дома тагови мускули

Ознака: мускули

ПОЛОЖБА НА СТОМАК УШТЕ ОД ПРВАТА НЕДЕЛА ОД ЖИВОТОТ: Ја развива моториката, ги зајакнува...

Кога ќе се роди бебето, тоа изгледа толку мало и ситно што мислите дека не можете да направите многу со него. Главно во првите денови по раѓањето бебето го носите во...

ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ: Зошто е добро да возите велосипед

Медицинскиот факултет Харвард на својата веб-страница истакнува пет важни придобивки од возењето велосипед. Ги штити зглобовите Кога возите велосипед, целата тежина ја префрлате на силните карлични коски. Кога одите или трчате, тежината се...

БЕБЕШКО ЗДРАВЈЕ: Што мора да знаете за намалување на тонусот на мускулите

Млитавост или хипотонус е намалување на тонусот на мускулите, кој може да се препознае по изостанок на отпор при изведувањето на пасивни движења. Без оглед што не претставува сериозен проблем, неопходно...

ГРЧЕВИ ШТО ГИ МАЧАТ ДЕЦАТА И ГИ ЗБУНУВААТ РОДИТЕЛИТЕ: Како да му помогнете на...

Родителите можат многу сериозно да се исплашат кога детето ќе се разбуди            во текот на ноќта жалејќи се на болки во нозете. Иако се работи главно за безопасна појава, може д...

Најчести заблуди за царскиот рез

Околу породувањето има многу контроверзии, а некои од најголемите се однесуваат токму на породување со царски рез. Полесен начин Царскиот рез е рутински и многу безбеден, но исто така е и операција на...

ЗОШТО БЕБЕТО ТРЕБА ДА ЛЕЖИ НА СТОМАК: Еве како влијае на моторниот развој, а...

Вртењето на бебето на стомак му помага да ги развива мускулите, за подоцна да може да продолжи со развојот и да научи да се врти, да лази. Исто така, стручњаците сметаат...

МАСАЖА НА ЛИЦЕТО НА БЕБЕТО ВО 4 ЧЕКОРИ: Ова е многу корисно за детето,...

Ако сакате да му пружите на вашето бебе малку мир и опуштање, масажата на лице е одличен начин. Бебињата полека се навикнуваат на светот околу нив, па често може да чувствуваат...

Нутриционист советува: Како да ја вратите силата по прележан Ковид-19

Како и секоја болест, Ковид-19 остава трага на организмот и го исцрпува. За тоа постојат две главни причини. Недостаток на хранливи материи за време на болеста и вирусот, кој е огромен...

И вагината може да ја чувате од стареење на овие четири интересни начини

Стареењето, за жал, влијае на вагината исто како и на остатокот од телото. Исто така, тоа може да се забави, но прашањето е како, оти на пазарот постојат секакви видови на...

РАСТЕЧКИ БОЛКИ: Како се дијагностицираат и кога треба да се јавите на доктор

Дали болните нозе го држат вашето дете будно ноќе? Можеби има растечки болки. Растечките болки се грчеви, невообичаени болки во мускулите што ги чувствуваат некои деца од предучилишна возраст и пре-адолесцентни деца...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: