дома тагови црева

Ознака: црева

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: Врската меѓу мозокот и цревата

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Од првите денови на животот, човечкото тело е колонизирано од голем број микроорганизми, кои коегзистираат заедно со него и придонесуваат за бројни корисни цели. Несомнено најзначајните...

Момчињата растат побавно ако примале антибиотици кога биле новороденчиња

Самули Раутава од Универзитетот во Хелсинки во Финска и неговите колеги ги истражувале долгорочните ефекти на давање антибиотици на новороденчиња во рок од две недели по раѓањето   Ако момчињата добиваат антибиотици во...

Бактериите во вашите црева влијаат на имунолошкиот одговор на COVID-19 и сериозноста на симптомите...

Имајќи ги предвид извештаите дека повеќе опоравени пациенти со COVID-19 доживуваат постојани симптоми, како што се замор, отежнато дишење и болки во зглобовите, некои и над 80 дена по првичниот почеток...

Може ли да му дадам чај на моето бебе?

На бебе кое нема наполнето шест месеци, не треба да му се дава чај. Истражувањата покажале дека чајот, без разлика на видот или вкусот, не е здраво најмалите да го консумираат. Доколку...

Проф. д-р Борислав Каменов: Здравјето на цревата и витаминот Д се клучни во борбата...

♦♦♦♦♦♦♦ За тоа колку е важен имунитетот во време на пандемија на коронавирус, како да се подобри општата состојба на организмот, како и кои витамини и минерали треба да ги внесуваме за...

Д-р Маргарита Камбовска: ИНФАНТИЛНИ КОЛИКИ – Бебенцата кои се на мајчино млеко имаат значително...

ПИШУВА: Д-р Маргарита Камбовска специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ Најчеста причина за која мајките доаѓаат поприлично вознемирени и расплакани во амбуланта се токму инфантилните колики. За нив често се пишува по порталите. Она што првенствено треба...

Во пресрет на Светскиот ден на микробиомот (27 Јуни): АНТИБИОТИЦИТЕ СЕ НАЈГОЛЕМАТА ЗАКАНА ЗА...

Постојат поголем број на фактори кои негативно влијаат на нормалната бактеријална флора кај човекот како што е нерационалната употреба на антибиотици, потоа тука се и опсесивната хигиена, лошите нутритивни навики... Други...

Зошто бебињата ги повлекуваат нозете кон градите?

На бебињата, цел ден им минуваат гасови низ цревата, а понекогаш едноставно менување на положбата – како повлекување на нозете кон градите, може да им помогне полесно да се движат. Но, во...

Д-р сци. Александар Сајковски: Деца кои се на доење имаат потреба од продолжена орална...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  ВИТАМИНИ КАЈ НОВОРОДЕНИТЕ ДЕЦА И ДОЕНЧИЊА (прашања и одговори за нивното дејство и суплементација) Започнувајќи го овој серијал за витамините и нивното значење и улога во телото на...

Најчести здравствени проблеми кај бебињата: Опстипација, дијареа и зелена столица кај новороденчињата (1)

Во периодот на доење, родителите многу често се среќаваат со многу проблеми кога е во прашање здравјето на детето. Многу гастроинтестинални проблеми се поврзуваат со исхраната на бебето, најчесто поради незрелост...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: