дома тагови тестенини

Ознака: тестенини

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од тестенини

Потребно: Пилешки гради Брокула Тиквици Домати Пиперка Павлака Тестенини Кокосово масло Сол Бибер Зачини по желба Подготовка: Месото, доматите, пиперката и тиквицата исечете ги на мали парчиња. Брокулата варете ја 10 минути...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја од конзервата и заедно со исечканиот зеленчук...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби тестенини во зеленчуков сос +9м.

Потребно: 2 моркова ½ страк праз 1 тиквичка ½ шолја свежи шечурки (шампињони) 2 лажици маслиново масло 3 домати (помали) ½ шолја бујон од зеленчук 1 лажица путер 200гр тестенини Подготовка: Загрејте...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со зеленчук +8м.

Потребно: 1 тиквичка 1 морков Парче праз 150гр тестенини (по избор) 2 лажици маслиново масло 1/2 шолја бујон од зеленчук Подготовка: Празот ситно се сечка и се пржи на маслиновото масло кусо...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од јунешко со тестенини

Потребно: Јунешко месо Тиквица Кромид Домат Тестенини од дурум пченица Како идеална количина на секоја намирница нека ви послужи големината на шаката на бебето. Единствено преполовете ја количината на кромид. Подготовка: Тестенината...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Интегрални тестенини со сос од зеленчук +8м.

Потребно: Интегрални тестенини Карфиол Морков Брокула Подготовка: Сварете ги тестенините. Сварете ги карфиолот, морковот, брокулата. Кога се ќе биде сварено, изблендирајте и додадете го ососот во сварените тестенини.

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со тиквица +8м.

Потребно: 2-3 тиквици Тестенини Маслиново масло Сирење Подготовка: Сварете ги или на пареа гответе ги тиквиците додека не омекнат. Подгответе ја тестенината по упатството на пакувањето (најдобро е да изберете поситни тестенини...

Прим. д-р Соња Петровска: Тешки алергии и алергии на јаткасти плодови и школки се...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Интолеранција на храна и други реакции Интолеранција на храна или реакција на некоја супстанца од храната, може да предизвика исти знаци и симптоми како алергија на храна - како...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителни тестенини со пилешко

Потребно: Пилешки гради Брокула Тиквици Домати Пиперка Кисело млеко или павлака Тестенини Кокосово масло Сол Бибер Зачини по желба Подготовка: Месото, доматите, пиперката и тиквицата исечете ги на мали парчиња. Брокулата варете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со компири

Потребно: Едно пакување тестенини 500гр компир 1 кромид Масло за јадење Бибер Сол Црвен пипер Подготовка: Сварете ги тестенините и компирот во солена вода. Кога ќе биде готов, изгмечете го компирот, а...

Најнови вести

12 причини зошто бебињата се мали суперхерои

Иако изгледаат мали и беспомошни, бебињата располагаат со сила и моќ. Зависни од родителите за многу нешта, но самостојни за фасцинантни работи. Нови истражувања...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково пире +8м.

Потребно: 1/2 шолја цвет од карфиол 1/2 шолја цвет од брокула 1 морков 2 лажички павлака Малку маслиново масло Подготовка: Морковот излупете го и исечкајте...

Има 14 години, а веќе е во трка за пронаоѓање лек: Девојче откри молекула...

Додека најголемите светски фармацевтски компании се натпреваруваат да најдат третмани за новиот коронавирус, една научничка работи со месеци на потенцијален третман во нејзината спална...

НОВА СТУДИЈА: КОВИД-19 може да предизвика структурни оштетувања на срцето

Според резултатите од нова студија, КОВИД-19 може да предизвика различни структурни оштетувања на срцето, кои можат да бидат поврзани со смртоносни состојби, вклучувајќи срцев...

НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУС БЕСНЕЕ НИЗ ЕВРОПА: Научниците објаснуваат од каде потекнува и зошто...

Истражувањето покажало дека новата верзија на вирусот сочинувала повеќе од осум од десет случаи во Велика Британија, скоро исто толку во Шпанија, 60 проценти...

Како коронавирусот се шири во затворено: Шест луѓе, една соба, едно позитивно лице на...

Коронавирусот се шири преку воздухот, особено во затворен простор. Научниците дојдоа до сознанија дека вирусот се пренесува преку аеросоли, ситни заразни честички кои инфицираното...

Во пораст инфарктите поврзани со бременоста

Срцевите удари поврзани со бремноста, особено во периодот по породувањето се во пораст кај жените кои имаат над 30 години, укажуваат резултатите од новата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од печени пиперки

Потребно: 10 печени пиперки 500гр мелено месо 200гр кисела павлака 4 јајца 50мл масло 1 кромид 150гр ориз Зачини по желба ½ китка магдонос Подготовка:...

АПЕЛ ОД МЕЃУНАРОДНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ: “Училиштата во пандемијата мораат да останат отворени, штетата е веќе...

УНЕСКО, УНИЦЕФ и Светската банка повикаа во борбата против коронавирусот, училиштата ширум светот да се остават отворени, стои во извештајот објавен вчера во кој...

АПГАР ТЕСТ: Проверете како се добиваат и што значат овие оценки за новороденчето

Уште во првата минута од својот живот, бебињата ја добиваат својата прва оценка, а во 5. минута, веќе и втората. Тие две оценки заедно,...

ВО ПРОДАВНИЦА ИЛИ ВО АВИОН? Научниците од Харвард откриваат каде е полесно да се...

Се наведува дека авионите имаат системи за вентилација кои го менуваат воздухот во просек на секои две до три минути, отстранувајќи 99 проценти од...

Т-клетките од крвта на оздравени COVID-19 пациенти може да ги заштити најранливите групи од...

♦♦♦♦♦♦♦ Т-клетките земени од примероци на крв кај пациенти кои се опоравиле од болеста COVID-19 може успешно да се размножуваат во лабораторија и да ја...

Од што се плашат децата?

Стравот кај децата зависи од неколку фактори, но пресудна е возраста како и фазата на раст во која се наоѓа. Препознавајќи го детскиот страв,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со пудинг и вишни

Потребно: 2 јајца 120гр брашно 50мл масло 2 лажици шеќер 100мл јогурт 50гр суво грозје 100гр вишни 300мл млеко 1 пудинг од ванила ½...

Две маски штитат подобро од една? Стручњаците велат: Само во овој случај

Стручњаците сега се согласуваат дека инфекцијата со новиот коронавирус главно се шири по капков пат преку респираторни капки; ако имате коронавирус, тие капки може...
error: