дома тагови слух

Ознака: слух

ЕКСПЕРТИТЕ СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВААТ: Слушалките се се поголема закана за детскиот слух

Слушањето музика, како и разни други содржини на различни платформи е сосема вообичаено денес - преку слушалки. Од најрана возраст сите веќе слушаат музика и други работи на слушалки. Имено, секој има свој вкус и избор кога...

МОЖЕ ЛИ КЛАСИЧНАТА МУЗИКА ДА ГИ НАПРАВИ БЕБИЊАТА ПОПАМЕТНИ: 12 песни што можете да...

Слушањето класична музика, без разлика дали е Моцарт, Бетовен или Бах, може да предизвика радост, но и да ги смири децата на чудесен начин. Кај бебињата, класичната музика помага да се...

АМЕРИКАНСКИТЕ ПЕДИЈАТРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Губењето на слухот е се почест проблем кај децата

Малкумина родители размислуваат за тоа колку е важно да се заштитат ушите на децата на концерти, спортски настани и разни фестивали. Американската академија за педијатрија објави соопштение во кое предупредува дека...

КОГА БЕБЕТО ГО БОЛИ УВОТО: Скоро секое дете, порано или подоцна, добива инфекција на...

Вашето бебе постојано го тегне увото. Изгледа збунето и плаче повеќе од вообичаено. Престанува да цица, го одбива шишето или храната. Кога вашето доенче би можело да зборува, тоа можеби се...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ГОВОРНИ НАРУШУВАЊА КАЈ ДЕЦАТА СО ОШТЕТЕН СЛУХ

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед Ј.З.У. Центар за рехабилитација на патологија на вербална комуникација ♦♦♦♦♦♦♦  Слухот е многу битен фактор кај децата за да може да се развие една квалитетна и правилна...

ДЕТЕТО НЕ СЕ ОДЗИВА НА ИМЕТО И ПОСТОЈАНО ГО ЗГОЛЕМУВА ГЛАСОТ НА ЦРТАНИОТ ФИЛМ?...

Проблемите со слухот кај децата може да се забележат многу рано, а откривањето во почетните фази ја зголемува шансата за подобро лекување. Но, родителите често не ги знаат знаците на рано...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Говорот кај децата со церебрална парализа

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦  При церебралната парализа доаѓа до оштетување на моторните функции. Може да настанат повреди на детскиот...

ОБРАТЕТЕ ВНИМАНИЕ: ЗДРАВСТВЕНИ СИМПТОМИ КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ КАЈ ДЕЦАТА

Кога децата доживуваат неочекувани симптоми, тие најчесто се нормални и не се причина за загриженост. Сепак, некои знаци може да укажуваат на постоење на поголем проблем. За малку дополнителна помош, додајте ги...

Колку добро слушаат новороденчињата?

Новородените бебиња можат да слушаат прилично добро, но не и совршено. Средното уво на новороденчето е полно со течност и тоа во мала мера го нарушува слухот. Дополнително, целиот слушен апарат...

Што е васкулитис, автоимуна болест со која една година се бори Ештон Качер?

Холивудскиот актер Ештон Качер во видеото за претстојната епизода на каналот National Geographic - „Running Wild with Bear Grylls: The Challenge“ што го објави Access Hollywood изјави дека има ретка форма...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: