РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ладна салата со пилешко

Едноставна салата која е одлична идеја за лесен ручек.

Потребно:

  • 150 гр пилешки гради
  • 40 гр тестенини
  • 2 тврдо варени јајца
  • 3 листови зелена салата
  • 50 гр авокадо
  • 80 гр шери домати
  • Сушен магдонос и сол
  • 2 лажици јогурт

Подготовка: Пилешкото исечкајте го на тенки парчиња, зачинете со сол и бибер и пропржете го во тава со малку кокосово масло (можете да користите кое било друго масло што го имате при рака). Сварете ги и тестенините и јајцата. Авокадото и шери доматите исечкајте ги на коцки и ставете ги во сад. Додадете ја салатата исечена на помали ленти. Кога пилешкото и тестенините ќе се изладат, додајте ги во салатата. Тврдо варените јајца исечкајте ги на помали парчиња и додајте ги во садот со останатите состојки. Сè убаво измешајте, додадете сушен магдонос или било кој друг зачин по ваш избор и посолете по потреба и прелијте со 2 лажици јогурт. Добар апетит!