дома тагови менструација

Ознака: менструација

ВРАЌАЊЕ НА МЕНСТРУАЛНИОТ ЦИКЛУС: Како овулацијата и крварењето влијаат на доењето?

Менструацијата може да влијае на доењето исто како што доењето може да влијае на менструацијата. Некои мајки забележуваат намалување на производството на млеко по враќањето на менструацијата, додека кај други ништо...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби бремена?“ Најдобар доказ дека сте е тест...

ТРИ ДО ПЕТ ДЕНА ОТСУСТВО ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Дали Шпанија прва во Европа...

Кој не доживеал силна болка и низа непријатни симптоми кои понекогаш ја следат менструацијата, не може да сфати колку е тешко да се функционира и работи во таква состојба. Работодавачите немаат...

МЕНСТРУАЦИЈА ПО ПОРОДУВАЊЕ: Кога се враќа менструацијата и како влијае доењето врз неа?

Сите жени крвават по породувањето и тоа не е дел од менструалниот циклус. Ако ги хранат своите бебиња со шише, повеќето мајки наскоро ќе ја добијат првата менструација. Доењето, од друга...

ОДГОВОРИ НА НАЈВАЖНИТЕ ПРАШАЊА: Влијае ли вакцината против КОВИД-19 на промени во менструалниот циклус?

Над 48 милиони лица примиле барем една доза вакцина против коронавирусот во Велика Британија, а делот кој предизвикува загриженост кога се работи за несаканите реакции на вакцината е и оној кој...

Четири несакани ефекти на вакцината против Ковид-19 кои поверојатнo ќе ги доживеат жените

По вакцинирањето против Ковид-19, можни се некои лесни несакани ефекти кои вклучуваат блага болка на местото на инјектирање и температура. Сепак, според досегашните податоци, се чини дека жените понекогаш може да...

Одговори на прашања кои се срамат да ги постават штотуку породените мајки

Без оглед на начинот на породување, вагиналното крварење е нормална појава, бидејќи од матката се отфрлаат остатокот од крвта и епител. Бојата на почетокот е  светло црвена до кафена, а околу...

Какви се шансите да забремените во сите фази на менструалниот циклус

  Доброто познавање на сопствениот менструален циклус може да ви помогне при обидот за забременување и да ги подобри шасните за зачнување. Но, што се случува во вашето тело за време на целиот...

Д-р Маќули Хаџи-Лега: И без првата менструација може повторно да останете бремени краток период...

ПИШУВА: Д-р Маќули Хаџи-Лега специјалист по гинекологија и акушерство  ♦♦♦♦♦♦♦  Прв циклус после породување Кога зборуваме на тема прв циклус по породување постојат различни варијанти. Жена којашто е породена спонтано и дои, во просек ја добива...

Прва менструација: Три работи кои родителите треба да ги направат

Вашата ќерка добила прва менструација, што е голем знак дека веќе не е малечко девојче и голема е веројатноста дека емотивно ќе ја почувствувате таа промена. Многу е важен начинот на...

Најнови вести

ШТО АКО НОВОРОДЕНЧЕТО НА АПГАР ТЕСТОТ ДОБИЕ ОЦЕНКА ПОМАЛА ОД 10? Низ ова тестирање...

Кога ќе се роди бебето, медицинскиот персонал ја прави првата проценка на виталноста. Најважно е да не очекувате премногу прерано, не сите бебиња ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегански бургер

Потребно: ½ шолја булгур 1 шолја вода 400гр варен грав ½ шолја рендан кашкавал ½ шолја рендан морков ½ лажичка сол Лук по желба ...

Спиењето во ист кревет со децата позитивно влијае и на родителите и на децата!

Сузан Краус Витборн, професорка по психологија на Универзитетот Масачусетс Амхерст, смета дека приврзаното родителство може да им помогне на децата да пораснат во посреќни...

ЗАЧИНИ И ЖИТАРИЦИ: Кога да ги воведете во детската исхрана и како да ги...

До првата година од животот, кога децата само се навикнуваат на основните вкусови на храната, не е потребно да се додаваат никаквизачини, па дури...

Респираторниот синцицијален вирус (РСВ) е особено опасен за бебињата: Кои се симптомите и како...

Респираторниот синцицијален вирус (РСВ) често предизвикува инфекции на респираторниот систем, кои најчесто се манифестираат со симптоми на инфекција на горните делови на респираторниот систем,...

Зошто се намалува телесната тежина на бебињата по раѓањето

Бебето во првите три или четири дена губи на тежина и за тоа постојат оправдани причини. Сосема е нормално бебето во првите денови од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Просо со зеленчук

Потребно: 100гр просо 1 кромид Зеленчук по желба (тиквица, пиперка, морков) Сол Масло Подготовка: Просото убаво измијте го и сварете го на ист начин како...

АКО ВАШЕТО ДЕТЕ СЕ ЗАНИМАВА СО ОВИЕ АКТИВНОСТИ ќе запознае повеќе пријатели и ќе...

Ако вашето дете е фасцинирано од читање книги, цртање, собирање сликички или правење макети, тоа е показател дека развива хоби. Можеби ви се чини...

ШТО ВЕЛАТ ПЕДЈАТРИТЕ? Изложеноста на децата на разни причинители на болести во раното детство...

Во 90-тите, родителите често знаеле да ги однесат децата кои сè уште не прележале сипаници кај оние деца кои се заразени и се заразни...

Бебињата плачат без солзи, а можат да спијат и со отворени очи. Еве зошто…

На сите родители им е позната следнава ситуација: сте го пресоблекле новороденчето, сте го нахраниле и сте го ставиле на спиење, но наместо да...

РСВ, ГРИП И КОВИД КАЈ ДЕЦАТА: Доктор ги објаснува главните разлики помеѓу симптомите

Во светот се зголемува бројот на случаи на респираторен синцицијален вирус (РСВ), ковид-19 и грип. Бидејќи сите овие болести можат да изгледаат многу слично,...

КОЈ ВИД НА КРВАРЕЊЕ Е ОПАСНО И КОЈА БОЛКА УКАЖУВА НА СПОНТАН АБОРТУС: Овие...

Бременоста доаѓа со бројни симптоми кои се сосема нормални иако се непријатни. Меѓутоа, некои кои се појавуваат на самиот почеток никако не треба да...

ШТО ПОКАЖУВААТ СТАТИСТИКИТЕ: Мајките кои се оптоварени со домашни работи имаат незадоволни деца

Постои ли родител кој никогаш немал грижа на совест оти поминува премногу време на работа, па за децата, по сите обврски во домот и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Богати“ палачинки

Потребно: 2 јајца 200гр брашно 200мл млако млеко 200мл газирана минерална вода 1 лажица масло 1 ванилин шеќер 1 лажица растопен путер Малку сол ...

ВЕЧЕРНИТЕ АВАНТУРИ НЕМААТ ЕФЕКТ: Ако го изморите темпераментното дете, тоа нема полесно да заспие

Растењето темпераментни деца не е едноставно, а најтешкиот дел е дефинитивно заспивањето. Многумина тврдат дека единствениот начин да го натераат детето да заспие е...
error: