дома тагови тешка форма на болеста

Ознака: тешка форма на болеста

НАЈНОВА СТУДИЈА: Колкава е веројатноста бремена жена со КОВИД-19 да го зарази бебето?

“Многу е мал бројот на позитивни случаи на SARS-CoV-2 кај бебиња родени од мајки заразени со коронавирус“, стои во заклучокот на научниот труд објавен во British Journal of Medicine (BJM). Студијата е...

Кои деца се најчувствителни на тежок КОВИД-19?

Со оглед дека во САД рекорден број на деца се хоспитализирани поради КОВИД-19, нова студија се обидела да објасни кои деца се под најголем ризик од сериозни компликации. Студијата објавена во...

Пронајден ген што го дуплира ризикот од тежок КОВИД-19

Со оглед на тоа дека неодлучноста во поглед на вакцинацијата е главниот ризик фактор за високата стапка на смртност од коронавирус во средна и источна Европа, истражувачите се надеваат дека идентификувањето...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од нив имале сериозна форма на болеста при...

БРИТАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА УЧИЛИШНАТА ГОДИНА: Ова е влијанието што го има КОВИД-19...

Истражување спроведено на пациенти со КОВИД-19 во 138 британски болници покажало дека меѓу нив имало помалку од еден процент деца, а од нив починале само еден процент или вкупно шест деца....

Смртноста кај тешките случаи заразени со КОВИД-19 од март е помала за една третина,...

Во низата на не така добри вести поврзни за новиот коронавирус, има и светло на крајот од тунелот. Тоа го потврдува најнова студија според која смртноста на одделите за интензивна нега...

НОВА СТУДИЈА ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Тешката форма на болеста може да го оштети мозокот

Ова се резултатите од првата детална студија од спекатор на невролошки компликации од КОВИД-19, велат истражувачите, нагласувајќи ја потребата за поопсежни студии со цел да се откријат механизмите кои се кријат...

ЕКСПЕРТИТЕ ОТКРИВААТ: Бремените жени имаат поголем ризик од тешка форма на КОВИД-19

Центарот за контрола и превенција на болести на САД откри дека е поверојатно дека бремените жени ќе бидат примени на одделот за интензивна нега и дека ќе бидат ставени на респиратор. Меѓутоа,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брауни од сладок компир

Потребно: 1 голем сладок компир 1/2 чаша бадемово брашно 1/2 чаша какао во прав 1/2 чаша јаворов сируп 1/4 чаша стопено кокосово масло ...

Дали е опасно да се користи омекнувач и дали треба да се користи посебен...

Дали знаевте дека никогаш не треба да користите омекнувач кога ја перете облеката на вашето бебе? Сигурно сте забележале дека кожата на вашето бебе...

СПОРЕД ЕКСПЕРТИТЕ: Еве што треба да знаат децата на возраст од 5, 10 и...

Децата секој ден учат нешто ново, а родителите се трудат да ги подготват за се што ги чека кога ќе пораснат. Во Националното истражувањето...

Д-р Катерина Василева – Димовска: СÈ ЗА АСПЕРГЕР СИНДРОМОТ – дел од спектарот аутистични...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска, специјалист по педијатрија ♦♦♦♦♦♦♦ Аспергер синдром е невролошка состојба при која засегнатата личност доживува потешкотии на функционално ниво во социјалниот живот. Согласно ДСМ...

Кога е време за прва прошетка со новороденчето?

Кога е време за прво излегување со новороденчетп? Дали дда чекате да поминат 40 дена? Ова се прашуваат многу новопечени мајки. Иако порано се...

Повеќето бебиња не ја преспиваат ноќта толку брзо како што очекуваат родителите

Едно од највообичаените, а често и најмногу фрустрирачко прашање што го слушаат мајките на бебињате: „Дали бебето спие цела ноќ?“ Меѓутоа, ново истражување сроведено...

Што најмногу влијае на подобрување на јазичните вештини кај детето?

Разговорот за минатото со децата може да ги подобри нивните јазични вештини, покажува новото истражување. Истражувачите откриле дека потсетувањето и зборувањето за настаните од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печено пилешко во гурмански сос

Потребно: 4 пилешки филеа или парчиња (може да бидат гради, копан, подкопан) 4-5 чешниња лук, ситно сечкани 2 лажици свеж рузмарин, сечкан 2 лажици...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ ОБЈАСНУВА: Еве зошто никогаш не би ги лажела моите деца

Сосема е природно родителите да сакаат да ги заштитат своите деца од тешки ситуации, како што се тага, развод, разделба или тешки моментални настани....

СЕНЗОРНА ИГРА ВО ПРИРОДА: Како и зошто е толку добра за децата?

Сензорната игра во природа ја зајакнува стабилноста и ги развива моторичките вештини Колку често вашите деца добиваат зелено светло за дa можат да се фрлат...

Неколку работи на кои треба да ги научите децата пред да станат полнолетни

Родителството е голема одговорност која ја обликува не само сегашноста, туку и иднината на нашите деца. Развивањето на вредни животни лекции ги опремува со...

Овие стратегии би можеле да поттикнат позитивно размислување и самодоверба кај децата

Родителите играат клучна улога во обликувањето на погледот на нивните деца за животот, вклучувајќи го и начинот на кој тие се справуваат со негативните...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач од цимет и ѓумбир

Потребно: 2 и 1/2 чаши брашно 1 лажичка прашок за печиво 1/2 лажичка сода бикарбона 1/2 лажичка сол 2 лажички цимет во прав 2...

Овие намирници жените треба помалку или целосно да ги исфрлат за време на бременоста

Одржувањето на здрава исхрана за време на бременоста е важно за благосостојбата на мајката и развојот на детето. Постојат бројни хранливи намирници во кои...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ ЗОШТО ФИЗИЧКОТО КАЗНУВАЊЕ Е ЛОШО: Да нема родители немаше да има психотерапија

Иако многубројни студии покажале дека физичкото казнување има негативно влијание врз развојот на децата, некои родители, најчесто во налет на бес, се уште се обидуваат да ги дисциплинираат децата со...
error: