дома тагови совети

Ознака: совети

Како да му помогнете на дете кое е премногу чувствително?

Воспитувањето и растењето на хиперсензибилно дете е исклучително тешко и знае да биде исцрпувачко. На надворешниот свет таквите деца им изгледаат драматични и плачливи, но тие се се, само тоа не....

Совети од гинеколог за загрижените трудници во време на коронавирус

Според последниот извештај на Центарот за контрола и превенција на болести на САД, како и на Европската агенција за превенција на болести, засега нема силни докази за било какво сериозно неповолно...

СОВЕТ ОД ПСИХОЛОГ: Додека трае коронавирусот не изложувајте ги децата на директни извори на...

Во услови на изолација, возрасните многу повеќе читаат и слушаат информации за новиот коронавирус и меѓусебно зборуваат на таа тема. Се чувствува вознемиреност, поинакво однесување, кое децата можат да го почувствуваат. Како...

Како можете да го заштитите своето дете, но и да спречите да шири КОВИД-19?

Засега, добра вест во оваа ситуација е дека децата се најмалку загрозена група, но за жал не се имуни на овој вирус. Потврдени се случаи на зараза и кај млади луѓе,...

Совети на мајка од Италија: “Би сакала поинаку да постапев на почетокот на епидемијата“

Кетрин Вилсон живее во Рим, а е мајка на двајца тинејџери.Таа признава дека денес би постапила поинаку во моментот кога почнало ширењето на коронавирусот, кој во Италија зема се повеќе жртви. “Коронавирусот...

Насоки за бремените жени во време на пандемија

Овие совети се како полесно да се носите со предизвиците кои ги носи бременоста во време на пандемија со коронавирусот. Редовно и темелно мијте ги рацете Мобилните уреди и тастатури избришете...

Сакате детето што побрзо да прозбори? Еве што треба да направите!

За детето да научи да зборува, важно е родителот да разговара со него уште од најрана возраст, без оглед на тоа што тогаш веројатно и не ве разбира што му зборувате....

6 начини како да се справите со гостите кога бебето ќе дојде дома

Кога бебето ќе се роди, сите ваши роднини и пријатели ќе посакаат да ви честитаат и да дојдат за да видат како изгледа бебето и да слушнат како сте поминале со...

Како помалку да викате по децата, но и да го задржите родителскиот авторитет

Во време кога физичкото казнување, за среќа, не е веќе во “мода“, многу родители ги дисциплинираат своите деца со викање и страшен и бучен глас. “Реков НЕ“, е реченица која на секој...

Совети за јакнење на детскиот имунитет

Грипот и настинките се сезонски болести кои секоја година погодуваат голем број деца. Најдобра превенција секако е јакнење на имунитетот за организмот да може сам да се одбрани кога ќе дојде...

Најнови вести

Зошто не е добро да ги лажете децата: Што е дозволено, а што не...

Но, според психотерапевтите, тенка е границата во “боењето на вистината“ и ублажувањето од една страна, и лажењето од друга. “Лажењето е неприфатливо и секако неисплатливо,...

Дали бебето мора да подригне по оброкот?

Откако ќе стигне во семејството, мајките добиваат многу совети во врска со негата и исхраната на бебето. Еден од нив е дека по секој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од рерна

Потребно: ½ шолја млеко ½ шолја брашно 2 јајца 2 лажици шеќер ½ ванилин шеќер 2 лажици путер За сервирање: Шеќер во прав, џем,...

Доколку жената неуспешно се обидува да забремени повеќе од 12 месеци, има нередовни менструални...

Од 25 до 31 мај се одбележува 12. Меѓународна недела за подигнување на свесноста за здравјето на тироидната жлезда. Здравјето на тироидната жлезда е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Обичен“ колач со јагоди

Потребно: 2 јајца 1 шолја шеќер 1 шолја кисела павлака ½ шолја масло 1 ванилин шеќер 2 шолји брашно 1 прашок за печиво 15...

COVID-19. Јапонските педијатри алармираат: Опасно е деца под две години да носат маски за...

Децата помлади од две години не треба да носат маски за лице затоа што намалената можност за дишење може да го зголеми ризикот од...

Долготрајната главоболка кај детето може да биде знак за опасна болест

Главоболките во детската возраст се јавуваат релативно често. Најчесто се работи за безопасен симптом кој се јавува во состав на воспаление на дишните патишта...

КОРОНАВИРУС И ОНЛАЈН-НАСТАВА: Може ли замената на книгата со екрани да влијае на видот...

Книгите се заменија со ТВ екрани, интернет платформите станаа тетратки и учебници, а домашните задачи се преселија на Вибер групите. На кој начин ваквото следење...

Нова студија: Пациентите со коронавирус не се заразни по 11. ден од болеста дури...

♦♦♦♦♦♦♦ Пациентите со коронавирус не можат да заразат други лица после 11. ден од болеста дури и ако нивниот тест направен на 12. ден е...

Потрага по лек против COVID-19: Зошто бројот на Т-клетките во крвта на пациентите е...

♦♦♦♦♦♦♦ Британските научници почнаа со тестирање на третман за кој се надеваат дека може да помогне во сузбивање на најтешките последици од инфекцијата со Ковид-19...

Зошто детето гризе и како да го решите овој проблем

Децата од најрана возраст сакаат да ставаат во уста се што ќе дофатат. На овој начин тие се обидуваат да ја научат својата околина....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежително смути +12м.

Потребно: 1/2 банана 1/2 авокадо 1 јаболко (излупено и исечкано) Сок од 1/2 лимон 1 лажица мед Мраз по желба Подготовка: Ставете го сите...

НАЈГОЛЕМАТА ЕНИГМА НА ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19: Каква е улогата на децата во ширење на...

Каква е улогата на децата во ширењето на коронавирусот, е една од клучните загатки од првиот ден на пандемијата. Во светот спроведени се само...

ГАВИ: Ако имаме среќа, ќе ги имаме првите индикации за ефикасноста на вакцината против...

Првите индикации за ефикасноста на потенцијалната вакцина против коронавирус се можни наесен, изјави Сет Беркли, извршен директор на меѓународната алијанса за вакцини ГАВИ, за...

Д-р сци. Александар Сајковски: ВРЕМЕ Е ЗА ГРАДИНКА: Негувајте го имунитетот на вашето дете

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  Како што веќе пишувавме, актуелната пандемија со Covid-19 доведе до бројни дилеми и непознаници во професионалната медицинска јавност, но...
error: