дома тагови ризик

Ознака: ризик

Здравата исхрана кај децата е поврзана со подобро ментално здравје

Резултати од нова студија спроведена во Велика Британија на 7.570 средношколци и 1.253 деца од основни училишта, укажуваат дека децата кои јадат здрави намирници имаат подобро ментално здравје. Имено, се покажало дека...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Подолгото доење може да го намали ризикот од постпородилна депресија

“Жените кои страдаат од постпородилна депресија, која се јавува од четвртата недела до една година по породувањето, се борат со тага, вознемиреност и екстремен замор што им го отежнува нормално функционирање“,...

Безбедно ли е да се дружите со пријатели кои не се вакцинирани? Еве што...

Ако сте вакцинирани, дали може безбедно да се дружите со пријателите? Одговорот може да лежи во вашето општо здравје, здравјето на луѓето околу вас и вашата толеранција на ризик. „Ако сте целосно вакцинирани,...

Зошто се повеќе жени добиваат премногу килограми во бременоста?

Доколку се извлекувате на тоа дека “јадете за двајца“ во бременоста, треба да најдете друг изговор за да ја изедете и таа крофна. Ново истражување објавено во списанието Obstetrisc and Gynecology...

ОПАСНОСТ ОД ПРЕЈАДУВАЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто трудница не смее да јаде за двајца

Вообичаена претпоставка е дека жените за време на бременоста треба да јадат за двајца, но лекарите предупредуваат дека тоа може да доведе до гестациски дијабетес. Имено, хормоните произведени во текот на бременостаможат...

Високиот притисок на мајката во бременоста го зголемува ризикот од мозочен удар кај детето

Висок притисок кај идните мајки го зголемува ризикот од мозочен удар кај децата подоцна во животот, покажало ново истражување. Резултатите укажуваат дека хипертензивните нарушувања за време на бременоста се поврзани со...

Нивото на тестостерон може да влијае на сериозноста на КОВИД-19 кај мажите

Ниското ниво на хормонот тестостерон може да го зголеми ризикот од тежок КОВИД-19 кај мажите, покажало ново истражување. Инаку, кај мажите, болеста КОВИД-19 обично е посериозна отколку кај жените. Имено, мажите со...

Дали доенчињата се изложени на поголем ризик од КОВИД-19 од останатите деца?

Резултати од нова студија укажуваат дека доенчињата мобеи не се толку отпорни на новиот коронавирус SARS-CoV-2 како другите деца. Исто така се покажало дека и новороденчињата и постарите адолесценти се почувствителни...

НАЈНОВА СТУДИЈА ОД ОКСФОРД: Инфекцијата со коронавирус кај новороденчињата се поврзува со трикратно поголем...

Трудниците заразени со КОВИД-19 и нивните новороденчиња имаат поголем ризик од развој на компликации отколку што досега се знаело, покажала најнова студија на британските научници. Студијата е спроведена на над 2100 бремени...

Научниците предупредуваат: Растојанието од 2 метри во затворен простор не го спречува пренесувањето на...

Откако е прогласена пандемија на коронавирус во светот, едно од златните правила за спречување на пренесување на инфекцијата е да се држи растојание од најмалку два метра во затворени простории и...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: