дома тагови трансмисија

Ознака: трансмисија

КОВИД-19: Колку брзо можете ПОВТОРНО да се заразите со SARS-CoV-2?

Болеста Ковид-19 е предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, кој се смета за високо заразен вирус. Вирусот веќе не „нападна“ преку различни мутации, но не може да се исклучат ниту негови нови мутации...

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните лица ќе поминат подобро. „Омикрон има извонредна способност...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна Македонија, Министерството за здравство ќе спроведе скрининг...

ИНТЕРВЈУ СО АСС. Д-Р ИВАНА АРНАУДОВА-ДАНЕВСКА: Родителите на деца со Ковид-19 треба да побараат...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Четвртиот бран на пандемијата, кој се должи пред се, на делта сојот на коронавирусот, не ги поштеди ниту децата, што резултира со зголемување на бројката на хоспитализирани педијатриски пациенти. За...

Ново истражување: Кога пациентите со Ковид-19 се најзаразни?

Новото истражување дава одговор на горливото прашање: Кога пациентите со Ковид-19 се најзаразни?  Одговорот? Два дена пред и три дена откако ќе развијат симптоми. Наодите ја нагласуваат важноста од брзото тестирање и карантин...

Во четвртиот бран на пандемијата предизвикан од делта мутацијата: СÈ ПОВЕЌЕ МЛАДИ, НЕВАКЦИНИРАНИ ЛИЦА...

Се намалува старосната граница на заразени од коронавирус кои развиваат тешка клиничка слика на болеста. Меѓу последно евидентираните хоспитализиции и смртни случаи предизвикани од компликации на Ковид-19 во земјава има сè...

СЗО: Сите одобрени вакцини против КОВИД-19 се ефикасни против сите варијанти на вирусот, барем...

Вакцините против КОВИД-19 кои се одобрени и достапни засега се ефикасни против „сите варијанти на вирусот“, соопшти Светската здравствена организација (СЗО) во четвртокот, повикувајќи и понатаму да се почитуваат мерките на...

Најнова препорака од СЗО: Се продолжува периодот помеѓу примање на првата и втората доза...

Експертите на Светската здравствена организација (СЗО) издадоа препораки во кои се вели дека интервалот помеѓу примање на две дози на вакцината против коронавирус, чии производители се „Фајзер“ и „Бионтек“, може да...

COVID-19: Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) нема убави вести за...

Постои „висок“ ризик дека неодамна идентификуваните варијанти на коронавирус ќе предизвикаат дополнителен притисок врз здравствените системи и поголема смртност затоа што се позаразни, изјавија вчера од Европскиот центар за превенција и...

Мутираната варијанта на коронавирусот може многу полесно да ги инфицира децата, стравуваат научниците

♦♦♦♦♦♦♦ Научниците се загрижени дека новата мутирана варијанта на коронавирус може полесно да ги зарази децата откако податоците сугерираат дека овој сој има поголема способност да се шири меѓу младите отколку другите...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: