дома тагови совети

Ознака: совети

Како повторно да изградите врска со детето кое емотивно сте го запоставиле?

Кога сте родител, една од најубавите емотивни врски што ја имате е онаа со своето дете. Дури и кога имате повеќе деца, голема е веројатноста дека си секое ќе имат посебна...

НЕПРИЈАТНОСТИ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто доаѓа до опстипација?

Опстипацијата е проблем со кој се соочуваат речиси половина од жените за време на бременоста. Оваа појава стручњаците ја објаснуваат како последица на хормоналните промени во првите месеци од бременоста, а...

АКО МОЖЕ ВО ГРАДИНКА, МОЖЕ И ДОМА: Како да го мотивирате детето да си...

Нередот што останува по играта за многумина родители е вечна тема за распоравии со децата. Воспитувачките немаат проблем со тоа бидејќи децата во градинка расчиствуваат сами, односно ги собираат играчките по...

5 РАБОТИ ШТО СЕКОЈА ЌЕРКА ТРЕБА ДА ГИ СЛУШНЕ ОД ТАТКОТО: “Изгледот не е...

Односот помеѓу татко и ќерка е секогаш посебен и прекрасно е да се гледаат како се поддржуваат, забавуваат и учат еден од друг. Затоа е важно татковците да знаат што и како...

СЕЗОНА Е НА ПРОЛЕТНИ НАСТИНКИ: Со природни методи олеснете му ги на вашето дете...

Малите деца често се болни. Се разболуват 7 до 10 пати годишно. За среќа, нема секоја настинка да премине во нешто посериозно, а ни ви претставуваме низа практични и едноставни совети...

НАЈДОВТЕ КРЛЕЖ НА ДЕТЕТО? Што мора, а што никако не смеете да направите

Со желба да поминете прекрасен ден во природа сте ги презеле сите мерки на претпазливост )облека со долги ракави, репеленти, заштита за миленичето...), но враќањето дома не значи дека опасноста поминала....

ТАА Е СЕКОГАШ ВО ПРАВО: 5 реченици со кои свекрвите ги “полудуваат“ новите мајки

Кога ќе добиете бебе, а особено кога сте мајка по прв пат, сите се чувствуваат повикани да ви поделат по некој совет. Иако вие се трудите да имате сопствен став за...

8 златни совети кои мајките ги пренесуваат од колено на колено

Начинот на кој родителите се однесуваат кон децата е клучен за нивното формирање, а мајката игра најважна улога. Да се има независна мајка која е праведна и фер, внимателна, борбена и...

БРЕМЕНОСТ ПО 35. ГОДИНА – Без нервози и со насмевка на лицето!

Приказните за ризиците во бременост по 35. година се присутни насекаде. Од тешко зачнување, до поголеми шанси за спонтан абротус, па дете со хромозомски аберации, предвремено породувања, постпородилни компликации. Еве неколку потенцијални...

Грижа за градите по породувањето – што е најважно

Од почетокот на бременоста се додека не престанете да го доите бебето, градите кај жената се менуваат. Но, може на едноставен начин да си олесните овој период и да водите грижа...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мафини со лен и сусам

Потребно: 2 јајца 1 шолја брашно од елда 2 лажици мелено ленено семе 2 лажици сусам 1 шолја минерална вода 1 лажичка сол ...

АНКСИОЗНОСТ КАЈ ДЕЦАТА: Дискретни симптоми на вознемиреност

Анксиозноста може да доведе до многу дискретни симптоми кои сепак значајно влијаат на квалитетот на живот – како кај возрасните, така и кај децата....

ДЕТЕТО ЧУВСТВУВА БОЛКA ВО КОЛКОВИТЕ: Кои се причините за ваквата појава?

Една од најчестите причини за појава на болка во колковите кај децата е акутното воспаление на внатрешната обвивка на колкот (синовија) при која се...

Д-р Ранко Рајовиќ: РАНОТО ДЕТСТВО Е ИСКЛУЧИТЕЛНО ВАЖНО ЗА ПОДОЦНЕЖНИОТ УСПЕХ: Каде грешиме во...

Досадата е еден вид стрес и непријатна состојба. Кога им е досадно, и возрасните и децата се трудат да се ослободат од тоа чувство,...

ВРАЌАЊЕ ВО НОРМАЛА: Кои активности се дозволени по породувањето

По породувањето, со вистинските активности и вежби можете да ги вратите во претходната состојба стомакот, градите, колковите и грбните мускули и да добиете нормална...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна пилешка паштета

Потребно: 200гр печено бело пилешко месо 4 лажици павлака 1 кромид 1 китка магдонос 1 рака семки од тиква 1 рака семе од сончоглед ...

Како повторно да изградите врска со детето кое емотивно сте го запоставиле?

Кога сте родител, една од најубавите емотивни врски што ја имате е онаа со своето дете. Дури и кога имате повеќе деца, голема е...

РОТАВИРУС: Како да спречите инфекција и што кога детето ќе го добие?

Ротавирусот се наоѓа во околината и затоа е лесно пренослив и многу заразен, а сезоната на инфекција обично трае во текот на зимските и...

Лекар предупредува: Опасна по живот грешка прават родителите додека ги возат децата во количка

„Како што температурите почнуваат да растат, така и родителите сакаат да ги заштитат своите бебиња и мали деца од сонцето. Затоа некои инстинктивно ги...

Што се крие зад необјаснетите случаи на тежок хепатитис кај децата: Научниците со објаснување...

Необјаснетите случаи на тежок хепатитис, пријавени кај скоро 400 деца ширум светот, би можеле да бидат резултат на низа промени во телото предизвикани од...

НЕПРИЈАТНОСТИ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто доаѓа до опстипација?

Опстипацијата е проблем со кој се соочуваат речиси половина од жените за време на бременоста. Оваа појава стручњаците ја објаснуваат како последица на хормоналните...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рижото со спанаќ

Потребно: За 4 лица 1л зеленчукова бистра супа 250гр спанаќ 1 кромид 400гр ориз 100мл бело вино 4 лажици масло за јадење 2 лажици путер ...

„ЖАН МИТРЕВ ЛАБС“ НА НОВА ЛОКАЦИЈА: Отворени нови и современи специјалистички лаборатории во Скопје...

Со цел приближување на лабораториските услугите до потенцијалните клиенти, почнувајќи од 16 мај, официјално започнаа со работа лабораториите под брендот „Жан Митрев Лабс“. Во овие...

Научете го детето да сака да игра, а не само да победува

Во одредени средини во кои децата се вклучени во текот на својот развој (градинка, училиште), почнуваат да развиваат натпреварувачки дух. Додека родителите ја гледаат...

АКО МОЖЕ ВО ГРАДИНКА, МОЖЕ И ДОМА: Како да го мотивирате детето да си...

Нередот што останува по играта за многумина родители е вечна тема за распоравии со децата. Воспитувачките немаат проблем со тоа бидејќи децата во градинка...
error: