дома тагови ултразвук

Ознака: ултразвук

Исклучително редок феномен: Жена од Мали (25) роди ДЕВЕТ БЕБИЊА – Погледнете ги неверојатните...

Доколку преживеат сите девет бебиња, случајот ќе го сруши сегашниот светски рекорд од осум бебиња. Во 2009 година, Надја Сулеман, наречена „Октомам“, роди осум бебиња во Калифорнија, и сите преживеаја Неверојатни снимки...

Експлозија од емоции: Слеп иден татко добил на подарок везена фотографија од ултразвук за...

Дваесет и шестгодишниот Нејтан Еџ од Менсфилд, Нотингем не може да го дочека моментот кога ќе стане татко, но бидејќи е слеп, не можел да го види своето неродено бебе на...

Неодоливо: Бебе спие исто како што спиело во стомакот на мајката

Малиот Мајкл е веројатно најопуштеното бебе на социјалните мрежи. Неговата мајка Сара Келехер Степлинг објави две фотографии од нејзиното бебе во идентични пози, што и не би било толку невообичаено доколку...

Проф. д-р Зоран Трајковски: Новородените отсекогаш биле дијагностички предизвик

ПИШУВА: Катерина Шекеровска - Димовска katerina@pedijatar.mk   „Многу е тешко да прегледувате мали пациенти, но истовремено е и предизвик. Треба да знаете како да им пристапите, треба да имате искрен однос, треба да објаснувате што...

Прим. д-р Лидија Мирчевска: Дубаци и џампери се за родители, не се за децата...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Исчашувања на колкчињата, сплескана глава, вишок прсти се меѓу најчестите ортопедски аномалии кои се детектираат кај бебињата. Она што го истакнуваат педијатрите е родителите да го почитуваат терминот за првиот...

Задолжителни прегледи во бременоста

Во текот на бременоста треба да се направат  10 прегледи доколку сте прворотка, а кај повеќеротки 7 прегледи. Кај високоризични бремености и по потреба, бројот на прегледи е поголем. Секој месец...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 12. недела

Ембриогенезата (формирањето на органи) конечно е завршена и до крајот на бременоста, најголеми промени ќе се случуваат на телесната тежина и висина на бебето. Феталниот раст продолжува со забрзано темпо. Продолжува...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 8. недела

Иако повеќето од виталните органи на бебето се веќе присутни, тие се уште не ја извршуваат својата конечна функција. Срцето на бебето чука двојно побрзо од срцето кај возрасно лице, околу...

Д-р Јорданчо Иванов: Кој е првиот знак на бременост?

ПИШУВА: Д-р Јорданчо Иванов специјалист гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ ВОДЕЊЕ НА БРЕМЕНОСТА И ПРЕГЛЕДИ – 1 ТРИМЕСТАР Бременоста трае десет лунарни месеци, 40 недели или 280 дена. Поделена е на три триместри. Првиот триместар го опфаќа периодот...

Д-р Даница Поповска: И инфекција на дишните патишта може да предизвика накривнување (куцање) кај...

ПИШУВА: Д-р Даница Поповска специјалист по ортопедија ♦♦♦♦♦♦♦ Речиси на секое дете порано или подоцна му се случуваат една или повеќе епизоди на накривнување. Накривнувањето претставува една од најчестите причини заради кои родителите ги...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...

И тоа постои: Итна помош за бебиња кои плачат, спас за исцрпените родители

Откако Дара Филдс на Твитер објави дека во Берлин има итна служба за бебиња кои плачат, не е тешко да се заклучи зошто многумина...

ДОБРА ВЕСТ ОД БРИТАНСКИ ИМУНОЛОГ: Еве кога короната ќе се смири и ќе стане...

„Добрата вест е што вирусот не може да продолжи да се развива со сегашната брзина во обид да ги заобиколи вакцините и заштитата стекната...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во сос од зеленчук

Потребно: 1 кромид 800гр бело пилешко месо 1 модар патлиџан 1 тиквица 300гр свежи шампињони 500мл павлака за готвење Сол Бибер Оригано Подготовка: Пилешкото пропржете...

Што е најважно за здрава и негувана кожа на бебето

Веднаш штом се забележат први чудни дамки или појави на кожата, се создаваат немир и бројни прашања кои се вртат низ главата на секој...

КАКО ПОДОБРО ДА КОМУНИЦИРАТЕ СО БЕБЕТО: Секогаш реагирајте и бидете “детектив“

Внимателно гледајте го своето дете, следете што ви зборува со неговото тело и изрази на лицето. Децата на тој начин го изразуваат она што...

Коронавирусот може да ги уништи мозочните клетки, а научниците откриваат како

Нова студија го обезбедува досега најубедливиот доказ дека вирусот САРС-КоВ-2 навлегува во човечкиот мозок, каде што ги инфицира клетките наречени астроцити, кои обезбедуваат метаболичка...

Училишен психолог: Што треба да се прави со првачињата во последните денови пред поаѓање...

Училишниот психолог Бранка Тисма за РТС вели дека децата, за да можат да бидат подготвени за прво одделение, треба да стекнат некои навики веќе...
error: