дома тагови телешко месо

Ознака: телешко месо

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби телешко рижото

Потребно: 30гр телешко месо 1 лажица ориз ½ морков ¼ пашканат 1 гранче магдонос ½ лажичка маслиново масло Подготовка: Телешкото сварете го заедно со морковот, пашканатот и магдоносот, а одвоено сварете го...

Зошто телешкото месо е важно да биде вклучено во детската исхрана

Телешкото месо е богато со протеини и со железо, исто така содржи и калциум и фолна киселина. Истовремено, ова месо е најлесно за варење на стомачето на бебето. Според поголемиот процент...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби ручек со телешко +8м.

Потребно: 1 морков 1 компир 1 цвет од карфиол 30гр телешко месо 1-2 лажици гриз Подготовка: Компирот и морковот исечете ги на коцки и додадете го месото (може да го исечете на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Телешки беби гулаш +8м.

Потребно: 50гр телешко месо 1 компир 1/2 тиквичка 1 мала шолја грашок 1 морков 1/2 кромид (помало парче) Подготовка: Кромидот заедно со морковот изрендајте ги и ставете ги во мал сад со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Протеински ручек +8м.

Потребно: 30гр телешко месо 4 цветови брокула 1 морков 1 компир 1 лажица маслиново масло Подготовка: Во тенџерче ставете го прво морковот. За 10 минути додасдете го компирот, а по 10 минути...

Д-р Славица Тодоровска: Бледило, намален апетит, чести инфекции – симптоми на анемија во детската...

ПИШУВА: Д-р Славица Тодоровска педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Анемијата поради недостаток на железо во детската возраст е многу често заболување. Честотата се базира на начинот на исхраната и метаболизмот на железото. Во организмот на новороденото се содржани...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Телешка кашичка со цвекло и батат +8м.

Потребно: 40гр телешко месо ½ цвекло (помало) 1 сладок компир (батат) 1 морков Подготовка: Месото исечкајте го на помали парченца, ставете го во тенџере со вода. Кога ќе почне да врие,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Месна зеленчукова кашичка +8м.

Потребно: 80гр немасно телешко месо 1 морков ½ тиквица 1 цвет карфиол ½ компир Подготовка: Сварете го телешкото и по 15 минути додадете го исечканиот компир и морков. По 10 минути, ставете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Телешка чорба +9м.

Потребно: 60 гр телешко месо ½ цвекло 1 компир 1 морков Подготовка: Месото исечете го на помали парчиња, ставете го во тенџере и прелијте со вода. Кога водата ќе зоврие, соберете ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби телешка супа +8м.

Потребно: 250гр сварено телешко месо 1 лупен компир 1 лупен морков Целер 50гр домашни резанци 1 литар вода 30гр грашок (смрзнат или свеж) Подготовка: Измиениот и исечкан зеленчук, ставете го да се...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: