дома тагови мозок

Ознака: мозок

ИСТРАЖУВАЊЕ: Како мирисот на мајката влијае на мозокот на бебето

Феромоните на мајката ја подобруваат синхорнизацијата помеѓу мозокот на бебето и мајката, сугерирајќи ја нивната улога во развојот на ‘социјалниот инстикт’ на бебето, отворајќи врата на нови тераписки стратегии за развојни...

КОЈ ЛЕК МОЖЕ ДА БИДЕ НАЈОПАСЕН ЗА ДЕТЕТО: Што е Рејов синдром и како...

Кога детето е настинато, има грип и покачена телесна температура, родителите најчесто веднаш посегнуваат по ацетилсалицилна киселина за да ја намалат. Стручњаците предупредуваат дека температури кои се пониски од 38,5 степени...

ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДЕНО И СО СТУДИЈА: Колку повеќе го гушкате вашето бебе, толку неговиот мозок...

Истражување што било спроведено на 125 деца, родени во термин, како и предвреме родени деца во Националната детска болница во Колумбија, Охајо, открило дека рани, нежни изливи на наклоност на родителите...

Д-р Ранко Рајовиќ, експерт за детски развој: МОЗОКОТ СЕ РАЗВИВА СО ДВИЖЕЊЕ – Затоа...

„За жал, родителите се повеќе стануваат аниматори, а тоа не е нивна работа“, вели Ранко Рајовиќ, експерт за детски развој, во видеото објавено на страницата „NTC Learning system“. Родителите често прават две...

КОВИД-19 може да влијае на мозокот на хоспитализираните деца

Новиот коронавирус SARS-CoV-2 може да остави повеќе од 40 отсто од хоспитализираните деца поради КОВИД-19 со главоболки и други долготрајни невролошки симптоми, тврди нова студија објавена во Pediatric Neurology. Исто така,...

Кои деца се најчувствителни на тежок КОВИД-19?

Со оглед дека во САД рекорден број на деца се хоспитализирани поради КОВИД-19, нова студија се обидела да објасни кои деца се под најголем ризик од сериозни компликации. Студијата објавена во...

Што се случува со мозокот на мајката кога бебето прв пат ќе се насмее?

Во целата постпородилна магла, непроспиени ноќи, опоравување, прилагодување на нов распоред и учење на знаците што ги испраќа бебето, постојат оние моменти кога новата мајка може да помисли; не знам уште...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската здравствена организација препорачува ексклузивно доење до 6-месечна...

Д-р Олгица Николовска: Карактеристики и исхрана на недоносено новороденче

ПИШУВА: Д-р Олгица Николовска, специјалист педијатар   Во последните години постои светски тренд на пораст на предвремено родени бебиња кој е последица на современиот начин на живот, поместувањето на старосната граница кај мајките, како и...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: Врската меѓу мозокот и цревата

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Од првите денови на животот, човечкото тело е колонизирано од голем број микроорганизми, кои коегзистираат заедно со него и придонесуваат за бројни корисни цели. Несомнено најзначајните...

Најнови вести

ШТО АКО НОВОРОДЕНЧЕТО НА АПГАР ТЕСТОТ ДОБИЕ ОЦЕНКА ПОМАЛА ОД 10? Низ ова тестирање...

Кога ќе се роди бебето, медицинскиот персонал ја прави првата проценка на виталноста. Најважно е да не очекувате премногу прерано, не сите бебиња ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегански бургер

Потребно: ½ шолја булгур 1 шолја вода 400гр варен грав ½ шолја рендан кашкавал ½ шолја рендан морков ½ лажичка сол Лук по желба ...

Спиењето во ист кревет со децата позитивно влијае и на родителите и на децата!

Сузан Краус Витборн, професорка по психологија на Универзитетот Масачусетс Амхерст, смета дека приврзаното родителство може да им помогне на децата да пораснат во посреќни...

ЗАЧИНИ И ЖИТАРИЦИ: Кога да ги воведете во детската исхрана и како да ги...

До првата година од животот, кога децата само се навикнуваат на основните вкусови на храната, не е потребно да се додаваат никаквизачини, па дури...

Респираторниот синцицијален вирус (РСВ) е особено опасен за бебињата: Кои се симптомите и како...

Респираторниот синцицијален вирус (РСВ) често предизвикува инфекции на респираторниот систем, кои најчесто се манифестираат со симптоми на инфекција на горните делови на респираторниот систем,...

Зошто се намалува телесната тежина на бебињата по раѓањето

Бебето во првите три или четири дена губи на тежина и за тоа постојат оправдани причини. Сосема е нормално бебето во првите денови од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Просо со зеленчук

Потребно: 100гр просо 1 кромид Зеленчук по желба (тиквица, пиперка, морков) Сол Масло Подготовка: Просото убаво измијте го и сварете го на ист начин како...

АКО ВАШЕТО ДЕТЕ СЕ ЗАНИМАВА СО ОВИЕ АКТИВНОСТИ ќе запознае повеќе пријатели и ќе...

Ако вашето дете е фасцинирано од читање книги, цртање, собирање сликички или правење макети, тоа е показател дека развива хоби. Можеби ви се чини...

ШТО ВЕЛАТ ПЕДЈАТРИТЕ? Изложеноста на децата на разни причинители на болести во раното детство...

Во 90-тите, родителите често знаеле да ги однесат децата кои сè уште не прележале сипаници кај оние деца кои се заразени и се заразни...

Бебињата плачат без солзи, а можат да спијат и со отворени очи. Еве зошто…

На сите родители им е позната следнава ситуација: сте го пресоблекле новороденчето, сте го нахраниле и сте го ставиле на спиење, но наместо да...

РСВ, ГРИП И КОВИД КАЈ ДЕЦАТА: Доктор ги објаснува главните разлики помеѓу симптомите

Во светот се зголемува бројот на случаи на респираторен синцицијален вирус (РСВ), ковид-19 и грип. Бидејќи сите овие болести можат да изгледаат многу слично,...

КОЈ ВИД НА КРВАРЕЊЕ Е ОПАСНО И КОЈА БОЛКА УКАЖУВА НА СПОНТАН АБОРТУС: Овие...

Бременоста доаѓа со бројни симптоми кои се сосема нормални иако се непријатни. Меѓутоа, некои кои се појавуваат на самиот почеток никако не треба да...

ШТО ПОКАЖУВААТ СТАТИСТИКИТЕ: Мајките кои се оптоварени со домашни работи имаат незадоволни деца

Постои ли родител кој никогаш немал грижа на совест оти поминува премногу време на работа, па за децата, по сите обврски во домот и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Богати“ палачинки

Потребно: 2 јајца 200гр брашно 200мл млако млеко 200мл газирана минерална вода 1 лажица масло 1 ванилин шеќер 1 лажица растопен путер Малку сол ...

ВЕЧЕРНИТЕ АВАНТУРИ НЕМААТ ЕФЕКТ: Ако го изморите темпераментното дете, тоа нема полесно да заспие

Растењето темпераментни деца не е едноставно, а најтешкиот дел е дефинитивно заспивањето. Многумина тврдат дека единствениот начин да го натераат детето да заспие е...
error: