дома тагови супа

Ознака: супа

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска супа од леќа

Потребно: 200гр црвена леќа 1 компир 2 моркова 2 средни главици кромид 2 чешниња лук 1-2 лажици пире или сок од домати 250мл кисела павлака Зачини по желба Подготовка: Леќата убаво измијте...

Што да јадете пред и по вакцинацијата против Ковид-19 за да ги ублажите несаканите...

Според Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) по вакцинацијата против Ковид-19 може да се јават лесни несакани ефекти, кои може да вклучуваат болка, црвенило и оток на местото...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем чорба богата со витамини и минерали

Потребно: 500мл бујон од зеленчук 4 чаши спанаќ 2 листа босилек ½ авокадо 1 домат 1 целер 1 чешне лук Подготовка: Подгответе бујон, а потоа во блендер ставете го исечканиот целер, домат,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна супа

 Потребно: 800 мл месна супа (не е важно дали е пилешка или телешка) 300 гр немасно мелено јунешко месо 2 лажичкi интегрално брашно 3 морковa  3 компирi Едно јајце Магдонос Подготовка:...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од тиква 

Потребно: 500гр тиква 100гр морков 1 компир Малку масло ½ главица кромид Подготовка: Тиквата се чисти од кората и од семките и се сече на коцки. Компирот, морковот и кромидот се лупа...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска беби супа

Потребно: 50гр сварено телешко месо 1/2 лупен компир 1/2 лупен морков Целер 20гр домашни резанци 1/2 литар вода 15гр грашок (смрзнат или свеж) 20гр тиква 1/4 кромид Подготовка:Измиениот и исечкан зеленчук, ставете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Поинаква супа 

Потребно: За 4 лица 4 шолји вода 2 коцки пилешка супа 2 моркова 1 гранче целер 250гр тортелини со сирење Свеж магдонос Подготовка: Во тенџере ставете ја водата заедно со исечканиот зеленчук,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби витаминска супа +7м.

Потребно:  30гр пилешко месо 1 морков 1/2 тиквичка 1/2 кромид 1 шака целер (исечкан) 2 цвета брокула 1 компир Подготовка: Ставете го пилешкото месо заедно со изренданиот морков и кромид да динствуваат околу 20...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од блитва +7м.

Потребно: 1/2 врзоп блитва 1 компира ½ морков ¼ кромид Кисело млеко или павлака (според возраста и желбата) Подготовка: Изрендајте го или ситно исечкајте го кромидот и морковот и заедно динствувајте 5-7...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од карфиол +7м.

Потребно: 150гр карфиол 1 морков 1 лажица грашок 1 јаболко 250мл вода Гранче магдонос Подготовка: Карфиолот убаво измијте го и исечкајте го. Истото направете го со морковот и со јаболкото. Се заедно...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: