дома тагови високи температури

Ознака: високи температури

ТЕМПЕРАТУРИТЕ СЕ ИСКАЧУВААТ ДО 37 СТЕПЕНИ: Како на здрав начин да го разладите бебето...

Кога температурите се толку високи, лекарите советуваат дека е најдобро да не излегувате со бебето во периодот од 10 до 17 часот. Може да користите клима уред во домот, но внимавајте...

Може да доведе до сериозни здравствени проблеми: НЕ ЈА ПОКРИВАЈТЕ КОЛИЧКАТА НА ВАШЕТО БЕБЕ!

Покривањето на количките за бебиња и автомобилски седишта може да предизвика повеќе штета отколку корист. Иако често се смета дека покривањето е корисно за заштита на детето од сонце, вруќина или...

МАКЕДОНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Ослободување на бремените жени од работа, децата да не излегуваат...

Македонија од денес, 13 јули 2023 година, ќе биде зафатена од високи температури од портокалова фаза, при што почнуваат да важат препораките за намалување на ризиците од високите температури, согласно Акцискиот...

БРЕМЕНОСТ: Дали топлотните бранови може да предизвикаат предвремено породување?

Обрнете внимание на временската прогноза. Преголема вруќина може да резултира со порано раѓање, сугерира истражување објавено во списанието „Epidemiology“. Канадските истражувачи ги прегледале записите од 219.319 живородени во однос на температурата и...

ДЕЦАТА НЕ СЕ МАЛИ ВОЗРАСНИ: Топлотниот бран посилно ги погодува – еве како да...

Како што растат температурите, стануваме се посвесни дека мора да внимаваме на нашето здравје, а на тоа не предупредува сопственото тело секогаш кога ќе помислиме дека „тие топлотни бранови не се...

БЕБИЊАТА И ПОСТАРИТЕ ЛИЦА СЕ НАЈРИЗИЧНИ: Тивок симптом на топлотниот удар – битно е...

Како што температурите продолжуваат да растат, важно е да се запамети дека тие можат да бидат многу опасни. Имајќи предвид дека јули и август се пред нас, високите температури ќе ни...

ОД ДЕНЕСКА ДО НЕДЕЛА МАКЕДОНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Бремените жени да се ослободат од...

Министерството за здравство излезе со препораки за заштита од високите температури, согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи, од каде што информираат дека во следните четири дена (од...

И НИМ И Е ТОПЛО ВО ЛЕТО: Високите температури и спарнината им го попречуваат...

Дали бебето ќе се прегрее во топлите летни ноќи? Ова прашање сигурно ве мачи кога живата на термометарот ќе се искачи над 30 степени, а и вам ви е тешко да...

СОНЧАНИЦА – СИМПТОМИ, ТРЕТМАН, ПОСЛЕДИЦИ, ПРЕВЕНТИВА: Колку е помало детето, толку потешки ќе бидат...

Сончаница е пореметување на терморегулацијата која настанува поради прекумерно изложување на главата и задниот дел од главата на високи температури на сончевата топлина. Луѓето кои работат на отворено во лето и спортистите...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето, а особено да внимаваат и да преземаат...

Најнови вести

М-р Марина Крстиќ: Целосната инклузија на децата со пречки во развојот во редовните училишта...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Инклузивното образование во согласност со нашироко прифатената дефиниција предложена од УНЕСКО е: „Процес...

Една метода на родителство може да ги направи децата асоцијални. Еве која

Според нова студија објавена во списанието на Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија, начинот на кој ги воспитуваме нашите деца може да направи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со џем

Потребно: 3 јајца Прстофат сол 180 гр шеќер 10 гр ванилин шеќер 150 мл масло 150 мл млеко 380 гр брашно 10 гр...

КОИ СЕ ПРЕДНОСТИТЕ АКО РОДИТЕ ДЕТЕ ПО 35. ГОДИНА: Мајките живеат подолго, а бебињата...

Сте станале мајка по 35. година? Истражувањето на Универзитетот Архус во Данска покажува дека децата родени од жени постари од 35 години имаат одредени...

ШТО ТРЕБА ДА МОЖЕ ДА ПРАВИ БЕБЕ НА 3 МЕСЕЦИ: Руски педијатар открива –...

Од моментот на раѓање, бебето континуирано се развива и се прилагодува на новите животни услови. Тоа често расте толку брзо што немаме време да...

Клиниката „Жан Митрев“ додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новороденчиња од општина...

Клиниката „Жан Митрев“ додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од општина Центар. Ова е третпат годинава како се доделуваат ваучери...

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА СЛУЧАИ НА СИФИЛИС: NHS со нов гајдлајн за трудници –...

Лекарите забележале „зголемен број на дијагнози“ на средновековни сексуално преносливи инфекции и кај идните мајки и кај неродените бебиња. Претходно, здравствените работници беа на штрек...

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...
error: