дома тагови прегратка

Ознака: прегратка

ПРКОС, АГРЕСИЈА, ПЛАЧЕЊЕ: Зошто и во вакви ситуации треба да го прегрнете детето?

Децата влегуваат во секакви фази кои не секогаш им се јасни и сфатливи на родителите – пркосат, викаат, имаат испади на лутина и бес, плачат, невообичаено се однесуваат и покажуваат агресија....

 “МАМО, ТАТО, ВЕ САКАМ“: Децата покажуваат љубов на разни начини, а овие се некои...

Родителите им ја покажуваат љубовта на своите деца на многу начини. Од нежни допири, прегратки, во заедничко играње и дружење, бакнежи и комплименти. Посебно е интересно да се гледа како децата...

ЗОШТО Е ПОСЕБЕН ОДНОСОТ МАЈКА И СИН? Шест работи што секое момче мора да...

Односот мајка-син е еден од оние кои влијаат на формирањето на личноста на детето. Од односот на синот со мајката ќе зависи неговата самодоверба во возрасниот период, како и самопочитувањето, но...

СО ПРИСУТНО РОДИТЕЛСТВО ПРОТИВ ЗАБРЗАНИОТ ЖИВОТ: 7 едноставни навики со кои подобро ќе се...

Најубавни моменти се оние во кои се чувствуваме вистински поврзани со децата. Се галиме, разговараме, смееме и уживаме во нивното присуство. Сепак, забрзаниот начин на живот таквите моменти често ги сведува...

ПРИЧИНА ПЛУС ВАШИТЕ ДЕЦА ДА ГИ БАКНУВАТЕ И ПРЕГРНУВАТЕ ШТО ПОВЕЌЕ: Физичкиот допир влијае...

Редовно слушаме како прегратките имаат еневројатен ефект на здравјето и благосостојбата на луѓето. Кога се бибањата во прашање, посебно се става акцент на важноста на блискоста и физичкиот контакт. Најновото истражување од...

ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДЕНО И СО СТУДИЈА: Колку повеќе го гушкате вашето бебе, толку неговиот мозок...

Истражување што било спроведено на 125 деца, родени во термин, како и предвреме родени деца во Националната детска болница во Колумбија, Охајо, открило дека рани, нежни изливи на наклоност на родителите...

Еве зошто прегратката е најдобриот лек за испадите на бес кај детето

Иако навидум е секојдневен гест, прегратката и општо физичките изрази на нежности, имаат огромна улога во емоционалниот развој на децата. Но, знаете ли зошто треба да ги гушкаме децата тогаш кога...

Зошто е важно да гушкате детето?

Кај децата постари од четири месеци, родителската прегратка има огромно значење. Студија која ги набљудувала отчукувањата на срцата кај деца помали од една година по гушкање, утврдила разлика помеѓу прегратката на...

НОВА ГОДИНА, НОВА НАДЕЖ: Запомни – сè е заменливо и неважно, но луѓето се...

„Мојата 12-годишна ќерка, Одри, неодамна на една од многуте наши прошетки низ соседството ми рече дека никогаш нема да ја заборави оваа пандемија и да го земе „здраво за готово“ тоа...

Дали сте подготвени за првиот училишен ден: Како разделбата со детето да биде помалку...

Моментот кога ќе дојде време да се разделите пред влезот во училницата може да биде исклучително тежок и емотивен. Не го одложувајте заминувањето затоа што колку подолго стоите пред училницата толку...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: