дома тагови мозок

Ознака: мозок

Интервју со д-р мед. науки Наталија Ангелкова: ОСТАВЕТЕ ГИ ДЕЦАТА ДА ЛАЗАТ – Важно...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Mускулниот тонус и движењето се проценува на раѓање и истото го следиме и понатаму во развојниот период. Некои од болестите кои се вродени, генетски условени можат да се појават уште...

Проф. д-р Јовица Угриновски: ЈАТРОГЕНИЗАЦИЈА: Се поголем е бројот на пациенти коишто се разболени...

ПИШУВА: Проф. Д-р Јовица Угриновски специјалист по неврохирургија  ♦♦♦♦♦♦♦ Терминолошки или во превод ова значи болест добиена од доктор, бидејќи јатрос на грчки значи доктор. Оваа болест е опишана многу одамна, но тоа биле ретки...

ИМУНИЗАЦИЈА (2). Прим. д-р Методија Томевски: Пред вакцинацијата против морбили епидемиите се повторуваа на...

ПИШУВА: Прим. д-р Методија Томевски специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ ОСВРТ НА ЕРАДИКАЦИЈАТА НА ЗАРАЗНИТЕ ЗАБОЛУВАЊА Вакцината против ДИФТЕРИЈА е воведена во 1951 год. Од 1946 год. до 1950 год. просечно годишно заболувале по 358, а умирале по...

Зошто се јавува расеаност и заборавеност во бременоста?

Секоја жена која била бремена, искусила појава на лошо помнење и губење на нешта, а научниците велат дека тоа е сосема нормална појава во подоцниот стадиум од бременоста. Тоа го потврдило...

Мајчиното млеко клучно за раст и развој на мозокот кај недоносените деца

Резултати од нова студија укажуваат дека мајчиното млеко го зголемува нивото на хемиски соединенија кои се клучни за раст и развој на мозокот кај недоносените деца со многу ниска родилна тежина....

Интервју со асс. д-р Илбер Бесими: Убавото време носи и почести повреди кај децата,...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Децата се темпераментни, љубопитни, постојано се во движење и откривање на средината којашто ги опкружува. Во сиот тој занес и најмало невнимание може да резултира со повреда, чија...

Што се случува во мозокот на мајката кога нејзиното дете плаче?

Мајките се исклучително чувствителни на плачот на детето, а таа чувствителност е последица на делувањето на хормонот окситоцин. Тој учествува во многу процеси поврзани за мајчинството – го поттикнува почетокот на...

Зошто бебињата ја сакаат играта на криење?

Многу бебиња ја обожаваат оваа игра, иако и не сме сигурно поради што. Изгледа толку едноставно, но сите бебиња уживаат во тоа. Зошто тоа толку го сакаат? Дали навистина мислат дека...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 19. недела

Продолжува развојот на мозокот со диференцијација на функциите. Во изминатите неколку недели, мотроните неврони (нервни клетки) ја вршеле својата функција, но сега бебето веќе е свесно дека управува со своите движења. Почнува...

АНТИВАКСЕРИТЕ РАЗОРУЖАНИ: МРП вакцината не предизвикува аутизам, тврдат данските истражувачи

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Вакцината против морбили, заушки и рубеола (МРП) не го зголемува ризикот од појава на аутизам, а не предизвикува ниту аутизам кај деца кои спаѓаат во т.н. ризични групи,...

Најнови вести

Дали детето по прележана варичела може да оди на море?

Кога ќе поминат две недели од почетокот на болеста, детето може да замине на летување на море, секако нагласуваат педијатрите, ако немало некои значајни...

Како да препознаете рамно стапало и кога да го однесете детето на лекар?

Како и повеќето органи, така и кај стапалата сите анатомски елементи се формираат интраутерино, во навршената 28. гестациска недела од бременоста. Постнатално, односно по раѓањето...

Асс. д-р Весна Мицевска: Децата најчесто се трујат со лекови кои ги наоѓаат во...

ПИШУВА: Асс. д-р Весна Мицевска специјалист педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦  АКУТНИ ИНТОКСИКАЦИИ ВО ДЕТСКАТА ВОЗРАСТ (1) Акутна интоксикација претставува состојба на акутно труење со отровни супстанци или прекумерна доза на супстанции...

Предвременото породување може да биде поврзано со летните жештини

Врска помеѓу надворешната температура и ризикот од предвремено породување навистина постои. Истражувачите се обиделе да ја покажат поврзаноста помеѓу горештините и породувањето, следејќи ги...

Зошто се јавуваат и како се лекуваат афти кај децата

Афтите се болни промени во устата, со големина од неколку милиметри, а може да бидат и поголеми од еден до два сантиметри во пречник....

Прим. д-р Борислав Гогушевски: Акутниот синузит најчесто почнува со симптоми на настинка и трае...

ПИШУВА: Прим. д-р Борислав Гогушевски оториноларинголог ♦♦♦♦♦♦♦ СИНУЗИТИС Синузитис претставува воспаление на слузницата на параназалните синуси. Овие инфекции се јавуваат најчесто заедно со инфекции на носните простори /ринити/ и...

Децата на разведени родители се склони на гојазност

Деца чии родители се разведени имаат поголеми шанси да бидат гојазни. Научниците го следеле индексот на телесна тежина кај 7500 деца од нивното раѓање...

Колку време е потребно да останете бремена

Паровите кои се обидуваат да добијат бебе веројатно слушнале различни приказни за зачнувањето и тоа од оние кои успеваат од прв пат, па се...

ИМУНИЗАЦИЈА (3). Прим. д-р Методија Томевски: Што се случи кај нас, та успешната приказна...

ПИШУВА: Прим. д-р Методија Томевски специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ ШТО СЕ СЛУЧИ КАЈ НАС, ТА УСПЕШНАТА ПРИКАЗНА СО ВАКЦИНАЦИЈАТА И ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ ДА СЕ ПРЕТВОРИ ВО НОЌНА МОРА? Во...

Одговори на најчестите прашања за породилните болки

Денес е научно докажано дека пролонгираниот и интензивно болниот процес на породување може да има голем број несакани ефекти, како врз мајката така и...

Како да не ви се случи претоплување на детето во автомобил

Ова се митови што ќе ви помогнат да разберете зошто е важно да ја регулирате температурата во автомобилот.   Не е опасно ако го оставам детето...

Како навреме да ги откриете вродените ортопедски аномалии кај бебето

Ран преглед или скрининг кај бебињата од страна на ортопед е важно да се направи заради рано откривање на било каква аномалија на локомоторниот...

Кога бебето е подготвено за седење?

Ако внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

Планирате бременост? Ова треба да го направите

Закажете преглед кај вашиот гинеколог. Ако имате здравствени проблеми како дијабетес, висок крвен притисок, астма, депресија, најпрво мора да ги доведете во контрола овие...

ЛЕТНИ ПРОБЛЕМИ: Осип кај децата од жештина или после пливање

ОСИП ОД ЖЕШТИНА “Жешкото време може да предизвика детето да се исипе од глава до пети. Изложеноста на високи температури, а особено и кога е...
error: