дома тагови новороденче

Ознака: новороденче

СИМПТОМИ ЗА АЛАРМ кај новороденче

По породувањето, од родилиштето нема да бидете отпуштени додека лекарот не е сигурен дека состојбата на бебето, но и вашата не се добри и не сте подготвени за излегување. Но, кога...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте знаеле дека бебињата се смеат и пред...

СВЕТСКА НЕДЕЛА НА ДОЕЊЕ (1-7 АВГУСТ 2021): Доењето дејствува како прва вакцина за бебињата,...

СВЕТСКАТА НЕДЕЛА НА ДОЕЊЕ се одбележува од 1 до 7 август, оваа година со пораката - заштитата на доењето е заедничка одговорност. Поради исклучителната важност на доењето како за здравјето на...

ВЕ ФАЌА ПАНИКА АКО БЕБЕТО БЉУЦКА ИЛИ ИМА ОСИП? Овие ситуации според педијатрите се...

Вашето бебе плаче, неврозно е, има осип по лицето. Но, не паничете, се тоа е нормално. Имено, пистојат состојби кои се јавуваат во првите неколку недели од животот на бебето и...

Американска академија за педијатрија: Нови упатства за фебрилни доенчиња стари од 8 до 60...

Кога новороденчето ќе добие треска, тоа може да биде знак на бактериска инфекција, а педијатрите сега имаат упатства (гајдлајн) кои ќе им помогнат да донесат најдобра одлука. Американската академија за педијатрија во...

Предупредување за родителите: НЕ ОСТАВАЈТЕ ГО БЕБЕТО ДА СПИЕ СО ЛЕНТА ЗА ГЛАВА

Декоративните ленти за глави за бебиња изгледаат преслатко, но само додека бебињата се будни. Пред спиење задолжително извадете ги од главчето на вашето бебе... Експертите велат дека лентите треба задолжително да се...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: КОГА ДА МУ ДАДЕТЕ НА ДЕТЕТО ЛЕК ЗА КАШЛИЦА И...

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ, педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦ И ако повеќето настинки кај децата не предизвикуваат сериозни компликации, тие можат да предизвикаат вознемиреност кај родителите и старателите. Настинката е меѓу главните причини што децата посетуваат лекар. И...

Високиот притисок на мајката во бременоста го зголемува ризикот од мозочен удар кај детето

Висок притисок кај идните мајки го зголемува ризикот од мозочен удар кај децата подоцна во животот, покажало ново истражување. Резултатите укажуваат дека хипертензивните нарушувања за време на бременоста се поврзани со...

Д-р Сашо Ѓорѓиоски: СТРАБИЗАМ – КОГА ОЧИТЕ НЕ СТОЈАТ ПРАВО

ПИШУВА: Д-р Сашо Ѓорѓиоски специјалист офталмолог ♦♦♦♦♦♦♦  Страбизам (разрокост) e пореметување на моториката на очните јаболка кој се користи за опишување на состојба кај која очите не се поставени рамно, односно има отклонување од видната...

Како да му помогнете на бебето да ја развие дарбата за говор: Гугајте заедно,...

Иако разговорот со новороденчето нема да му помогне порано да прозбори, тоа е одличен начин да се поврзете со вашето бебе, а кога ќе дојде време и за тоа, ќе му...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: