дома тагови респираторни инфекции

Ознака: респираторни инфекции

ИНТЕРВЈУ СО ПРОФ. Д-Р ТАТЈАНА ЈАЌОВСКА: Голем интерес за првиот симпозиум на Македонското педијатриско...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Хроничната кашлица е честа компликација кај децата. Може да биде симптом на многу сериозни состојби и компликации со можни трајни последици. „Главна цел е да се дијагностицира болеста или состојбата...

ДОЛГОТРАЈНА КАШЛИЦА: Лекарите објаснуваат зошто кашлицата трае подолго оваа зима

Многу пациенти оваа зима се жалат на долготрајна кашлица, а лекарите објаснуваат дека тоа би можело да биде затоа што луѓето едноставно фаќаат една инфекција по друга. Професорката Камила Хоторн, шефица на...

Д-р Станислава Анѓелеска: Вирусните инфекции никогаш не се третираат со антибиотици – антибиотикот делува...

ПИШУВА: Д-р Станислава Анѓелеска, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Со самото намалување на надворешните температури во есенскиот и зимскиот период се соочуваме со се поинтензивни вирусни респираторни инфекции кај децата кои се одговорни за повеќе од 80...

ИНТЕРВЈУ СО М-Р Д-Р ЕЛЕНА МАНОЛЕВА-НИКОЛОВСКА: Коксаки вирусот најмногу ги погодува децата на возраст...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Интересно за овој период е тоа што е навистина невообичаен во однос на инфекциите кои ги гледаме во доцна пролет. Во месец мај и јуни вообичаено доминираат гастроинтестинални вирози, многу...

Најнова студија тврди дека бебињата кои се доени една година постигнуваат највисоки резултати на...

Бебињата кои се дојат подолго време се подобри мислители како тинејџери, сугерира истражувањето. Студијата на повеќе од 7.800 британски деца ги истражувала оние кои биле хранети со мајчино млеко помалку од два...

БЕБЕ И РЕСПИРАТОРНИ ИНФЕКЦИИ: Кои се мерки на превенција од прв ред?

Студените денови се време на чести респираторни инфекции. Родителите на бебиња на возраст до неколку месеци, треба да бидат запознаени со најмалку една од наједноставните мерки на превенција. Исклучително е важно да...

НЕ ЧУВАЈТЕ ВЛАЖНА, ВАЛКАНА ОБЛЕКА ВО ШКАФЧИЊА: Хигиенски препораки за ученици

Учениците, персоналот и училиштата треба да бидат известени за правилната техника за миење раце, вклучително и важноста на миењето раце пред јадење или подготовка на храна, по допирање на какви било...

Почнува сезоната на респираторни инфекции: Како да се разликуваат од коронавирусот?

Почетокот на есента е период од годината кога почнуваат и респираторните инфекции и алергиските реакции кај децата, но поради сличноста на симптомите со болеста КОВИД-19, тоа може да предизвика немир и...

Д-р Алемка Маркотиќ: COVID-19 не ги сака солените раствори, затоа редовно правете тоалета на...

Во оваа ера на COVID-19, покрај мерките за дистанца, хигиена на рацете и носење маска, важно е да се одржува и правилна хигиена на носот, која вклучува негово редовно чистење и...

Д-р Алемка Маркотиќ: Ако едно дете од одделението се зарази, сите контакти ќе одат...

♦♦♦♦♦♦♦ Како ќе изгледа новата учебна година во Хрватска и дали сите деца ќе одат на училиште? Д-р Алемка Маркотиќ, директорка на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ за Нова ТВ...

Најнови вести

Една метода на родителство може да ги направи децата асоцијални. Еве која

Според нова студија објавена во списанието на Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија, начинот на кој ги воспитуваме нашите деца може да направи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со џем

Потребно: 3 јајца Прстофат сол 180 гр шеќер 10 гр ванилин шеќер 150 мл масло 150 мл млеко 380 гр брашно 10 гр...

КОИ СЕ ПРЕДНОСТИТЕ АКО РОДИТЕ ДЕТЕ ПО 35. ГОДИНА: Мајките живеат подолго, а бебињата...

Сте станале мајка по 35. година? Истражувањето на Универзитетот Архус во Данска покажува дека децата родени од жени постари од 35 години имаат одредени...

ШТО ТРЕБА ДА МОЖЕ ДА ПРАВИ БЕБЕ НА 3 МЕСЕЦИ: Руски педијатар открива –...

Од моментот на раѓање, бебето континуирано се развива и се прилагодува на новите животни услови. Тоа често расте толку брзо што немаме време да...

Клиниката „Жан Митрев“ додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новороденчиња од општина...

Клиниката „Жан Митрев“ додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од општина Центар. Ова е третпат годинава како се доделуваат ваучери...

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА СЛУЧАИ НА СИФИЛИС: NHS со нов гајдлајн за трудници –...

Лекарите забележале „зголемен број на дијагнози“ на средновековни сексуално преносливи инфекции и кај идните мајки и кај неродените бебиња. Претходно, здравствените работници беа на штрек...

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...

КАРАНИЦИТЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈААТ НА ДЕЦАТА, НО ТЕШКО Е ДА СЕ ИЗБЕГНАТ: Психолозите откриваат во...

Расправијата содржи многу непријатни емоции и е отворен израз на гнев кон друга личност. Таа може да се сфати како комуникација која ги преминала...
error: