дома тагови уживање

Ознака: уживање

Научете го детето да сака да игра, а не само да победува

Во одредени средини во кои децата се вклучени во текот на својот развој (градинка, училиште), почнуваат да развиваат натпреварувачки дух. Додека родителите ја гледаат важноста на учествување, забава, тимски дух и...

ПЕДИЈАТРИТЕ ГИ ПОТЕСЕТУВААТ РОДИТЕЛИТЕ: Ова се совети за здрави и среќни деца

Родителството бара целоживотно учење. А, овие совети смета д-р Тифани Ото Кнајп се најважни во воспитувањето и растењето на децата. Важно е да се биде присутен Паметни телефон, ајпади, лаптопи - тие...

Совети како до подобра комуникација со бебето

РЕАКЦИЈА  Родителите често се ангажирани и зафатени. Но, дури и кога имате милион обврски, ако детето се обидува да комуницира со вас, прекинете со се што правите и покажете му дека го...

УЖИВАЊЕ ВО СТОМАКОТ НА МАМА: Што сакаат бебињата додека сте бремени?

Врската помеѓу мајката и бебето се формира уште додека бебето е во стомакот. Што е уште поинтересно- бебето веќе во стомакот знае кои од навиките на мајката најмногу му се допаѓаат....

ВОДЕЊЕ ЉУБОВ ВО БРЕМЕНОСТА – Што треба да знаете за сексуалните односи низ тромесечја

Сексот не е опасен за мајката, ниту за бебето Секој пар е приказна за себе, па проблематиката не може да се генерализира – многумина во бременоста имаат одличен секс, дури и подобар...

Еве како да уживате покрај вашето бебе во првите недели по породувањето

Сте се породиле и одите дома со детето? Можеби ќе бидете исплашени оти не знаете што може да очекувате во првите недели со новиот член на семејството. Некои ќе ви кажат дека...

Сексуален однос за време на бременоста е пожелен

Дали смее да се води љубов за време на бременоста е едно од најчесто поставуваните прашања кај новите трудници. Одговорот во принцип е да, доколку во бременоста немате никакви компликациии и...

Во што бебињата најмногу уживаат додека се во стомакот?

Врската помеѓу мајката и бебето се формира уште додека бебето е во стомакот. Што е уште поинтересно - бебето веќе во стомакот знае кои од навиките на мајката најмногу му се...

Најнови вести

РАСПОРЕД НА ВОВЕДУВАЊЕ: Зеленчук во исхраната на детето

Во повеќето случаи, во исхраната на бебето, најпрви се воведуваат житариците, оти е богати со витамини и мутриенти кои му се потребни на бебето....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детска супа од домати

Потребно: 1 црвен кромид 2 моркова 500мл пасирани домати 500мл вода Малку маслиново масло 1 лажичка шеќер Сол Црн пипер Малку брашно Подготовка: Изрендајте го...

ДОЕЊЕТО СПРЕЧУВА РАЗНИ ИНФЕКЦИИ: Доените бебиња имаат помал ризик од инфекции на увото

Мајчиното млеко содржи антитела кои им помагаат на бебињата во борбата против инфекциите, а истражувањата покажуваат дека доените бебиња имаат помал ризик од појава...

ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД БОЛЕСТИ И ДОБРО РАСПОЛОЖЕНИЕ: Зошто е важно децата да се доволно...

За штетноста на сонцето многу се зборува и секако треба мудро да се избере времето за престој на сонце за да се заштитиме од...

ЗАБРАНЕТИ НАМИРНИЦИ ЗА БЕБИЊА: Децата помлади од две години не би требало да ги...

За да обезбедите добар развој важно е да се грижите за исхраната на вашето бебе. Исто така, важно е да знаете и дека постојат...

НАЈЧЕСТ НАЧИН НА ЗАРАЗА СЕ ВАЛКАНИТЕ РАЦЕ: Летните вирози кај децата може да завршат...

Ентеровирозите, акутни инфекции предизвикани од ентеровируси, се јавуваат во текот на летото, а најчесто кај децата и младите. Всушност, станува збор за воспаление на...

Пет знаци дека сте воспитале разгалено дете

Иако намерата на родителите сигурно не е да пораснат деца кои мислат дека се центар на светот, сепак и тоа се случува. Но, ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач со сливи

Потребно: 3 јајца 2 шолји шеќер 1 шолја масло 1 шолја јогурт 2 шолји брашно 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 350гр сливи ...

ПРИВЛЕКУВАЊЕ ВНИМАНИЕ ИЛИ НЕШТО СОСЕМА ДРУГО: Од каде доаѓа навиката детето да почне да...

Дали сте забележале дека вашето дете има бесмислена навика која ја сметате за многу непристојна и потенцијално опасна по неговото здравје, како што е...

БЕЗ ПАНИКА: Што секое дете “мора“ да знае до петтата година

Вештините кои што детето ги развива во првите години од својот живот се неверојатни. Но, сепак имајте предвид дека секое дете се развива поинаку...

Што е васкулитис, автоимуна болест со која една година се бори Ештон Качер?

Холивудскиот актер Ештон Качер во видеото за претстојната епизода на каналот National Geographic - „Running Wild with Bear Grylls: The Challenge“ што го објави...

ШТО УТВРДИЛЕ НАУЧНИЦИТЕ: Чувствува ли бебето дека мама го гали стомакот?

Идните мајки сакаат да го допираат и галат својот труднички стомак. На овој начин тие се поврзуваат со бебето и комуницираат со него уште...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со јајца

Потребно: За 4 лица: 1л млеко 400гр тестенини 4 јајца 2 лажици кисела павлака Сол Подготовка: Со миксер изматете ги јајцата со млекото и павлаката. Додадете...

НАЈСЛАТКО ЛЕТНО ОВОШЈЕ: Смоквите се преполни со витамини и минерали, а еве зошто треба...

Смоквите се познати како овошје на боговите, и тие се едно од најслатките плодови. Се одгледуваат уште од античко време, а растат на сончеви...

ПРИФАЌАЊЕ НА НЕИЗБЕЖНИ СИТУАЦИИ: Како да воспитате дете кое позитивно ќе пристапува кон промени?

Единствено промените се постојани, но понекогап е тешко да се прифатат, а децата не се исклучок. Им се допаѓале тие или не, соочувањето со...
error: