дома тагови слух

Ознака: слух

ОБРАТЕТЕ ВНИМАНИЕ: ЗДРАВСТВЕНИ СИМПТОМИ КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ КАЈ ДЕЦАТА

Кога децата доживуваат неочекувани симптоми, тие најчесто се нормални и не се причина за загриженост. Сепак, некои знаци може да укажуваат на постоење на поголем проблем. За малку дополнителна помош, додајте ги...

Колку добро слушаат новороденчињата?

Новородените бебиња можат да слушаат прилично добро, но не и совршено. Средното уво на новороденчето е полно со течност и тоа во мала мера го нарушува слухот. Дополнително, целиот слушен апарат...

Што е васкулитис, автоимуна болест со која една година се бори Ештон Качер?

Холивудскиот актер Ештон Качер во видеото за претстојната епизода на каналот National Geographic - „Running Wild with Bear Grylls: The Challenge“ што го објави Access Hollywood изјави дека има ретка форма...

ДИЈАБЕТЕСОТ Е ТИВОК И ПОДМОЛЕН: Темна промена на бојата на кожата на задната страна...

Многу луѓе кои развиваат дијабетес тип 2 не знаат дека се болни се додека тестот на крвта не покаже покачено ниво на шеќер во крвта или додека болеста не напредува толку...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ДЕТЕТО ТРЕБА ДА СЛУША СО РАЗБИРАЊЕ

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦   Со самото раѓање детето има слух, но доколку нема добар слух, тешко ќе може да...

Зошто е потребна проверка на слухот кај бебињата?

Тестирањето на слухот е најважен и најран начин да се утврдат евентуални оштетувања на детскиот слух. Без разлика на исходот, родителите секогаш мораат да бидат внимателни и да се забележуваат евентуални...

ВРТОГЛАВИЦА И ПРОБЛЕМИ СО РАМНОТЕЖАТА: Вирусот SARS-CoV-2 може да го инфицира внатрешното уво

Голем број пациенти кои го прележале Ковид-19 пријавиле симптоми кои укажуваат дека коронавирусот влијаел и на нивните уши и слух. Некои од тие симптоми вклучуваат губење на слухот и зуење во...

ШТО ВЕЛАТ СТРЧЊАЦИТЕ: Како да препознаете проблеми со слухот кај детето?

Во земјава секое новороденче не се подложува на тестирање на слухот, додека бебето и мајката се уште во болница. Универзален неонатален скрининг на слухот, требаше, но се уште не е воведен....

М-р Ивана Урдаревиќ: Најголемиот дел од говорните пореметувања се јавуваат во раното детство помеѓу...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ лиценциран логопед/магистер по специјална едукација и рехабилитација ♦♦♦♦♦♦♦  П Причинители за артикулативните проблеми кај децата остојат повеќе причинители, но како најважни ќе ги издвојам: Средински (социјални); Психолошки; Органски (патолошки), оштетување на слухот, расцепи...

М-р Ивана Урдаревиќ: За лице со оштетен слух е многу потешко да се контролира...

ПИШУВА: М-Р ИВАНА УРДАРЕВИЌ лиценциран логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦  Како оштетувањето на слухот влијае во секојдневниот живот Л ицето на кое му е дијагностицирано оштетување на слухот, ретко може да го лоцира местото на оштетувањето...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: