дома тагови сливи

Ознака: сливи

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ароматични и пикантни сливи во тегла

Потребно:  2,5 кг сливи Грст нане Грст босилек 2 лути пиперки 1 главица лук Ловоров лист 1 лажица шеќер (по тегла) 1 лажичка сол (по тегла) 20 мл оцет (по тегла) ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Слатко од сливи со ореви

Потребно: 1 кг сливи 800 гр шеќер 1 лимон 1 лимонтус 250 гр вар 30 ореви 4 литри вода + 1 чаша Подготовка: Во садот истурете вар и 2 литри вода, убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брауни со сливи

Потребно: 1 шолја путер 2 шолји кафеав шеќер 4 јајца 1 лажичка екстракт од ванила 200гр темно чоколадо (70% какао) 1 и 1/3 шолја брашно ½ лажичка сол ½ лажичка прашок...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со сливи

Потребно: 200гр сливи (без семка и исечкани на коцки) 1 чаша брашно 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша млеко 1/4 чаша стопен путер 1 јајце 1 лажичка прашок за печиво Прстофат сол ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач со сливи

Потребно: 4 јајца 500гр слии 1 чаши шеќер 2 чаши брашно 1 прашок за печиво 1 јогурт 100мл масло Подготовка: Изматете ги јајцата со шеќерот, а потоа додадете го маслото и јогуртот,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач со сливи

Потребно: 3 јајца 2 шолји шеќер 1 шолја масло 1 шолја јогурт 2 шолји брашно 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 350гр сливи Шеќер во прав Подготовка: Јајцата изматете ги пенасто...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски мафини со сливи

Потребно: 2 шолји интегрално пченично брашно 1 шолја шеќер 1 лажичка прашок за печиво ½ лажичка сода бикарбона Малку сол ½ лажичка цимет 1 шолја млеко 3 лажици растопен путер 1...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ароматичен колач со сливи 

Потребно: 3 јајца 2 шолји брашно 2 шолји гриз 1 шолја масло 2 шолји шеќер 1 лажичка цимет 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 500гр сливи 1 лажица какао ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од сливи и чоколадо

Потребно: 4кг сливи 600гр шеќер 200гр чоколадо (подобар избор е темно чоколадо) 5 лажички рум 1 лажичка цимет Подготовка: Сливите се мијат и се вадат семките. Во големо тенџере се ставаат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со сливи

Потребно: За тестото: ♥ Мерката за чаша е 200мл 3 чаши брашно ½ чаша шеќер ¼ лажиче сол 1 прашок за печиво 1 јајце 1 ванилин шеќер 200гр путер или маргарин За филот: 500гр...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...
error: