дома тагови трикови

Ознака: трикови

5 трикови за полесно успивање на детето

Ретки се оние родители кои никогаш не искусиле проблеми со успивање на мало дете. Било да станува збор за новороденче или бебе старо една година, за повеќето родители успивањето е исцрпувачко. Ако...

МАЛИ ТРИКОВИ: Како здравата исхрана да премине во навика кај детето

Исклучително е важно кај детето да се воспостават добро прехранбени не само на почетокот кога се почнува со кашички, туку и понатаму кога исхраната ќе стане разновидна и побогата. Вообичаено внимателно...

Имате потешкотии со успивање на бебето? Овие трикови може да помогнат

Многу е важно да се ускладите со биолошкиот ритам на бебето. Штом ги забележите првите знаци на поспаност, време е за во креветче. Мелатонинот, хормон на спиењето, е зголемен во бебешкиот...

Еве како детето да биде послушно додека вие пазарувате

Секој пат кога морате да отидете во маркет или трговски центар, а немате каде да го оставите детето, преживувате стрес. Тоа е напорно и за вас и за детето. Колку и...

Имам пет деца и ниту едно не носи пелени – Еве како

Кога им кажувам на другите мајки дека имам пет деца кои не носеле пелени во моментот кога прооделе и дека ниту едно не сум морала да го учам на нокшир, задолжително...

САМОСТОЈНО ДЕТЕ – Мали трикови, голема помош

Повеќето родители немаат самостојни деца. Реткост е дете од почетокот да биде соработливо и желно за независност. Затоа, мора да се поттикнува на секој чекор. Сигурно меѓу вас има такви кои не...

ТРИКОВИ ЗА ПОМОШ: Како детето да научи правилно да мие раце

Детето од мали треба да учи правилно и редовно да ги мие рацете оти така се намалува опасноста детето да заболи од бројни болести – грип, жолтица или цревни заразни болести...

Откриваме како едноставно да ги отстраните дамките од бебешката облека

Секоја облека, по купувањето потребно е да се испере, особено кога станува збор за бебешка. За перење на детската облека важат сите основни правила за редовно перење на облека: одвојување по...

Како да го сокриете зеленчукот во оброк, ако децата не сакаат да го јадат...

На топ листата на најнеомилени намирници се кељот, карфиолот, брокулата, прокељот, грашокот... Ќе се сложите, списокот е долг. Не грижете се, имаме трик за вас! Ова се неколку совети кои треба да...

Трикови како детето побрзо да заспие навечер

Многу е важно кај децата од најрфаната возраст да се воведе здрава рутина на спиење, особено навечер. Сонот е важен за психофизичкиот развој на детето и затоа, ако сакате и детето,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Црвена беби кашичка +8м.

Потребно: 1/2 свежо цвекло 1 компир 30гр мисиркино бело месо 1/2 лажица маслиново масло Подготовка: Измијте го цвеклото и ставете го во вода да...

Бебето плаче без видлива причина? Проверете ги прстињата на нозете!

Многу родители ги плаши ситуацијата кога не можат да сфатат зошто бебето неутешно плаче. Сито е, здраво е, но од некоја причина не може...

ЧУДО ВО БРАЗИЛ: Петмесечно бебе се опоравило од коронавирус по еден месец во индуцирана...

Како што известува Си-ен-ен, на малиот Дом Андраде само неколку месеци по раѓањето му била дијагностицирана зараза со новиот коронавирус во болница во Рио...

М-р Ивана Урдаревиќ: ДЕЦА И ЛОШИ ГОВОРНИ НАВИКИ – Како да ги одвикнеме

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦ Л ошата говорна навика е стекнато и со постојано повторување, автоматизирано погрешно говорно однесување. Се смета дека физиолошката основа...

Треба ли да се загрижите ако детето многу се поти?

Кога детето многу се поти тоа значи дека има одлична терморегулација. Потењето е механизам со кој организмот се ослободува од прекумерната топлина. Дете кое...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки- новиот омилен десерт на децата

Потребно: 1 јајце 25гр стопен путер Малку сол 2 лажици шеќер 200мл млеко 130гр брашно (по избор) 1 мала лажичка прашок за печиво Подготовка: Во...

„КАКО СТЕ?“ Меѓународно истражување за Covid-19 и менталното здравје

♦♦♦♦♦♦♦ Грижата за нашето психичко здравство е исто толку важно како и грижата за физичкото здравје, велат од Клиниката за психијатрија, која е активно вклучена...

ЛЕКАРИТЕ ОДГОВАРААТ: Како да го проширите детското мени и исхраната да биде разновидна?

Многу родители се соочуваат со проблем кога менито на детето се состои од само неколку намирници. Тие се свесни дека децата не јадат доволно...

Бебето постојано плаче и постојано бара да цица? Тоа се знаци за скок во...

Доенчето во текот на првата година минува низ големи скокови во развојот. Тие ги означуваат периодите на детскиот нормален развој во кои доаѓа до...

Проф. д-р Катарина Ставриќ: Клиниката за детски болести во тек на јуни преку Мој...

♦♦♦♦♦♦♦ Од наредниот месец матичните доктори ќе можат да закажат консултативен преглед со одреден специјалист од Универзитетската клиника за детски болести. Во текот на јуни...

Трик за намалување на болката при никнување на заби кај бебето

Периодот на растење на забите кај детето знае да биде многу непријатен, и за бебето, но и за родителите. Никнувањето на забите може да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палента со тиквица +8м.

Потребно: 1 тиквица 2 лажици палента ½ лажица павлака Сечкан магдонос Подготовка: Тиквицата се мие, се лупи и се сечка. Се става да се вари...

Кога и како се воведува зеленчук во исхраната на бебето?

Во повеќето случаи, во исхраната на бебето, најпрви се воведуваат житариците, оти е богати со витамини и мутриенти кои му се потребни на бебето....

МИТ ИЛИ ВИСТИНА? Им штетат ли мобилните и таблетите на развојот на социјалните вештини...

Врежано е мислењето дека преголемата изложеност на децата на модерната технологија лошо влијае на равојот на нивните социјални вештини. Многупати гледаме деца кои во...

НЕМА УНИВЕРЗАЛЕН ЛЕК Заболените со коронавирус треба да се третираат индивидуално и со комбинација...

♦♦♦♦♦♦♦ Третманот на лица заразени со коронавирус најверојатно бара комбинирање на антивирусни, противвоспалителни и други лекови со индивидуално прилагодена терапија на секој пациент, е мислењето...
error: