дома тагови тиквички

Ознака: тиквички

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со тиквици – не е пече, се вари

Потребно: 1 тиквичка 2 домати 4 јајца Магдонос 2 чешниња лук 3 лажици грчки јогурт или павлака 6 лажици брашно Маслиново масло 200 гр кравјо сирење 1 лажичка италијански зачин 1...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени тиквици со павлака и урда

Потребно: 3 тиквици 1 лажица зејтин Сол Црн пипер За сосот: 350гр кисела павлака Свеж копар 100гр урда 1/3 лажичка лук во прав Подготовка: Тиквичките исечкајте ги на кругови, па посолете и побиберете,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиквички со сирење и сусам

Потребно: 3 тиквици 200гр крем сирење или фета сирење 2 лажици препечен сусам 3 чешниња лук Сечкан свеж магдонос Сол Суви зачини Подготовка: Тиквичките убаво измијте ги и преполовете ги по должина...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Поховани тиквички од рерна

Потребно: 2 тиквици 1 кромид (ситно изрендан) 1 јајце 50гр пармезан Сол Бибер Оригано 70гр презла Маслиново масло Кашкавал исечен на коцки Подготовка: Изрендајте ги тиквичките и исцедете го вишокот вода. Потоа...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пролетен ручек

Потребно: 6 тиквици 3 лажици ориз 250гр мелено месо 4 лажици масло 4 лажици брашно Зачини по желба Подготовка: Тиквиците се лупат и се длабат. Оризот, месото и зачините се мешаат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ:Тиквички од рерна

Потребно: 4 тиквици 4 јајца Малку брашно 50-100мл млеко 100гр пармезан Подготовка: Тиквиците се рендаат во поголем сад. Се насолуваат и се оставаат да отстојат неколку минути . Потоа се цедат од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени тиквички

Потребно: 2 поголеми тиквици 3 домати 2 пиперки 70гр кашкавал 50гр павлака за готвење 2 јајца Сол Бибер Зачини по желба Подготовка: Измијте го зеленчукот и исечете го на кришки, освен тиквиците....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети тиквички

Потребно: 16 помали тиквици 1кг мелено месо 1 шолја ориз 1 главица кромид 2 лажички мелен црвен пипер 2 лажички сушен зачин 2 лажички сол Половина лажичка бибер Подготовка: Излупете ги тиквичките,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мини пици

Потребно: 1 лажица маслиново масло 3 тиквици ½ шолја рендана моцарела ¼ шолја ситно сечкана чајна или кулен 1 лажица оригано Сол, бибер Кечап или доматно пире Подготовка: Загрејте ја рерната на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од тиквички без месо

Потребно: 1кг млади тиквички 3-4 парчиња млад кромид 1 морков (сечен на кругови) 150гр интегрален ориз 2 јајца 200мл кисела павлака 2 чешниња лук 100гр рендано сирење Свеж магдонос Подготовка: Тиквичките се...

Најнови вести

ДАЛИ ТРЕБА И КОГА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ДАДЕ МОЖНОСТ НА ИЗБОР? Психолозите...

Родителите, велат експерите, Божена Периќ, психолог и Ивана Доловчак, социјален работник често ни се обраќаат со прашање поврзано за давањето избор на детето, дали...

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...
error: