дома тагови новороденче

Ознака: новороденче

Американска академија за педијатрија: Нови упатства за фебрилни доенчиња стари од 8 до 60...

Кога новороденчето ќе добие треска, тоа може да биде знак на бактериска инфекција, а педијатрите сега имаат упатства (гајдлајн) кои ќе им помогнат да донесат најдобра одлука. Американската академија за педијатрија во...

Предупредување за родителите: НЕ ОСТАВАЈТЕ ГО БЕБЕТО ДА СПИЕ СО ЛЕНТА ЗА ГЛАВА

Декоративните ленти за глави за бебиња изгледаат преслатко, но само додека бебињата се будни. Пред спиење задолжително извадете ги од главчето на вашето бебе... Експертите велат дека лентите треба задолжително да се...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: КОГА ДА МУ ДАДЕТЕ НА ДЕТЕТО ЛЕК ЗА КАШЛИЦА И...

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ, педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦ И ако повеќето настинки кај децата не предизвикуваат сериозни компликации, тие можат да предизвикаат вознемиреност кај родителите и старателите. Настинката е меѓу главните причини што децата посетуваат лекар. И...

Високиот притисок на мајката во бременоста го зголемува ризикот од мозочен удар кај детето

Висок притисок кај идните мајки го зголемува ризикот од мозочен удар кај децата подоцна во животот, покажало ново истражување. Резултатите укажуваат дека хипертензивните нарушувања за време на бременоста се поврзани со...

Д-р Сашо Ѓорѓиоски: СТРАБИЗАМ – КОГА ОЧИТЕ НЕ СТОЈАТ ПРАВО

ПИШУВА: Д-р Сашо Ѓорѓиоски специјалист офталмолог ♦♦♦♦♦♦♦  Страбизам (разрокост) e пореметување на моториката на очните јаболка кој се користи за опишување на состојба кај која очите не се поставени рамно, односно има отклонување од видната...

Како да му помогнете на бебето да ја развие дарбата за говор: Гугајте заедно,...

Иако разговорот со новороденчето нема да му помогне порано да прозбори, тоа е одличен начин да се поврзете со вашето бебе, а кога ќе дојде време и за тоа, ќе му...

НАЈНОВА СТУДИЈА ОД ОКСФОРД: Инфекцијата со коронавирус кај новороденчињата се поврзува со трикратно поголем...

Трудниците заразени со КОВИД-19 и нивните новороденчиња имаат поголем ризик од развој на компликации отколку што досега се знаело, покажала најнова студија на британските научници. Студијата е спроведена на над 2100 бремени...

Бебешки нокти предизвикаа војна помеѓу мајките на социјалните мрежи

На социјалните мрежи се води вистинска војна! Се започнало кога една мајка објавила четири фотографии од своето бебе на Фејсбук и се пофалила дека му направила маникир. На секоја фотографија бебето е...

Зошто некои родители не се заљубуваат во своето бебе при првата средба: 5 причини...

Иако знаеме дека раѓањето на дете е нешто најубаво што може да ни се случи во животот, дури 20 проценти од родителите во првиот момент кога ќе го видат, не чувствуваат...

Зошто новороденчињата плачат кога ќе седнете, а престануваат веднаш штом ќе станете?

Кое е првото нешто што го правите кога ќе го слушнете бебето како плаче? Станувате и го земате во вашите раце. Знаеме дека ова е еден начин да го смирите новороденчето....

Најнови вести

Повеќе од пет симптоми во првата недела на инфекција со SARS-CoV-2 носат зголемен ризик...

Новиот извештај покажува дека луѓето кои имаат повеќе од пет симптоми во текот на првата недела од инфекцијата со вирусот SARS-CoV-2, имаат зголемен ризик...

ХИПЕРЗАРАЗНА ВАРИЈАНТА: Делта сојот има дури 1.000 пати поголемо вирусно оптоварување, открива нова студија

По неколкумесечно собирање на податоци, научниците се согласуваат: Делта варијантата е најзаразната верзија на коронавирусот ширум светот. Се шири околу два до три пати...

Моќна фотографија на бебе во срце од шприцови: СЕТА БОЛКА И РАДОСТ НА БОРБАТА...

Фотографија која совршено ја отсликува целата болка, но и радост на ин витро оплодувањето. Фотографијата, споделена на Фејсбук страницата Sher Institute, ја покажува вистинската...

Комбинацијата на „АстраЗенека“ и „Фајзер“ го зголемува нивото на антитела кон коронавирусот, покажува студија

Комбинацијата на вакцини, прва доза на „АстраЗенека“, а потоа „Фајзер“, го зголемува нивото на неутрализирачки антитела за шест пати, во споредба со примени две...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза бајадера

Потребно: · 200мл вода · 550гр шеќер · 300гр мелени ореви · 300гр мелени бисквити · 250гр путер · 100гр чоколадо за готвење За глазура: · 150гр црно чоколадо · 2 лажички масло Подготовка:...

ЛЕТОТО Е ИДЕАЛНО ВРЕМЕ: Како и кога да го одвикнете детето од пелени?

Летните месеци се идеален период за вадење на пелените кај детето, но за повеќето родители тој процес ретко поминува без маки. Најчесто станува збор...

НЕ ГРИЖЕТЕ СЕ, ДЕТЕТО НЕ МАНИПУЛИРА СО ВАС: Зошто децата бараат чаша вода пред...

Толку сте уморни, и и вие и вашето дете, и единство што сакате е да заврши читањето на последната приказна пред спиење, па вашето...

Гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) кај децата: Кога треба да се јавите на лекар

Плукањето, исто така познато како рефлукс или гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) е неуредно. Но, за разлика од повраќањето, тоа обично не е болно, а бебињата...

Со која вакцина против Ковид-19 најлесно се минува границата: Еве каде може да проверите...

Ширум светот досега се администрирани над 3,7 милијарди дози вакцина против Ковид-19, а многумина летово се решија да ги спакуват куферите и да отпатуваат...

Долго топло лето: Идеален за разладување – ОСВЕЖИТЕЛЕН КРЕМАСТ СЛАДОЛЕД ОД ВАНИЛА И МАЛИНА

ПОТРЕБНО Е: 500 г замрзнати малини 1 ванилин шеќер 3 лажици шеќер сок од еден лимон 1/2 лажиче цимет 2 шлаг крема со вкус...

Американска академија за педијатрија: Нови упатства за фебрилни доенчиња стари од 8 до 60...

Кога новороденчето ќе добие треска, тоа може да биде знак на бактериска инфекција, а педијатрите сега имаат упатства (гајдлајн) кои ќе им помогнат да...

ОД КОГО ДЕЦАТА ЈА НАСЛЕДУВААТ ВИСИНАТА

Научниците го испитувале начинот на исхрана на бремените жени и утврдиле како тоа влијае врз плодот, но сега е направена студија која ги испитувала...

Проблеми со концентрација, замор, намалена способност за вежбање – овие симптоми на Ковид може...

Германските истражувачи спроведоа студија објавена во часописот „Clinical Infectious Diseases“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со Ковид имале...

Дали интелигенцијата е наследна и од кого? Еве што вели науката

Експертите за генетика истражувале дали интелигенцијата е резултат на генетско влијание или се развива и создава од надворешни фактори, и заклучиле дека е комбинација...

Безбедно ли е да се дружите со пријатели кои не се вакцинирани? Еве што...

Ако сте вакцинирани, дали може безбедно да се дружите со пријателите? Одговорот може да лежи во вашето општо здравје, здравјето на луѓето околу вас и...
error: