дома тагови траума

Ознака: траума

Внимавајте да не ја поминете границата: Скокоткањето на децата не е секогаш забавно, а...

Скокоткањето на децата често се смета за безопасен и пријатен начин за поврзување или играње. Сепак, експертите предупредуваат дека скокоткањето всушност може да биде многу штетно, особено ако оваа игра доаѓа...

КАКО ДА РАЗГОВАРАТЕ СО ДЕТЕТО КОГА ЌЕ СЕ СЛУЧИ ПУКАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ: 5 работи...

Во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград вчераутро се случи трагедија кога ученик од седмо одделение пукаше со пиштол кон обезбедувањето на училиштето, наставниците и учениците. Родителите понекогаш не знаат како во...

ПСИХОЛОЗИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто децата различно се справуваат во иста проблематична средина?

Браќа и сестри од исто семејство, кои на пр. доживеале слични трауми, понекогаш поинаку се справуваат со ситуацијата. Зошто е тоа така, објаснува психологот Џуди Ли. „Ако сте пораснале во небезбедни услови...

НИКОГАШ НЕ ГИ ТРЕСЕТЕ БЕБИЊАТА: Мајка предупредува на страшните последици од синдромот на тресено...

Синдром на тресено дете е назив за траума на главата што се случува кога најчесто во лутина поради непрекинато плачење, главата на детето неконтролирано се тресе, што доведува до внатрешно крвавење...

ДЕТЕТО ВЕ ФАТИЛО ДОДЕКА ВОДИТЕ ЉУБОВ? Психолозите советуваат како да реагирате во зависност од...

Сигурни сме дека не постои родител кој не стравува од можноста детето случајно да го фати додека води љубов со партнерот. Сепак, колку и да е непријатна и збунувачка оваа ситуација,...

СТРАВ, СРЦЕБИЕЊЕ, ТРАУМА: Што секој родител мора да знае да ноќните стравови кај децата

Ноќните стравови се вознемирувачки и драматични будења кои обично се случуваат во првите два или три часа од сонот на детето. Обично се јавуваат кај деца од 4 до 12 години,...

ЗНАЦИ НА СУИЦИДЕН ТИНЕЈЏЕР ИЛИ ДЕТЕ: Што треба да знаат родителите

Според најновиот извештај од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), самоубиството е втора водечка причина за смрт кај децата на возраст од 10-14 години и трета водечка причина за...

На која возраст на децата најтешко им паѓа  разводот на родителите?

Разводот е секогаш тежок, кога и да се случи, за целото семејство. Кога детето гледа дека неговите родители се разделуваат, тоа веројатно е една од најголемите трауми што ќе ги доживее. Децата...

КАКО ДА СЕ РАСПРАВАТЕ, А ДЕЦАТА ДА ОСТАНАТ БЕЗ ТРАУМИ? Ако навистина морате, во...

Партнерскиот однос и без деца знае да биде тежок и полн со несогласувања, а кога ќе дојдат деца, просторот за расправање е се поголем, а темите околу кои не се согласувате...

Треба ли трудниците да се откажат од возење велосипед во бременоста: Еве што велат...

Со доаѓање на потоплото време, многумина ги заменуваат јавниот превоз и автомобилите со велосипеди. Но, прашање што интересира многу бремени жени е колку и дали е безбедно да се вози велосипед...

Најнови вести

ДАЛИ ТРЕБА И КОГА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ДАДЕ МОЖНОСТ НА ИЗБОР? Психолозите...

Родителите, велат експерите, Божена Периќ, психолог и Ивана Доловчак, социјален работник често ни се обраќаат со прашање поврзано за давањето избор на детето, дали...

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...
error: