дома тагови соеви

Ознака: соеви

Д-р Драган Јанковиќ, епидемиолог објаснува: Што ако сој на коронавирусот ја пробива заштитата по...

Д-р Драган Јанковиќ, епидемиолог од Тимот за имунизација на европската канцеларија на СЗО, за РТС изјави дека непрекинато се врши проверка на постоечките вакцини за сите соеви на вирусот кои циркулираат....

Д-р Горан Кунгуловски: Вирус којшто не може да се дели и инфицира други луѓе...

ПИШУВА: Д-р Горан Кунгуловски Доктор на науки по геномика и молекуларна епигеномика ♦♦♦♦♦♦♦ Имунитет кон тековни и нови соеви на SARS-CoV-2 Повеќе пати сум рекол дека најдобрата одбрана кон тековните и појава на нови соеви...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на вакцината наесен. Причината за ова се новите...

Откриена филипинска мутација на коронавирусот во Велика Британија: Лекарите загрижени, се истражува колку е...

Во Велика Британија се регистрирани два случаи на нова мутација на коронавирусот, која за прв пат е детектирана на Филипините. Во моментов не е познато каде точно се пронајдени случаите во земјата,...

Британскиот сој на коронавирус е значително позаразен и до 100 проценти посмртоносен од оригиналниот,...

Високо заразната варијанта на КОВИД-19, која се прошири низ целиот свет откако за прв пат беше откриена во Велика Британија кон крајот на минатата година, е меѓу 30 и 100 проценти...

Експертите од Универзитетот „Џон Хопкинс“ објаснуваат: Постојат ли дополнителни мерки со кои може да...

Роберт Болингер, лекар и професор по инфектологија на Универзитетот „Џон Хопкинс“, за списанието „Johns Hopkins Medicine“ дава одговор на прашањето - дали треба сега со новите соеви да се придржуваме и...

Проф. д-р Александра Грозданова: Безбедноста на вакцините се контролира на ниво на секоја произведена...

ПИШУВА: Проф. д-р Александра Грозданова претседателка на Комитетот за имунизација на РМ ♦♦♦♦♦♦♦ Вакцините се посебна категорија на лекови, фармацевтски препарати од групата на биолошки лекови, кои се користат за профилакса, односно со цел...

Најнови вести

Кога бебeто почнува да реагира на своето име и што ако тоа не го...

На новороденчињата не им треба многу време за да започнат да реагираат на светот околу себе. Тие ќе ја подигнат главата кон гласот на...

Детските кардиолози објаснуваат: Дали се оправдани стравувањата од развој на миокардитис при вакцинирање на...

Веста за потенцијалната врска помеѓу вакцините против Ковид-19 и срцевите заболувања кај помладите луѓе предизвика страв кај некои родители. Детските кардиолози имаат порака за овие...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кокос рафаело коцки

Потребно: 5 јајца 300гр шеќер + 5 лажици 150гр брашно + 5 лажици 150гр кокос + уште малку за наросување ½л млеко + 2...

Кои симптоми на депресија кај детето не смеете да ги “премижите“

На депресијата, или најгалопирачката модерна болест, не се имуни ниту децата. Иако за еден родител е тешко да поверува дека и неговото дете може...

Дали долготрајните симптоми на КОВИД-19 се почести кај жените?

Ново истражување покажало дека околу 75 проценти од пациентите кои се жалеле на долготрајни симптоми на КОВИД-19, биле жени, што укажува на врската помеѓу...

М-р Нермин Теловска: Кога и дали е потребна посета на логопед?

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, магистер по логопедија, клинички специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот и специјалист за психо-моторна реедукација и релаксација ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна брокула што ја обожаваат и децата

Потребно: 500гр брокула ¼ л млеко 200гр рендан чедар (или друг кашкавал по желба) 4 лажици путер Подготовка: Брокулата разделете ја нејзини мали гранчиња и...

ОПАСНОСТ ОД ПРЕЈАДУВАЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто трудница не смее да јаде за двајца

Вообичаена претпоставка е дека жените за време на бременоста треба да јадат за двајца, но лекарите предупредуваат дека тоа може да доведе до гестациски...

Зошто кај младите мажи до 24 години се јавува воспаление на срцевиот мускул по...

Како што објави Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), тие и други здравствени регулатори го истражуваат прашањето за воспаленијата на...

Истражување: Дебелината го зголемува ризикот од пост-Ковид синдром

Во новата студија учествувале 2.800 пациенти кои биле следени повеќе од 6 месеци по заразувањето со коронавирусот, а резултатите се објавени во стручното списание...

КОЈА Е НАЈДОБРА: Британците ја испитуваат ефикасноста на третата доза на вакцината против Ковид-19

Во студијата се опфатени 180 волонтери постари од 30 години, кои веќе примиле две дози од вакцината против Ковид-19. Третата ќе ја добијат 10-12...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ем здраво ем брзо – Мафини од јаболка и круша

ПОТРЕБНО Е: 200 мл млеко 2 средни јајца 100 мл масло 100 гр кафеав шеќер 300 гр брашно Чајна лажичка мелен цимет 2 јаболка ...

Дали вашата ќерка се однесува како мала „шефица“? Еве 7 причини зошто е тоа...

Малите „шефици“ веруваат во себе и нема да дозволат мислењата на другите да влијаат на нивната самодоверба. Нивната силна доминација им овозможува никогаш да...

Средствата за дезинфекција може да остават и лоши последици на здравјето – знаете ли...

Да, сите ги имаме низ цела куќа, канцеларија, автомобил, чанта. Но, постои голема шанса рацете да ви се суви и испукани. Овие средства, за...

Спреј наместо игла: Русите ќе ги вакцинираат децата против коронавирус преку спреј за нос

Русија тестираше аеросолна форма на својата вакцина против КОВИД-19, која е погодна за деца на возраст од 8 до 12 години, а новиот производ,...
error: