дома тагови тиква

Ознака: тиква

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од јаболки и тиква

Потребно: 500гр исчистена тиква 2 помали јаболки 1 виолетов кромид 2 чешниња лук 2 лажици маслиново масло ½ лажива сув зачин Сол Црн пипер Мелено мускатно оревче 2 лажици препечени семки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од тиква

Потребно: За 4 чаши смуди 1 шолја печена тиква 3 банани 3 шолји кокосово млеко 2 лажици кокосово масло 2 лажици мед ½ лажичка цимет Шлаг за декорација Подготовка: Тиквата претходно испечете ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза крем супа од тиква

Потребно: Масло 1 кромид 1 морков 800гр тиква 600мл вода 100мл павлака за готвење Сол Црн пипер Подготовка: Кромидот и морковот ситно исечкајте ги и динствувајте ги 10-тина минути во тенџере. Тиквата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од тиква

Потребно: ½ јаболко 70гр печена тиква 3 лажици овесни снегулки 150мл вода Подготовка: Убаво измијте го јаболкото, преполовете го, излупете го и ситно исечкајте го. Ставете ги во мало тенџере и варете...

ТИКВА: Зошто е добра за здравјето на децата

Најпознати се мускатната и хокаидо тиквата. Мускатната тиква се долгнавеста со “стомак“ во форма која потсетува на тамбура. Хокаидо тиквата е со топчеста форма, со интензивна портокалово-црвена кора и тврдо ткиво,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна есенска блага пита

Потребно: За кората: 3 јајца 100мл млеко 1 шолја бело брашно 1 шолја шеќер 1 прашок за печиво 2 лажици пченкарно брашно 6 лажици масло За филот: 300гр тиква 1 шолја гриз Подготовка: Сите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најбрза чоколадна торта од 2 сосстојки

Чоколадна торта и колачи сите сакаат, но сега во најпопуларниот десерт додадете пире од тиква и ќе добиете торта со неверојатен вкус. Многу едноставно и брзо до десерт со незаборавен вкус. Потребно: ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за да не ја изгуби својата хранлива вредност....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го маслото, а потоа додадете го кромидот и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква 1 ванилин шеќер Малку сол Подготовка: Пирето од...

Најнови вести

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...

Вагинален ХПВ откриен кај околу 40 проценти од бремените жени

Вагиналниот хуман папиломавирус (ХПВ) е откриен кај околу 40 проценти од бремените жени, но перинаталниот пренос ретко се случува, укажуваат резултатите од ново истражување. Фактот...
error: