РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

Палачинките се популарен десерт и се прават насекаде низ светот. Секој има свој рецепт за нив, а ние ви го пренесуваме еден од најдобрите. За да успеат палачинките, важно е како ја правите смесата, дали правите американски или обични палачинки, а ви предлагаме да ги пробате и овие без брашно. 

Потребно:

  • 2 банани
  • 3 јајца
  • 1 лажица кокос
  • 1 лажица сусам
  • 1 лажица масло

Подготовка: Изгмечете ги бананите, па додајте ги изматените јајца. Добро измешајте, па додадете го кокосот, сусамот и маслото. Сè убаво измешајте, земете мала лажица црпалка и истурете ја смесата во тавчето кое сте го премачкале со масло. Пржете ги од двете страни по 2-3 минути. По желба прелијте ги со мед, сируп од урми, свежо овошје. Добар апетит!