дома тагови новороденче

Ознака: новороденче

АПГАР ТЕСТ: Проверете како се добиваат и што значат овие оценки за новороденчето

Уште во првата минута од својот живот, бебињата ја добиваат својата прва оценка, а во 5. минута, веќе и втората. Тие две оценки заедно, го сочинуваат апгар скорот, односно апгар тестот. Тестот...

Може ли бебе премногу да спие и дали треба да се буди поради хранење

Новороденче просечно спие околу 16 часа дневно, но кај некои бебиња тоа може да биде од 18 до 20 часа, па и повеќе. Ако бебето често е поспано, се прашувате дали...

Срцепарателно: Новороденче, старо 7 дена, оставено на улица во кутија за пица

„Животот ве обликува, но не ве подготвува за ситуации како оваа“, се вели во објавата на Агенцијата за цивилна заштита на Мексико, која објави фотографија од бебето и оставената порака на...

Новороденче позитивно на COVID-19: Не станува збор за вертикална трансмисија, објаснува директорката на ГАК

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје е регистрирано новороденче позитивно на COVID-19. Дел од медиумите објавија дека ќе се испитува дали станува збор за прв случај на...

Не плашете се да доите: Најновата италијанска студија покажува дека коронавирусот не се пренесува...

♦♦♦♦♦♦♦ Мајчиното млеко е безбедно и ако мајката е заразена со коронавирус, тој не се пренесува на новороденчето преку доењето, се резултатите од истражувањето спроведено од експерти од Одделот за неонатологија на...

ТРИКОВИ како полесно да го успиете бебето

Многу е важно кај децата од најраната возраст да се воведе здрава рутина на спиење, особено навечер. Сонот е важен за психофизичкиот развој на детето и затоа, ако сакате и детето,...

ПО ПОРОДУВАЊЕТО: Новороденчето доживува токсичен стрес кога се одвојува од мајката

Шведскиот лекар, Нилс Бергман вели дека постојат само две вистини за мајката и за бебето:   Бебињата и мајките не треба да се раздвојуваат по породувањето Мајките никогаш не смее да бидат...

СМА средба на специјалисти и пациенти 2020 „Нови хоризонти“: Скринингот на новороденчиња е шанса...

♦♦♦♦♦♦♦ Здружението „СТОП СМА“, вчера (31 август) на последниот ден од месецот посветен за подигнување на свеста за спинална мускулна атрофија (СМА), ја одржа третата по ред СМА средба на специјалисти и...

Зависни сме од него: Мирисот на новороденче предизвикува неверојатно силно чувство на задоволство

Авторите на студијата, објавена во швајцарскиот журнал „Frontiers in Psychology“, тврдат дека мирисот на новороденче е толку моќен што е во состојба во мозокот на возрасните да предизвика силно чувство на...

Зошто доаѓа до појава на “млечни дамки“ или милиа кај бебињата?

Милиа е состојба на кожата чија главна карактеристика е присуство на мали бели топчиња, слично на цисти на лицето, главата и на грбот на новороденчето. Тоа е многу честа појава присутна...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: