РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранлива супа од тиквички која мора да ја пробате

Крем супата од тиквички е идеален избор за лесен меѓуоброк!

Потребно:

  • 600 гр тиквички
  • 300 гр компири
  • 2 главици кромид
  • 2 чешниња лук
  • 100 мл крем за готвење
  • 1,5 л вода
  • 2 лажици путер
  • 2-3 лажици сок од лимон
  • 1 лажица сув зачин

Подготовка: На путер динствувајте го ситно исечканиот кромид,  па додадете ги тиквичките. Се заедно кратко пропржете. Додадете ги компирите исечкани на коцки, литар вода, сув зачин и варете 20 минути. Додадете го лукот, ситно иситнет. Сварениот зеленчук исечкајте го, додадете го остатокот од водата, павлаката и сокот од лимон и сè заедно сварете. Добар апетит!