дома тагови ризик

Ознака: ризик

САКАТЕ ДОМА ДА СОБЕРЕТЕ ЛУЃЕ? Пресметајте колкав е ризикот вашите гости да се заразат...

Математиката е едноставна и се темели на службени податоци за ширење на пандемијата во реално време. Авторите се научници од Технолошкиот институт во Џорџија, а нивната методологија доби повтрди со објава...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: КОВИД-19 може да има долгорочно влијание и на бебињата кои во време...

Иако долгорочните ефекти на КОВИД-19 на доенчињата допрва треба да се видат, стручњаците од две медицински школи во Јужна Калифорнија некои заклучоци ги извлекуваат од податоците за последиците од пандемијата на...

НОВА СТУДИЈА: КОВИД-19 носи ризик за Паркинсонова болест кај младите пациенти

Се чини дека една од компликациите од КОВИД-19 може да биде развој на Паркинсонова болест, укажуваат нови податоци. Имено, објавени се најмалку три случаи на релативно млади пациенти со КОВИД-19 кои...

ДЕТАЛНА АНАЛИЗА – ШТО ВЕЛАТ СТРУЧЊАЦИТЕ: Дали децата се значаен извор на ширење на...

Во текот на првиот бран на пандемијата со новиот коронавирус се создаде научен консензус според кој децата би можеле да бидат важен фактор во ширењето на новиот коронавирус, како што е...

Бубрежната болест енормно го зголемува ризикот од смртен исход од КОВИД-19

Пациентите со КОВИД-19 кои имаат бубрежна болест или чии бубрег е оштетен од коронавирусот SARS-CoV-2, имаат многу поголем ризик од смрт од таа болест, укажува ново истражување. Откриено е дека дури и...

Во пораст инфарктите поврзани со бременоста

Срцевите удари поврзани со бремноста, особено во периодот по породувањето се во пораст кај жените кои имаат над 30 години, укажуваат резултатите од новата студија што ги објави Здружението на кардиолози...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Запекот кај жените е почест за време на бременоста и по породувањето

Резултати од нова студија покажале дека жените за два до три пати е поверојатно дека ќе страдаат од констипација (запек) за време на бременоста и веднаш по породувањето, отколку во било...

Нискиот број на лимфоцити пред КОВИД-19 го зголемува ризикот од смрт

Според резултатите од ново истражување, нискиот број на лимфоцити (лимфоцитопенија) пред изложување на новиот коронавирус SARS-CoV-2 може да биде поврзан со зголемен ризик од смртен исход од КОВИД-19. Со оглед дека апсолутниот...

Со овие симптоми никако не смеете да го испратите детето во градинка или училиште

Во никој случај децата не треба да се испраќаат во училиште и градинка ако имаат било какви симптоми, дури и оние “најбезоспани“, а она што е особено важно е дека доколку...

Трудниците со КОВИД-19 се изложени на поголем ризик од компликации

Два нови американски извешати укажуваат дека КОВИД-19 може посебно тешко да ги погоди бремените жени. Затоа се смета дека дијагностицирањето на КОВИД-19 за време на хоспитализација на трудниците е исклучително важно...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: