дома тагови совети

Ознака: совети

5 докажани методи за полесно успивање на бебето

Она кое е најважно е да воспоставите хармоничност или складност со биолошкиот ритам на детето. Тоа значи да, веднаш штом ги забележите првите знаци на поспаност, време е бебето да се...

Едноставни совети како да одржите здрава телесна тежина во бременоста

Едно од најчестите прашања во бременоста е поврзано со вишокот килограми. Медицински, во интерес на здравјето и на мајката и на плодот, има многу причини зошто треба да се одржува здрава...

ПЕДИЈАТРИТЕ ГИ ПОТЕСЕТУВААТ РОДИТЕЛИТЕ: Ова се совети за здрави и среќни деца

Родителството бара целоживотно учење. А, овие совети смета д-р Тифани Ото Кнајп се најважни во воспитувањето и растењето на децата. Важно е да се биде присутен Паметни телефон, ајпади, лаптопи - тие...

НА ОВОЈ НАЧИН ЌЕ ПРЕСТАНЕ ДА ГРИЦКА НОКТИ: Како да му помогнете на детето...

Грицкањето нокти е честа навика меѓу децата. Иако често може да ги нервира родителите, обично е многу безопасно и децата во даден момент престануваат со оваа навика. ЗОШТО СЕ ЈАВУВА ВАКВАТА НАВИКА...

МАМО, ИСПЛАШЕНО СУМ И ЗАГРИЖЕНО ПОРАДИ УЧИЛИШТЕТО: Ова се 4 чекори кои ќе ви...

За само два дена децата почнуваат во училиште. Чувствата се измешани, а може да се јави и поголема количина на стрес, загриженост, па некогаш и страв. Пеперутките во стомакот се речиси...

КАЗНАТА НЕКА ИМ БИДЕ ЗАБАВНА: На овој начин никогаш нема да имате грижа на...

Дадете се од себе да не се вовлечете во тој образец на грижа на совест, оти постојат начини да детето да обдработи казната и да му биде дури и малку забавно,...

Брзи совети за полесно одвикнување од цуцла

По третата година, оценуваат стоматолозите, детето не би требало да користи цуцла, бидејќи тоа може да доведе до деформитети на вилицата. Друга група стоматолози пак ценат дека на дете по петта...

СОНЧАНИЦА КАЈ ДЕЦА – Како да ја препознаете

Кога децата долго си играат надвор по најголемата жештина, но и кога престојуваат во загреани и непроветрени  простории, може да дојде до симптоми на претоплување, оти нивниот внатрешенн “термостат“ не успева...

ОВА СЕКОЈ ДЕН ГО ПРАВАТ ДОБРИТЕ МАЈКИ: 10 совети до кои секогаш треба да...

Постојат денови кога жените се чувствуваат како да се на врвот на светот, а понекогаш се преиспитуваат дали се добри мајки. Ова се десет работи кои можете да ги правите за...

ТОПЛОТО ВРЕМЕ МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО ОСИП: Што треба да направите ако се појават...

За наредната недела повторно се најавуваат високи температури и враќање на жештините како пред 10. дена. Кога се децата во прашање, особено во овој период на нетипично топло време, тогаш станува особено...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: