дома тагови тешка форма

Ознака: тешка форма

БРИТАНСКА СТУДИЈА: Омикрон помалку успешно ги напаѓа белите дробови, што значи дека е помала...

Студија на Институтот за тераписка имунологија и заразни болести Кембриџ заклучила дека мутациите на шилците на вирусот, поради кои омикрон може да избегне антитела, можат да го ограничат и начинот на...

БРИТАНСКА СТУДИЈА: Делта сојот не предизвикува тешка форма на КОВИД-19 кај децата во однос...

Делта варијантата не предизвикува потешка форма на КОВИД-19 кај децата во однос на преходните варијанти на коронавирусот, покажува најнова британска студија. На почетокот на оваа година, научниците веќе утврдија дека децата од...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот на животот, бидејќи вирусот може да предизвика...

ЦДЦ ОБЈАВИ: Делта варијантата на коронавирусот не предизвикува потешка болест кај децата

Делта варијантата на коронавирусот не предизвикува потешки случаи на КОВИД-19 кај децата и адолесцентите, во однос на другите варијанти на вирусот, покажале првчните податоци од студијата која во петокот ја објавија...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Едно од две лица со тежок КОВИД-19 развива други тегоби

Едно од две хоспитализирани лица поради тешка форма на КОВИД-19, развиваат други здравствени тегоби, покажало истражувањето објавено пред три дена во кое биле опфатени над 70.000 пациенти во 300 британски болници. Авторите...

Зошто некои луѓе не се разболуваат од Ковид-19 иако се заразени со коронавирус –...

Научен и медицински тим од Универзитетот во Њукасл идентификуваа ген кој би можел да објасни зошто некои луѓе, иако се заразени со коронавирус, не се разболуваат од КОВИД-19. Генот со службено име...

Ризикот за појава на тешки случаи на КОВИД-19 кај деца е многу мал

Податоци собрани во САД покажуваат дека кај децата се бележат мали шанси за тешки случаеви на болеста КОВИД-19, предизвикана од коронавирусот, објави Центарот за контрола и превенција на болести на САД. Новите...

Најнови вести

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...

Вагинален ХПВ откриен кај околу 40 проценти од бремените жени

Вагиналниот хуман папиломавирус (ХПВ) е откриен кај околу 40 проценти од бремените жени, но перинаталниот пренос ретко се случува, укажуваат резултатите од ново истражување. Фактот...
error: