дома тагови салата

Ознака: салата

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сусам салата

Потребно:  400гр урда 2 кисели павлаки 200гр сусам 50гр мелени ореви 1 лажици триена сол Подготовка: Сусамот во тавче на рингла, но на тивок оган, оставете го да се пропржи, односно да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја од конзервата и заедно со исечканиот зеленчук...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од модар патлиџан

Потребно: 2 модри патлиџана 1 кисела павлака (200мл) 150гр сирење 50гр сечкани ореви Магдонос Подготовка: Испечете ги претходно измиените модри патлиџани, во загреана рерна на 200 степени, околу половина час. Кога ќе...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Оброк салата

Потребно: 1кг млад компир 3-4 ‘рдокви 100гр спанаќ 3 парчиња млад кромид 100гр пропржена сланина За прелив: 3 лажици сок од лимон 4 лажици маслиново масло 1 лажичка сенф Сол, бибер...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Шарена пролетна салата

Потребно: Зелена салата 1 домат 1 краставица 3 ротквици 1 млад лук Сол Бибер Маслиново масло Подготовка: Измешајте ги состојките, соединете со маслиновото масло и малку лимонов сок, и по желба додадете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителни тестенини со пилешко

Потребно: Пилешки гради Брокула Тиквици Домати Пиперка Кисело млеко или павлака Тестенини Кокосово масло Сол Бибер Зачини по желба Подготовка: Месото, доматите, пиперката и тиквицата исечете ги на мали парчиња. Брокулата варете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мароканска салата со лубеница и краставици

Потребно: Лубеница Свежа краставица Рукола Фета сирење Кромид Фстаци Оцет (по желба) Маслиново масло Сол и бибер Подготовка: Исечете ја лубеницата, краставицата и кромидот на помали парчиња. Додадете иситнето фета сирење. Ако...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежувачка салата

Потребно: 1 пакување макарони (панделки) 50гр сусам 2 главици виолетов кромид 200гр маринирани шампињони Маслиново масло Црвен пипер Кари Зачини по желба Подготовка: Сварете ги макароните и оставете ги да се оладат....

Која салата е најдобра за вашето дете?

Салатата често не е омилен дел од оброкот на детето, но со овие два рецепта, и оној кој ќе го пронајдете денес во нашиот рецепт на денот, промената ќе ви оди...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Микс зелена салата со авокадо

Потребно: Микс од зелен зеленчук (рукола, спанаќ, зелена салата) 1 авокадо 2-3 шери домати 2 јаболка (рендана) Сок од еден цеден портокал Половина шолја сечкани бадеми и лешници Пармезан Суво грозје ...

Најнови вести

12 причини зошто бебињата се мали суперхерои

Иако изгледаат мали и беспомошни, бебињата располагаат со сила и моќ. Зависни од родителите за многу нешта, но самостојни за фасцинантни работи. Нови истражувања...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково пире +8м.

Потребно: 1/2 шолја цвет од карфиол 1/2 шолја цвет од брокула 1 морков 2 лажички павлака Малку маслиново масло Подготовка: Морковот излупете го и исечкајте...

Има 14 години, а веќе е во трка за пронаоѓање лек: Девојче откри молекула...

Додека најголемите светски фармацевтски компании се натпреваруваат да најдат третмани за новиот коронавирус, една научничка работи со месеци на потенцијален третман во нејзината спална...

НОВА СТУДИЈА: КОВИД-19 може да предизвика структурни оштетувања на срцето

Според резултатите од нова студија, КОВИД-19 може да предизвика различни структурни оштетувања на срцето, кои можат да бидат поврзани со смртоносни состојби, вклучувајќи срцев...

НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУС БЕСНЕЕ НИЗ ЕВРОПА: Научниците објаснуваат од каде потекнува и зошто...

Истражувањето покажало дека новата верзија на вирусот сочинувала повеќе од осум од десет случаи во Велика Британија, скоро исто толку во Шпанија, 60 проценти...

Како коронавирусот се шири во затворено: Шест луѓе, една соба, едно позитивно лице на...

Коронавирусот се шири преку воздухот, особено во затворен простор. Научниците дојдоа до сознанија дека вирусот се пренесува преку аеросоли, ситни заразни честички кои инфицираното...

Во пораст инфарктите поврзани со бременоста

Срцевите удари поврзани со бремноста, особено во периодот по породувањето се во пораст кај жените кои имаат над 30 години, укажуваат резултатите од новата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од печени пиперки

Потребно: 10 печени пиперки 500гр мелено месо 200гр кисела павлака 4 јајца 50мл масло 1 кромид 150гр ориз Зачини по желба ½ китка магдонос Подготовка:...

АПЕЛ ОД МЕЃУНАРОДНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ: “Училиштата во пандемијата мораат да останат отворени, штетата е веќе...

УНЕСКО, УНИЦЕФ и Светската банка повикаа во борбата против коронавирусот, училиштата ширум светот да се остават отворени, стои во извештајот објавен вчера во кој...

АПГАР ТЕСТ: Проверете како се добиваат и што значат овие оценки за новороденчето

Уште во првата минута од својот живот, бебињата ја добиваат својата прва оценка, а во 5. минута, веќе и втората. Тие две оценки заедно,...

ВО ПРОДАВНИЦА ИЛИ ВО АВИОН? Научниците од Харвард откриваат каде е полесно да се...

Се наведува дека авионите имаат системи за вентилација кои го менуваат воздухот во просек на секои две до три минути, отстранувајќи 99 проценти од...

Т-клетките од крвта на оздравени COVID-19 пациенти може да ги заштити најранливите групи од...

♦♦♦♦♦♦♦ Т-клетките земени од примероци на крв кај пациенти кои се опоравиле од болеста COVID-19 може успешно да се размножуваат во лабораторија и да ја...

Од што се плашат децата?

Стравот кај децата зависи од неколку фактори, но пресудна е возраста како и фазата на раст во која се наоѓа. Препознавајќи го детскиот страв,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со пудинг и вишни

Потребно: 2 јајца 120гр брашно 50мл масло 2 лажици шеќер 100мл јогурт 50гр суво грозје 100гр вишни 300мл млеко 1 пудинг од ванила ½...

Две маски штитат подобро од една? Стручњаците велат: Само во овој случај

Стручњаците сега се согласуваат дека инфекцијата со новиот коронавирус главно се шири по капков пат преку респираторни капки; ако имате коронавирус, тие капки може...
error: