дома тагови ризик

Ознака: ризик

Дали стресот може да доведе до спонтан абортус?

Малите стрсови кои секојдневно ги доживуваме не можат да доведат до спонтан абортус. Студиите не покажале поврзаност помеѓу спонтаниот абортус и секојдневниот стрес предизвикан од модерниот начин на живот, како тежок...

ПЕДИЈАТРИТЕ СОВЕТУВААТ: Дали е безбедно бебето да спие во лулашка?

Многу родители мака мачат со спиењето на бебето, па бараат различни опции кои ќе му помогнат на нивното дете, едно од прашањата кое често се поставува е: Дали е безбедно за...

Една третина од децата хоспитализирани поради КОВИД-19 примени на интензивна нега

Во раната фаза на пандемијата со КОВИД-19 се мислеше дека децата се поштедени од болеста. Повеќето деца имаа благи или никакви симптоми на болеста. Ега, нови истражувања откриле дека децата се...

COVID-19 И НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА: Акцент на онлајн наставата, со исклучоци кои треба да...

Огромен е ризикот по здравјето и на учениците и за нивните родители и за вработените на училиштата, доколку училиштата целосно се отворат функционираат започнувајќи на почетокот на септември, сметаат од Комисијата...

Недостатокот на железо во текот на детството може да го намали заштитниот ефект на...

Резултатите од две студии укажуваат дека недостатокот на железо во текот на детството може да ја намалат заштитата што ја нуди вакцинацијата. Недостатокот на железо е почест кај доенчињата чии мајки...

ВРАЌАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ ИЛИ НЕ: Децата се помалку чувствителни на КОВИД-19 од возрасните, но...

Стручњаците се согласуваат дека постојат значајни социјални придобивки од физичкото одење на училиште и блискиот контакт со наставниците и врсниците , но и предупредуваат на потенцијалните ризици од заедничкиот престој на...

КОРОНВИРУС: Кога дете треба да носи маска и како да го натерате

Една од најчестите дилеми во време на пандемијата со КОВИД-19 е дали е потребно дете да носи маска во јавност. Одговорот е, накратко – ДА. Според советите на Центарот за контрола и превенција...

Кога жената е престара за бебе? Можеби нема да ви се допадне тоа што...

Додека едни наслови тврдат дека јајчниците не функционираат по 30. година, други покажуваат како мајка може да се стане и со 50 години. Кога е предоцна? Одговорот е комплициран... ПЛОДНОСТ Способноста на жената да...

ЕКСПЕРТИТЕ ОТКРИВААТ: Бремените жени имаат поголем ризик од тешка форма на КОВИД-19

Центарот за контрола и превенција на болести на САД откри дека е поверојатно дека бремените жени ќе бидат примени на одделот за интензивна нега и дека ќе бидат ставени на респиратор. Меѓутоа,...

Само 21 процент од децата од 10  до 19 години развиваат симптоми на КОВИД-19

Ново истражување потврди дека возраста е важен фактор кај КОВИД-19, и дека лицата помлади од 20 години имаат два пати помал ризик да заболат, од оние на возраст над 20 години. Истовремено...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: