дома тагови слуз

Ознака: слуз

ДАЛИ БРЗОТО ДИШЕЊЕ НА БЕБЕТО Е НОРМАЛНО? Секое неправилно дишење кај вашето дете може...

Може да забележите дека вашето новороденче дише брзо, дури и додека спие. Бебињата исто така можат да прават долги паузи помеѓу секој здив или да испуштаат звуци додека дишат. Повеќето од нив...

Како да се препознае синдромот на иритабилно црево кај децата?

Синдромот на иритабилно (нервозно) црево е хронично нарушување кое го зафаќа дебелото црево, а предизвикува болни симптоми во стомакот и цревата. Иако точната причина за ова нарушување е непозната, луѓето може...

ТОЛКУ МАЛИ, А ТОЛКУ ГЛАСНИ: Бебињата ‘рчат поради неколку причини, а еве како да...

Во првите неколку месеци од животот, бебето најмногу ќе ве изненади со звуците што ги “испушта“. Ќе се зачудите бидејќи “цмока“, кива, стенка, но и 'рчи. Дишните патишта, кои минуваат низ...

Како може да му помогнете на вашето бебе да спие подобро кога е настинато?

Прашајте кој било родител и тој ќе ви каже дека еден од најлошите моменти кога бебето има настинка е нарушувањето на сонот – и на бебето и вашиот. Како може да...

Дали вашето дете страда од кашлица која не исчезнува? Овие природни лекови може да...

Ниту еден родител не сака да ги слуша своите деца како кашлаат. Кај нас секогаш постои страв дека кашлицата е симптом на бронхитис, ларингитис или дури и пневмонија. Најчесто, сепак, се...

МУКОЗЕН ЧЕП: Како изгледа, за што служи и дали го најавува почетокот на породувањето?

Мукозниот чеп во бременоста е нормална појава кај сите трудници. Неговата главна улога е да го заштити бебето од бактерии, вируси и инфекции. Обично ќе испадне сам од себе, одеднаш или...

БОЈА НА БЕБЕШКАТА СТОЛИЦА: Што е нормална столица, а кога е време за посета...

Столицата на доенчињата ја менува бојата и конзистентноста во првите неколку денови, недели и месеци од животот, а широката палета на бои е нормална. Научете како да ја препознавате нездравата боја...

РУСКИ ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: Ако детето почне да кашла штом излезе надвор, една работа никако...

“Ако детето има влажна кашлица кога ќе излезе надвор, додека оди, а не кашлало дома, тогаш тоа е добар знак кој укажува дека детето има можност да ја искашла слузта што...

ИЗГЛЕДА КАКО ДА НЕМА КРАЈ: Шест причини зошто вашата настинка не поминува

Настинката е предизвикана од вируси, преку 200 видови и не се лекува со антибиотици, и овде луѓето често прават голема грешка затоа што се обидуваат да се лекуваат на тој начин....

Прим. д-р Љиљана Којиќ: КОГА ДА МУ ДАДЕТЕ НА ДЕТЕТО ЛЕК ЗА КАШЛИЦА И...

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ, педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦ И ако повеќето настинки кај децата не предизвикуваат сериозни компликации, тие можат да предизвикаат вознемиреност кај родителите и старателите. Настинката е меѓу главните причини што децата посетуваат лекар. И...

Најнови вести

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе...

ПОРАЗИТЕЛЕН ПОДАТОК: Секое петто дете има проблеми со менталното здравје

Речиси на шест деца од секоја училница во Велика Британија им е потребна поддршка поради нарушено ментално здравје и се соочуваат со проблеми во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ситни колачи со мандарини

Потребно: За џемот од мандарини: 300 гр парчиња мандарини 50-100 гр шеќер 15 гр пченкарен скроб За филот од мандарини: 25 мл вода 4 гр...

4 ПОТЕНЦИЈАЛНО ОПАСНИ МЕСТА НА КОИ БЕБЕТО НЕ СМЕЕ ДА СПИЕ: Сите овие опции...

Според Американската академија за педијатрија, во првите 12 месеци од животот на бебето не се препорачува да се става баш ништо на просторот (во...
error: