дома тагови врсници

Ознака: врсници

НА УЧИЛИШТЕ, ЗА ВРЕМЕ НА ЧАСОВИТЕ И НА ОДМОРИТЕ, ПРЕД УЧИЛИШТЕ, НА ПАТ ДО...

Врсничкото насилство се случува на училиште, за време на часовите и на одморите, пред училиште, на пат од училиште до дома и преку интернет, т.е. сајбербулинг. Децата изложени на врсничко насилство...

НЕ МЕ САКААТ ВО НИВНОТО ДРУШТВО: Што да направите кога вашето дете нема пријатели?

Ако детето е задоволно и среќно, и родителите се. Но, ако забележите дека вашето малечко е претежно само на игралиштето, ако доаѓа дома од градинка или училиште тажно и генерално не...

СОВЕТИ ЗА НЕТРПЕЛИВИ РОДИТЕЛИ: Зошто моето дете уште не прозборело, не проодело, не јаде...

Не се знае кому е потешко – на младите родители кои штотуку ја истуркале првата година со детето или на паровите кои добиле второ бебе, па упорно го споредуваат со првото....

Дали вашето дете има карактеристики што го прават потенцијална жртва на врсничко насилство?

Врсничкото насилство е една од горките теми и проблеми со кои се соочуваат сè поголем број деца. Во својата работа, експертите често се среќаваат со поединци кои се малтретирани на училиште,...

ИСТРАЖУВАЊАТА ПОКАЖУВААТ: Популарните деца се склони кон агресивно однесување

Студиите покажуваат дека децата кои во училиште се сметаат за популарни, се посклони кон поагресивно однесување и попречување на наставата. Училиштето е место за учење и развој, но нуди и многу други...

Забраната на мобилните телефони во училиштата може да го подобри успехот на учениците и...

Повеќе студии го потенцираат позитивното влијание на забраната на мобилните телефони во училиштата врз успехот на учениците. Влијанието на мобилните телефони и друга технологија врз наставата е тема за која многу се...

Во која група спаѓате: Дали ќе го запишете детето во градинка или ќе го...

Утврдено е дека децата кои посетувале градинка или дневен центар за грижа на деца имале помалку проблеми во однесувањето и биле подобри во односите со врсниците отколку децата кои останале дома...

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку интернет. Со тоа се разбива осаменоста во...

Зборовите на врсниците болат повеќе од ќотек – какви последици може да има детето...

Емоционалното насилство се манифестира низ ставање погрдни имиња, навредување, омаловажување, навредливи критики, посрамување, озборување, исклучување од друштво... Се покажало дека особено девојчињата почесто применуваат недирективни, префинети социјални средства како би вознемириле...

Научете го детето да ги решава конфликтите со врсниците

Децата често доаѓаат во судир едни со други околу различни нешта. Некогаш се причина играчките, некогаш превземањето на другари, судир на мислења... Тие конфликти се многу бурни, но краткотрајни, оти кај...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: