дома тагови новороденче

Ознака: новороденче

Бебешки нокти предизвикаа војна помеѓу мајките на социјалните мрежи

На социјалните мрежи се води вистинска војна! Се започнало кога една мајка објавила четири фотографии од своето бебе на Фејсбук и се пофалила дека му направила маникир. На секоја фотографија бебето е...

Зошто некои родители не се заљубуваат во своето бебе при првата средба: 5 причини...

Иако знаеме дека раѓањето на дете е нешто најубаво што може да ни се случи во животот, дури 20 проценти од родителите во првиот момент кога ќе го видат, не чувствуваат...

Зошто новороденчињата плачат кога ќе седнете, а престануваат веднаш штом ќе станете?

Кое е првото нешто што го правите кога ќе го слушнете бебето како плаче? Станувате и го земате во вашите раце. Знаеме дека ова е еден начин да го смирите новороденчето....

ДИЛЕМИ НА РОДИТЕЛИТЕ: Кога бебето ќе може да го контролира своето главче?

Новороденчето има многу мала контрола на главата и на вратот, но во периодот помеѓу четвртиот и шестиот месец, тоа ќе развие способност и ќе ги зајакне мускулите да може својата глава...

ПРЕКРАСНО ПИСМО ЗА НОВИТЕ РОДИТЕЛИ: 10 бебешки заповеди

Писмото, наречено “10 бебешки заповеди“, постои веќе со години. Иако не е познато кој е авторот на ова прекрасно писмо, тоа се споделува и се чита одново и одново, поради добра...

ЖЕНСКО ЗДРАВЈЕ: Митови и заблуди за КОВИД-19

Земајќи ги предвид научниците и стручни сознанија за КОВИД-19 кои досега се познати, прим. д-р Весна Степаниќ, специјалист гинеколог зборува за најчестите митови и заблуди за оваа инфекција од аспект на...

БЕСЕЖЕ И COVID-19: Кој ја примил вакцината во детството е поотпорен на коронавирусот, докажаа...

Анализата на статистичките податоци, спроведена од експерти од Универзитетот во Санкт Петербург, за ширењето на COVID-19 во различни земји покажала дека нивото на пациенти заболени со COVID-19, но и стапката на...

КОВИД-19 може да му наштети на срцето на новороденчето

Двомесечно доенче со дијагноза КОВИД-19 покажало знаци на реверзибилни повреди на срцето и затајување на срцето, покажува нов приказ на случај на дете со коронавирус. Презентацијата и клиничкиот тек на овој...

Нивото на стрес кај мајката за време на бременоста може да го обликува мозокот...

Мозокот на новороденчето може да го обликува нивото на стрес што неговата мајка го доживува за време на бременоста, открило ново истражување. Имено, се покажало дека нивото на стрес кај мајката...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: КОВИД-19 може да има долгорочно влијание и на бебињата кои во време...

Иако долгорочните ефекти на КОВИД-19 на доенчињата допрва треба да се видат, стручњаците од две медицински школи во Јужна Калифорнија некои заклучоци ги извлекуваат од податоците за последиците од пандемијата на...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: