дома тагови воведување

Ознака: воведување

Кога и зошто треба да внесете пиперка во исхраната на бебето

Пиперките ги има во различни сорти ии нивоа на лутина, што веројатно ве става во дилема дали е во ред на своето бебе да му дадете пиперка и кога. Тие се користат...

Кога на бебето да му дадете јагоди и како изгледа можната алергиска реакција

Пред нас е сезона на бобинки, јагодите се веќе на пазарите, па многу мајки се прашуваат дали на своите бебиња да им внесат во исхраната, малини, јагоди, рибизли или да ја...

Кое овошје е најдобро за бебето?

По овој редослед овошјето треба да му се дава на бебето На возраст од 6-8 месеци ЈАБОЛКА Квалитетна зрела, но не и презрела јаболка, е првото овошје кое му се дава на бебето....

Што треба да знаете за воведувањето жолчка во исхраната на детето

За воведувањето на жолчката во исхраната на бебето, постојат различни ставови, но сите се согласуваат дека е тоа долготраен процес кој трае 3-4 недели, оти жолчката е категоризирана како висок алерген...

Зошто и кога бебето треба да почне да јаде урми?

Урмите претставуваат важен дел од исхраната на бебето. Ова вкусно овошје во себе содржи витамини и минерали кои се од витално значење за раст и развој на децата. Тие се преполни...

Кога бебе смее да јаде манго?

Како и папајата, мангото е тропско овошје и старосната граница за воведување на ова овошје варира од 6 до 8 месец, или од 8-10 месец.  МАНГО (100 ГРАМА) ВИТАМИНИ МИНЕРАЛИ Витамин А – 1262 IU Калиум –...

Смее ли бебе да јаде пиперка?

Пиперките ги има во различни сорти ии нивоа на лутина, што веројатно ве става во дилема дали е во ред на своето бебе да му дадете пиперка и кога. Тие се користат...

Дали смее да му се дава целер на бебето?

Овој зеленчук, во свеж облик најдобро е да се избегнува додека бебето не наполни една година. Помеѓу другото, тоа е поради тоа што процесот кој ќе го подготви бебето да го...

Кога бебето може да почне да јаде боранија?

Боранијата е богат извор на витамините А, С и К, како и фолна киселина и влакна. Многу хранливи материи во неа, може да помогнат во спречување на бројни здравствени проблеми, како...

Родители, внимание! Ново истражување открило како да спречите алергии на храна кај децата

Испробувањето нова храна со бебе е секогаш вистинска авантура, а единствена грижа на родителите би требало да биде документирањето на смешните и интересни изрази на лицето на детето. Но, во последните...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски “чоколаден“ крем 

Потребно: ½ авокадо 1-2 банани (зрели) 1 шака мелени лешници или бадеми (по желба и вкус) 1-2 супени лажици мелен рогач  Подготовка: Сите состојки...

ЛЕКАРИТЕ АПЕЛИРААТ: Дури и на топло и жешко време, не му даваjте вода на...

Температурите во текот на летото го достигнуваат својот пик, па стручњаците апелираат на родителите на новороденчиња да бидат внимателни. Нормално е да се да...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест

Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на...

Д-р Мими Кимовска-Христова, претседателка на Kомитетот за доење: Никаде во ниту една студија не...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Мајчиното млеко содржи антимикробни фактори: секреторен ИгА, ИгМ, ИгГ, олигосахариди, лизозими, леукоцити и таканаречени цитокини и антиинфламаторни фактори. Затоа не треба да се...

Потресна фотографија на медицинска сестра од Бејрут со три новороденчиња го заобиколи светот

Фотографија на медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња, опкружена со десетици тела и повредени, го заобиколи светот и стана симбол на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Потребно: 2кг кајсии 500гр шеќер 200мл вода Сок од еден лимон Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со...

Златни правила за првите три дена доење

Придобивките од доењето не се само во делот на исхраната и нутритивната вредност за бебето. Во текот на првите три дена, веројатно ќе пробувате...

ИМПЕТИГО – бактериска инфекција која секое лето ги полни амбулантите. Избегнете је!

Импетигото е заразна инфекција на кожата која најмногу ги погаѓа бебињата и децата. Неретко, првите симптоми на болеста се појавуваат на лицето, особено во...

Д-р Александар Гинзбург: Тестирањето на вакцината против коронавирус на деца ќе почне во јануари...

Рускиот национален центар за микробиологија, „Николај Гамалеј“, планира да започне со испитувања на вакцината против COVID-19 врз деца во јануари или февруари наредната година....

Како луѓето со благи симптоми на COVID-19 можат брзо да добијат сериозна форма на...

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или нема да имаат никакви симптоми на болеста, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми на COVID-19...

ДЕЦА И СЛАТКИ: Колку благо дневно смеат да јадат?

Од една страна, на децата, но и на возрасните слатките работи им се огромна радост, во било кој период од денот. Од друга пак,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја...

Пет лаги во кои веруваат сите мајки кога ќе добијат бебе

Да бидеме искрени – во првите недели по породувањето, животот навистина може да биде тежок и хаотичен. Но, тоа е истовремено и магичен период....

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку...

COVID-19: Зошто не треба никогаш да ја обесувате заштитната маска на ретровизорот во вашиот...

Вонредните ситуации бараат вонредни мерки, како што е моменталната состојба со коронавирусот, која неминовно изискува носење на заштитни маски. Сите имаме секогаш заштитни маски со...
error: