дома тагови убод

Ознака: убод

Знаци кои откриваат дека сте алергични на убод од пчела

Дали сте загрижени дека сте алергични на убод од пчела? Оние кои не се алергични обично ќе имаат само мало црвенило и оток на местото на убодот. Меѓутоа, оние кои се...

УБОД ОД ОСА: Што не смеете да правите и кога веднаш да се јавите...

Како да се подготвите за уште една закана што ја носи летото - убод од оса? Летото е пред нас, а тоа значи подолго уживање во природата. Она што може да ви...

Прим. д-р Благица Манчева: АНАФИЛАКТИЧЕН ШОК – Секој пациент со сериозна алергија, опасна по...

ПИШУВА: Прим. д-р Благица Манчева педијатар – пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Најчесто причина за анафилакса во детството е внес на храна и е застапенa со околу 3-4% во првите три години од животот Се поголем е бројот на...

Бидете внимателни: Знаете ли што треба да направите ако ве касне оса?

Летните излети и денови на плажа можат многу лесно да ги расипат осите. Експертите велат дека тие не „напаѓаат“ сè додека не се почувствуваат загрозено или додека не го допрете нивното...

Што треба да направите ако детето го касне крлеж

Нема трева без крлежи, а тие едноставно ја “обожаваат“ нежната детска кожа. Вообичаено страдаат потколениците, но и локации како што е вратот, делот зад увото, па и косата, бидејќи има крлежи...

УБОД ОД ПЧЕЛА: Што треба веднаш да превземете

Играта надвор и престојот на сонце и во природа буди желба за различни игри, забава и насмевки кај децата. Сепак, во природа е сосема разбирлива  и поголема количина на пчели, а...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: МРСАТА НЕ Е ЕБОЛА! Одбраната на едно дете од МРСА...

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Повод да го напишам овој текст е се поголемиот број на родители, кои буквално распаметени од грижа, доаѓаат во мојата ординација со изолат на МРСА од нос, како...

Епидемиолозите предупредуваат: Крлежите најчесто се закачуваат на влакнестите делови од телото, задолжително проверувајте ја...

♦♦♦♦♦♦♦ Сезоната на крлежи е во полн ек - високите температури, убавото и сончево време, престојот во природа, како и бујната вегетација во овој период се како создадени за напад на крлежите,...

Кога убодот од комарец не е наивен?

Убодот од комарец ретко прави сериозни проблеми, но постојат две ситуации кога детето може да биде загрозено. АЛЕРГИЈА Некои деца се алергични на убод од комарец. Таа алергија, како и повеќето други, може...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во сос од зеленчук

Потребно: 1 кромид 800гр бело пилешко месо 1 модар патлиџан 1 тиквица 300гр свежи шампињони 500мл павлака за готвење Сол Бибер Оригано Подготовка: Пилешкото пропржете...

Што е најважно за здрава и негувана кожа на бебето

Веднаш штом се забележат први чудни дамки или појави на кожата, се создаваат немир и бројни прашања кои се вртат низ главата на секој...

КАКО ПОДОБРО ДА КОМУНИЦИРАТЕ СО БЕБЕТО: Секогаш реагирајте и бидете “детектив“

Внимателно гледајте го своето дете, следете што ви зборува со неговото тело и изрази на лицето. Децата на тој начин го изразуваат она што...

Коронавирусот може да ги уништи мозочните клетки, а научниците откриваат како

Нова студија го обезбедува досега најубедливиот доказ дека вирусот САРС-КоВ-2 навлегува во човечкиот мозок, каде што ги инфицира клетките наречени астроцити, кои обезбедуваат метаболичка...

Училишен психолог: Што треба да се прави со првачињата во последните денови пред поаѓање...

Училишниот психолог Бранка Тисма за РТС вели дека децата, за да можат да бидат подготвени за прво одделение, треба да стекнат некои навики веќе...

РАСПОРЕД НА ВОВЕДУВАЊЕ: Зеленчук во исхраната на детето

Во повеќето случаи, во исхраната на бебето, најпрви се воведуваат житариците, оти е богати со витамини и мутриенти кои му се потребни на бебето....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детска супа од домати

Потребно: 1 црвен кромид 2 моркова 500мл пасирани домати 500мл вода Малку маслиново масло 1 лажичка шеќер Сол Црн пипер Малку брашно Подготовка: Изрендајте го...

ДОЕЊЕТО СПРЕЧУВА РАЗНИ ИНФЕКЦИИ: Доените бебиња имаат помал ризик од инфекции на увото

Мајчиното млеко содржи антитела кои им помагаат на бебињата во борбата против инфекциите, а истражувањата покажуваат дека доените бебиња имаат помал ризик од појава...

ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД БОЛЕСТИ И ДОБРО РАСПОЛОЖЕНИЕ: Зошто е важно децата да се доволно...

За штетноста на сонцето многу се зборува и секако треба мудро да се избере времето за престој на сонце за да се заштитиме од...

ЗАБРАНЕТИ НАМИРНИЦИ ЗА БЕБИЊА: Децата помлади од две години не би требало да ги...

За да обезбедите добар развој важно е да се грижите за исхраната на вашето бебе. Исто така, важно е да знаете и дека постојат...

НАЈЧЕСТ НАЧИН НА ЗАРАЗА СЕ ВАЛКАНИТЕ РАЦЕ: Летните вирози кај децата може да завршат...

Ентеровирозите, акутни инфекции предизвикани од ентеровируси, се јавуваат во текот на летото, а најчесто кај децата и младите. Всушност, станува збор за воспаление на...

Пет знаци дека сте воспитале разгалено дете

Иако намерата на родителите сигурно не е да пораснат деца кои мислат дека се центар на светот, сепак и тоа се случува. Но, ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач со сливи

Потребно: 3 јајца 2 шолји шеќер 1 шолја масло 1 шолја јогурт 2 шолји брашно 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 350гр сливи ...

ПРИВЛЕКУВАЊЕ ВНИМАНИЕ ИЛИ НЕШТО СОСЕМА ДРУГО: Од каде доаѓа навиката детето да почне да...

Дали сте забележале дека вашето дете има бесмислена навика која ја сметате за многу непристојна и потенцијално опасна по неговото здравје, како што е...

БЕЗ ПАНИКА: Што секое дете “мора“ да знае до петтата година

Вештините кои што детето ги развива во првите години од својот живот се неверојатни. Но, сепак имајте предвид дека секое дете се развива поинаку...
error: