РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач со сливи

Ова е период од годината кога сливите доминираат на листата на сезонско овошје. Затоа, искористете го и подгответе вкусен, а едноставен колач кој ќе го обожаваат и децата.

Потребно:

  • 3 јајца
  • 2 шолји шеќер
  • 1 шолја масло
  • 1 шолја јогурт
  • 2 шолји брашно
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 прашок за печиво
  • 350гр сливи
  • Шеќер во прав

Подготовка: Јајцата изматете ги пенасто со шеќерот, па потоа додадете го маслото и јогуртот, матете уште малку, а потоа додадете го брашното кое претходно сте го измешале со прашокот за печиво. Смесата ставете ја во подмачакано тавче, и врз неа рапоредете ги сливите, претходно исчистени од семки и исечени на половина. Печете на 180 степени околу 40 минути. Оладениот колач наросете го со шеќер во прав. Добар апетит!