дома тагови ризици

Ознака: ризици

КАКВО ЌЕ БИДЕ МОЕТО ДЕТЕ КОГА ЌЕ ПОРАСНЕ? 5 знаци во детството откриваат дека...

„Какво ќе биде моето дете кога ќе порасне?“ Ова е прашање што си го поставува секој родител. Но, наместо само да се прашувате, има многу работи што можете да ги направите...

ХИЛАРИ СВОНК РОДИ БЛИЗНАЦИ НА 48. ГОДИНИ, ДОКТОРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Шансите 48-годишна жена да забремени...

Познатата холивудска актерка, Хилари Свонк за првпат стана мајка и роди близнаци (момче и девојче) во својата 48. година од животот. „Не беше лесно, но и тоа како вредеше. Момче и девојче....

ДО КОГА НА БРЕМЕНИТЕ ЖЕНИ ИМ СЕ ПРАВИ ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕД? Само во овие месеци...

Бременоста е период кога треба да се грижите за себе повеќе од кога било, а воедно и период во кој многу често ќе посетувате лекар. Во првите недели треба да направите...

Д-р Милан Перовиќ: Не смееме да им даваме лажна надеж на жените дека има...

Д-р Милан Перовиќ, раководител на одделот за подготовка на пациенти за процесот на ин витро оплодување - ГАК Народен фронт Белград, во ТВ гостување зборуваше за проблемите со кои се соочуваат...

СТЕ ИМАЛЕ КОВИД-19 И СТЕ БИЛЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ: Какви здравствени ризици ви се закануваат по...

Споредувајќи 24.673 пациенти заболени од КОВИД-19 кои преживеале најмалку една недела по отпуштањето од болница со 123.362 лица на слична возраст во општата популација, научниците идентификувале двојно поголем ризик од потворен...

Колку време треба да помине помеѓу една и друга бременост?

Кога повторно ќе забремените, во целост е ваша одлука, но е и одлука која не секогаш е под ваша контрола. Сепак, научниците сметаат дека прекус или пределог период помеѓу бременостите може...

Што треба да знаете за бременоста по 35. година

Бременоста по 35. година од животот може да донесе разни ризици и предизвици. Тука, меѓу другото спаѓа надносена бременоста, драматични емотивни промени, абнормалности на хромозомско ниво. Некои од овие ризици може да...

Какви проблеми со постелката може да се јават во бременоста?

Освен што ја чува бременоста, ги регулира хормоните, го насочува развојот на плодот и го штити детето од надворешните негативни влијанија, а го обезбедува и со хранливи состојки и кислород, постелката...

Предности и ризици во бременоста според годините (2)

ОД 35 ДО 39 ГОДИНИ ТЕЛО Плодноста продолжува да опаѓа по 35. година, а околу 38. доаѓа до значаен пад кој се заснова на страеење на јајцеклетките и станува се потешко да...

Шест “потенцијални нуспојави“ во бременоста по 35. година

Приказните за ризиците на бременост по 35 година се присутни секаде. Од тешко зачнување, до поголеми шанси за спонтан абротус, па дете со хромозомски аберации, предвремено породувања, постпородилни компликации.... Листата застрашувачки...

Најнови вести

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе...
error: