РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со лосос и грашок

Брзински тестенини со лосос и грашок, кои се готови за помалку од 20 минути и се одлична опција за ручек или вечера.

Потребно:

  • 240 гр тестенини
  • 30 гр путер
  • 1 главица кромид
  • 140 гр грашок
  • 2 филети лосос
  • 140 мл крем за готвење
  • 50 мл вода
  • 0,5 коцка зеленчук за супа
  • Црн пипер

Подготовка: Сварете ги тестенините според упатството на пакувањето. Додека се варат, растопете го путерот во тава, додадете го исечканиот кромид и динствувајте околу 5 минути. Во посебна тава, нежно пропржете го лососот по 3 до 4 минути од секоја страна, а кога ќе биде готов, исечете го и додадете го во путерот и кромидот во тавата. Во тавата се додаваат останатите состојки – грашокот, павлаката за готвење и 50 мл вода. Додадете половина коцка за супа од зеленчук и лесно издробете ја. Гответе три до четири минути, а потоа додадете малку сечкан млад лук (по желба) и бибер. На крајот измешајте ги сварените тестенини и послужете. Добар апетит!