дома тагови тестирање

Ознака: тестирање

ЦЕЛИЈАКИЈА КАЈ ДЕЦАТА – Се што треба да знаете и да направите ако се...

Целијакијата или глутенската ентеропарија е хронична, воспалителна, автоимуна болест примарно на тенкото црево која се појавува како последица на имунолошкиот одговор на глутен кај лицата со генетска склоност. За развојот на целијакијата...

Најнова студија: Многу мали деца со КОВИД-19 не покажуваат никакви симптоми на болеста

Малите деца со КОВИД-19 често немаат никакви симптоми, дури и кога имаат големо количество на вирус во себе, покажала една нова студија. Само 14 отсто од возрасните кои биле позитивни на САРС-КоВ-2,...

Коронавирусот не се откажува, листата на симптоми се шири: Еве кои промени (по ново)...

Научниците открија дека рекордни 4,9 милиони луѓе имале Ковид-19 во Велика Британија минатата недела. Во Англија секој 13. е заразен со вирусот, а Шкотска објави дека 1 од 12 лица кај...

ШТО Е ВО НАЈДОБАР ИНТЕРЕС НА ДЕЦАТА? Утре се отвораат училиштата: Експертите апелираат на...

Дали во 5 до 12 е можна промена на одлуката на Владата донесена на 7-та редовна седница одржана на 26.01.2022 година за започнување на наставата со физичко присуство од 1-ви февруари? Со...

Ковид-19: Скринингот во училиштата ќе трае 5 дена, а дневно ќе се тестираат околу...

Со согласност од родителите, учениците во основните училишта од прво до петто одделение, како и од шесто до деветто одделение и учениците од средните школи ќе бидат тестирани за присуство на...

Ново истражување: Кога пациентите со Ковид-19 се најзаразни?

Новото истражување дава одговор на горливото прашање: Кога пациентите со Ковид-19 се најзаразни?  Одговорот? Два дена пред и три дена откако ќе развијат симптоми. Наодите ја нагласуваат важноста од брзото тестирање и карантин...

Институт „Роберт Кох“: Вакцинираните лица не пренесуваат инфекција и може да бидат ослободени од...

Германскиот епидемиолошки институт „Роберт Кох“ објави дека не постои ризик од пренесување на инфекцијата кај вакцинираните лица против коронавирус, по што германскиот министер за здравство објави ублажени мерки за вакцинираните. Според најновите...

БЕБИЊАТА И МАЛИТЕ ДЕЦА дојдоа на ред за тестирање: „Модерна“ започна со тестирање на...

„Модерна“ започна со тестирање на својата вакцина против Ковид-19 кај деца на возраст од 6 месеци па се до 11 години, објави компанијата. Студијата ќе ја процени безбедноста и ефикасноста на вакцината...

Започна тестирањето на вакцината „Спутник лајт“: Наменета е за млади и се дава во...

Доброволец може да биде секој кој е постар од 18 години, кој не бил болен и не боледува од коронавирус, не примал никакви вакцини во последниот месец, нема антитела на корона,...

Врвниот американски експерт, д-р Ентони Фаучи открива кога ќе започне вакцинацијата против COVID-19 кај...

Децата сочинуваат една четвртина од американската популација, а за да се постигне колективен имунитет мора да се вакцинира од 70 до 85 проценти од населението Клучниот експерт на американската влада за...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: