дома тагови совети

Ознака: совети

Цело време го правиме погрешно: Совети за правилно пресоблекување на бебето

Денешните истражувања укажуваат на тоа дека развојот на мозокот кај човекот зависи од опкружувањето во кое детето расте и искуствата кои ги стекнува, исто толку колку и генетиката. Правилното постапување со...

Еве како детето да биде послушно додека вие пазарувате

Секој пат кога морате да отидете во маркет или трговски центар, а немате каде да го оставите детето, преживувате стрес. Тоа е напорно и за вас и за детето. Колку и...

Како да му помогнете на бебето кое има запек по воведувањето на дохрана?

Забавената дигестија и запек мачат голем број деца, а иако исхраната не може секогаш да помогне, одредени намирници секако можат да ги олеснат дигестивните пречки. Што да направите кога воведувањето на дохрана...

Мудри совети на познатиот полски педагог

Јанус Корчак е познат педагог, писател, лекар и социјален работник од Полска кој три пати одбил сам да си го спаси животот. Низ својот животен век, тој оставил бројни совети за родителите...

Како до успешен оброк за бебето?

Секако, нема да ви биде лесно да го прифатите фактот дека возрано лице за минута може да изеде цело чоколадо, додека за бебето голтањето на се што е погусто од млеко...

Заблуди кои ги имате за намалување на температурата кај детето

Изминативе денови, училиштата се преполовени со ученици, поради вирозата која се јавува кај децата. Симптомите се течење на носот, температура од 37.2 до 37.8 степени, малаксалост и поспаност, кашлица. Се трае...

Може да станете родител кој никогаш не им вика на децата. Еве како!

Секое дете барем еднаш премногу ги излудува своите родители. Децата кои имаат силна волја, го прават тоа и почесто. Како вие реагирате во тешките моменти кога детето ве излудува? Го контролирате викањето,...

Сакате детето побрзо да прозбори? Обрнете внимание на овие совети

Децата од раѓање се ободуваат да комуницираат со светот, и секако, пред се, со мама и со тато. За подобро да ги разберете, прочитајте го советите на британските стручњаци кои ќе...

ПРВИ 1.000 ДЕНА: 8 педијатриски препораки од бременоста до втората година на детето

Првите 1.000 денови од животот на детето се “критичен период на можности на исходи“, објави Педијатриското здружение на Филипни, во соопштението до сите родители. Тие ги објавија препораките кои се однесуваат...

Педијатар предупредува: Поради овие родителски грешки, децата “фаќаат“ настинки и вируси

Како прво и основно, рускиот лекар Евгениј Комаровски како заштита од вирусни инфекции наведува престој на отворено и избегнување на гужви. “Концентрацијата на вируси под ведро небо е илјадници пати помала отколку...

Најнови вести

Зошто не е добро да ги лажете децата: Што е дозволено, а што не...

Но, според психотерапевтите, тенка е границата во “боењето на вистината“ и ублажувањето од една страна, и лажењето од друга. “Лажењето е неприфатливо и секако неисплатливо,...

Дали бебето мора да подригне по оброкот?

Откако ќе стигне во семејството, мајките добиваат многу совети во врска со негата и исхраната на бебето. Еден од нив е дека по секој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од рерна

Потребно: ½ шолја млеко ½ шолја брашно 2 јајца 2 лажици шеќер ½ ванилин шеќер 2 лажици путер За сервирање: Шеќер во прав, џем,...

Доколку жената неуспешно се обидува да забремени повеќе од 12 месеци, има нередовни менструални...

Од 25 до 31 мај се одбележува 12. Меѓународна недела за подигнување на свесноста за здравјето на тироидната жлезда. Здравјето на тироидната жлезда е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Обичен“ колач со јагоди

Потребно: 2 јајца 1 шолја шеќер 1 шолја кисела павлака ½ шолја масло 1 ванилин шеќер 2 шолји брашно 1 прашок за печиво 15...

COVID-19. Јапонските педијатри алармираат: Опасно е деца под две години да носат маски за...

Децата помлади од две години не треба да носат маски за лице затоа што намалената можност за дишење може да го зголеми ризикот од...

Долготрајната главоболка кај детето може да биде знак за опасна болест

Главоболките во детската возраст се јавуваат релативно често. Најчесто се работи за безопасен симптом кој се јавува во состав на воспаление на дишните патишта...

КОРОНАВИРУС И ОНЛАЈН-НАСТАВА: Може ли замената на книгата со екрани да влијае на видот...

Книгите се заменија со ТВ екрани, интернет платформите станаа тетратки и учебници, а домашните задачи се преселија на Вибер групите. На кој начин ваквото следење...

Нова студија: Пациентите со коронавирус не се заразни по 11. ден од болеста дури...

♦♦♦♦♦♦♦ Пациентите со коронавирус не можат да заразат други лица после 11. ден од болеста дури и ако нивниот тест направен на 12. ден е...

Потрага по лек против COVID-19: Зошто бројот на Т-клетките во крвта на пациентите е...

♦♦♦♦♦♦♦ Британските научници почнаа со тестирање на третман за кој се надеваат дека може да помогне во сузбивање на најтешките последици од инфекцијата со Ковид-19...

Зошто детето гризе и како да го решите овој проблем

Децата од најрана возраст сакаат да ставаат во уста се што ќе дофатат. На овој начин тие се обидуваат да ја научат својата околина....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежително смути +12м.

Потребно: 1/2 банана 1/2 авокадо 1 јаболко (излупено и исечкано) Сок од 1/2 лимон 1 лажица мед Мраз по желба Подготовка: Ставете го сите...

НАЈГОЛЕМАТА ЕНИГМА НА ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19: Каква е улогата на децата во ширење на...

Каква е улогата на децата во ширењето на коронавирусот, е една од клучните загатки од првиот ден на пандемијата. Во светот спроведени се само...

ГАВИ: Ако имаме среќа, ќе ги имаме првите индикации за ефикасноста на вакцината против...

Првите индикации за ефикасноста на потенцијалната вакцина против коронавирус се можни наесен, изјави Сет Беркли, извршен директор на меѓународната алијанса за вакцини ГАВИ, за...

Д-р сци. Александар Сајковски: ВРЕМЕ Е ЗА ГРАДИНКА: Негувајте го имунитетот на вашето дете

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  Како што веќе пишувавме, актуелната пандемија со Covid-19 доведе до бројни дилеми и непознаници во професионалната медицинска јавност, но...
error: