дома тагови пет години

Ознака: пет години

3 начини како да поттикнете самодоверба кај деца до 5 години

Ние како родители, со одреден број години искуство зад нас, знаеме колку е важна самодовербата во животот. Во денешниот свет, таа значи многу. Вистина, некои на кои не им треба ја...

КОЈА МОТОРИКА ТРЕБА ДА ЈА СОВЛАДА ДЕТЕТО ОД РАЃАЊЕ ДО 5. ГОДИНА: Ова е...

Првите пет години од животот се период на неверојатен раст во сите области од развојот на детето. Особено е важна крупната моторика, односно моторниот и физичкиот развој, односно како малите деца...

ПЕДИЈАТРИТЕ ПОСОЧУВАТ: Овие пет работи секое дете треба да ги знае до петтата година

Петтата година е голема пресвртница. Детето веќе не е мало и оваа транзиција дава можност за поголема независност и одговорност. Ова е совршено време да го научите вашето дете некои основни,...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба од љубов и внимание од родителите. Периодот...

БЕЗ ПАНИКА: Што секое дете “мора“ да знае до петтата година

Вештините кои што детето ги развива во првите години од својот живот се неверојатни. Но, сепак имајте предвид дека секое дете се развива поинаку и на свој начин, затоа не грижете...

Пет работи што секое дете околу петта година треба да ги знае

Децата помали од пет години можат да следат упатствата кога се во опасност, а по петгодишна возраст почнуваат да ги разбираат причините зошто постојат безбедносни правила. Тоа значи дека можат да...

Кои вештиини детето би требало да ги усвои до 5. година?

Вештините кои детето ги развива во првите години од својот живот се неверојатни. Сепак, запомнете дека секое дете се развива поинаку, затоа не грижете ако вашето дете не може да направи...

Што да очекувате од децата од 3 до 5 години

Децата на четиригодишна возраст, најчесто надвор од домот се предобри, додека дома стануваат непослушни. Инаку, за предучилишната возраст се вели „мал пубертет„, а сигурно досега и сте сфатиле зошто. Немирни, со...

Што детето би требало да научи до 5. година

Децата на возраст од пет години впиваат како сунѓер и ја нема таа работа која нема да ја запомнат, ако им дадете до знаење дека треба да ја знаат. Ништо од...

Проверени методи за воспитување на деца помлади од пет години

Често е тешко да се избори, да се дисциплинира и да се смири дете, но тоа е, и тоа како изводливо. Како и останатите родителски активности и дисциплината подразбира трпение. Поставувањето...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: 2 рецепти за домашен сладолед што децата ќе го обожуваат

Сладолед од чоколадо Потребно: 1 конзерва засладено кондензирано млеко (400 гр) 60 гр какао во прав 1 лажичка екстракт од ванила 500 гр павлака за...

ЗОШТО СТОМАКОТ ПРЕД ЦИКЛУС ТОЛКУ ОТЕКУВА? Овулационата надуентост е честа непријатност што многу жени не ја поднесуваат

Вашето тело поминува низ толку многу промени за време на менструалниот циклус, а една од хормоналните промени за време на овулацијата е зголемувањето на...

РОТАВИРУС И ДИЈАРЕА ВО ЛЕТО: Симптоми на оваа вирусна инфекција и како да се...

„Типичната сезона кога владее оваа инфекција е зимата, односно од ноември до април, но не се исклучени ниту другите месеци. Инфекцијата се јавува многу...

ИДЕАЛНО ТЛО ЗА РАЗМНОЖУВАЊЕ НА БАКТЕРИИ: Дали и вашите деца се капат на овој...

Многу родители ги изложуваат своите деца на ризик од сериозни болести додека се капат, без воопшто да се свесни за тоа. Експертите велат дека...

СТУДИЈА: Аутизмот кај децата поврзан со промени во цревниот микробиом

Новата анализа не ги проучувала само бактериите кои потекнуваат од дигестивниот тракт, туку и габите, археите и вирусите кои можат да се најдат таму. Тимот,...

ЕДЕН ЗБОР ИМА ОГРОМНО ВЛИЈАНИЕ НА САМОДОВЕРБАТА НА ДЕЦАТА: Наместо оној кој сите го...

Самодовербата е многу важна за децата бидејќи може да влијае на нивниот живот во сите аспекти. Добра вест е дека постои еден збор што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанска салата со сланина и леб

Потребно: 6 големи парчиња сланина 2 топчиња моцарела, исечени на парчиња 6-8 парчиња домати, исечени на големи парчиња 300 гр кисели краставички Свежи листови...

БЕБЕТО ПЛАЧЕ ШТОМ ГО СПУШТИТЕ И ВЕ БАРА САМО ВАС? Сите даваат погрешни совети,...

Иако е сосема природно детето да е врзано за мајката, факт е дека некои деца се изразено поврзани за мајките, до таа мера што...

6 КАРАКТЕРИСТИКИ НА ОДЛИЧНИ РОДИТЕЛИ: Знаат да кажат НЕ, но и да играат и...

Родителите се трудат да бидат најдобри за своите деца, а советите на стручњаците или нивните зборови за тоа што го прави добри родители може да им...

ДИЈАРЕЈА, ГАДЕЊЕ, БОЛКИ ВО СТОМАКОТ, ПОВРАЌАЊЕ: Доенчињата и децата помлади од 5 години се...

Труењето со храна е состојба предизвикана од консумирање на контаминирана храна или пијалак што содржи бактерии, вируси или паразити. Вообичаени бактерии кои предизвикуваат труење...

Научете ги децата на другарство

Конфликтите помеѓу децата најчесто избиваат поради играчки и поради различно водење на правилата на игра, а каде има конфликти, тука се и бурни реакции...

ОСИП, ПЛАЧЕЊЕ,ЗГОЛЕМЕНИ ЖЛЕЗДИ: Симптоми кои никогаш не треба да ги игнорирате кај дете

Сите симптоми кај деца кои не навршиле една година, треба да се земат предвид сериозно, бидејќи тие многу лесно се разболуваат. Дури и кога...

5 ПРИЧИНИ ЗА НЕСОНИЦА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Еве што може да ви помогне конечно...

Бремените жени често имаат проблеми со спиењето, а несоницата може да се појави во кој било период од бременоста. Најчесто, идните мајки се жалат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ­: Запечени тиквички со салца и пармезан

Потребно: 500 гр тиквички Салца 3 чешниња лук Пармезан Провансалски зачин Босилек Сол Црн пипер Маслиново масло Подготовка: Тиквичките измијте ги, не ги лупете, исечете...

ДАЛИ ДЕЦАТА НЕ ПРАВАТ ПОСРЕЌНИ: Науката има одговор кој ќе ве изненади

Многу родители велат дека имањето деца е најдоброто нешто што им се случило во животот. Има и други кои иако ги сакаат своите наследници,...
error: