дома тагови мозок

Ознака: мозок

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Невролошките дисфункции како еден од факторите за отежнато читање и...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦   Кај повеќето деца кои имаат повреда на мозокот се јавуваат симптоми на отежнато совладување на...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат премногу стимулација. „Фронталниот лобус на мозокот добро реагира...

КАКО ДА ЈА ИЗВАДИТЕ НОЌНАТА ПЕЛЕНА? Еден знак укажува на тоа дека детето е...

Некои деца го усвојуваат користењето нокшир или тоалет веќе на 2-годишна возраст, но им се потребни уште две години за да ја извадат и ноќната пелена. И покрај тоа што ги...

НАУЧНИЦИТЕ ОБЈАСНИЈА ЗОШТО ТИНЕЈЏЕРИТЕ ЧЕСТО ГИ ИГНОРИРААТ СВОИТЕ РОДИТЕЛИ: Одговорот сигурно ќе ве изненади

Ново истражување открило дека мозокот на тинејџерите го „филтрира“ гласот на нивната мајка, па тука може да се крие и објаснувањето зошто тинејџерите ги игнорираат предупредувањата и обидите за разговор со...

МАЈКИ, КАКО СЕ НОСИТЕ СО СТРЕСОТ: Истражување покажало дека вашиот начин на размислување влијае...

Стресот не може да се избегне, но начинот на кој се однесуваме кон него прави огромна разлика, не само за нас, туку и за нашите деца. Претходни истражувања потврдиле разлика како...

Јадењето три јајца на ден може да и обезбеди на жената доволно холин –...

Многу жени не добиваат доволно од клучна хранлива материја за бременоста која би можела да биде од витално значење за развојот на мозокот на детето, предупредува експерт, но брзата промена на...

Децата кои играат тимски спортови имаат помала веројатност да страдаат од депресија или анксиозност,...

Играњето тимски спортови е подобро за менталното здравје на децата отколку индивидуалните, како што е тенисот, сугерира една нова студија. Студијата спроведена на околу 11.000 деца од девет до 13 години покажала...

Детскиот мозок позитивно реагира на мајчиниот глас, се до пубертетот

Мозокот на мало дете е посебно прилагоден на гласот на неговата мајка. Мозокот на тинејџерот, дефинитивно не е. Овој заклучок, објавен пред неколку денови во списанието Journal of Neuroscience, можеби на прва...

КОВИД-19 МОЖЕ ДА ГО ЗАБРЗА СТАРЕЕЊЕТО ЗА 20 ГОДИНИ: Истражувачите објаснуваат како

Иако коронавирусот е респираторно заболување, заразените пациенти доживуваат голем број ефекти врз мозокот, што доведува до симптоми како што се мозочна магла, конфузија, губење на мирис и вкус со ризик од...

Проф. д-р Бранимир Несторовиќ: Друштво на децата се другите деца, а не бабите и...

Децата имаат само една обврска во животот, а тоа е да си играат. Тие треба постојано да скокаат, да играат и да трчаат. Не е важно што понекогаш и ќе се...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: