоцна, видните дразби го започнуваат интензивниот развој на видот. Кога детето...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Компир плескавици

Потребно: 2 шолји пире од компири ¼ шолја пармезан 1 јајце 6-7 лажици брашно Подготовка: Пирето, пармезанот, јајцето и три лажици од брашното замесете ги...

„ЗЛАТЕН СЕПТЕМВРИ“: 500 златни балони за децата херои

Во чест на сите деца кои се борат со малигни заболувања, Универзитетската клиника за детски болести, заедно со волонтерите од невладината организација САНО, утре...

Зошто депресијата кај децата не треба да се потценува

Група светски стручњаци смета дека сите деца на возраст помеѓу 12 и 18 години, треба да направат превентивен преглед за депресија. Депресијата кај младите може...

Како може да се подготвите за есента и КОВИД-19?

Самата помисла на втор бран од новиот коронавирус може да биде многу стресна, но ако уште сега превземете одредени чекори, можете есента да ја...

Прим. д-р Методија Томевски: Препораки за внес на незаситени масни киселини (ОМЕГА-3 и ОМЕГА-6)...

ПИШУВА: Прим. д-р Методија Томевски специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦  Дневните па и неделните препорачани дози за возрасното население, се уште не се доволно усогласени од страна на релевантните институции,...
error: