дома тагови врсници

Ознака: врсници

Овие четири знаци јасно покажуваат дека детето е разгалено

Освен класичните изливи на бес или тантруми, секој пат кога не го добива она што го сака, разгалено дете можеме да препознаеме по некои други, малку посуптилни знаци. Имено, психолозите  уверуваат...

ПЛАН ВО ЧЕТИРИ ЧЕКОРИ: Што да направите ако сакате да спречите вашето дете да...

Сите ние сме биле сведоци на ситуации кога детето реагира на постапките на врсниците со агресија. Децата напаѓаат кога не знаат како да ги изразат своите чувства. За среќа, постои ефикасен...

НА УЧИЛИШТЕ, ЗА ВРЕМЕ НА ЧАСОВИТЕ И НА ОДМОРИТЕ, ПРЕД УЧИЛИШТЕ, НА ПАТ ДО...

Врсничкото насилство се случува на училиште, за време на часовите и на одморите, пред училиште, на пат од училиште до дома и преку интернет, т.е. сајбербулинг. Децата изложени на врсничко насилство...

НЕ МЕ САКААТ ВО НИВНОТО ДРУШТВО: Што да направите кога вашето дете нема пријатели?

Ако детето е задоволно и среќно, и родителите се. Но, ако забележите дека вашето малечко е претежно само на игралиштето, ако доаѓа дома од градинка или училиште тажно и генерално не...

СОВЕТИ ЗА НЕТРПЕЛИВИ РОДИТЕЛИ: Зошто моето дете уште не прозборело, не проодело, не јаде...

Не се знае кому е потешко – на младите родители кои штотуку ја истуркале првата година со детето или на паровите кои добиле второ бебе, па упорно го споредуваат со првото....

Дали вашето дете има карактеристики што го прават потенцијална жртва на врсничко насилство?

Врсничкото насилство е една од горките теми и проблеми со кои се соочуваат сè поголем број деца. Во својата работа, експертите често се среќаваат со поединци кои се малтретирани на училиште,...

ИСТРАЖУВАЊАТА ПОКАЖУВААТ: Популарните деца се склони кон агресивно однесување

Студиите покажуваат дека децата кои во училиште се сметаат за популарни, се посклони кон поагресивно однесување и попречување на наставата. Училиштето е место за учење и развој, но нуди и многу други...

Забраната на мобилните телефони во училиштата може да го подобри успехот на учениците и...

Повеќе студии го потенцираат позитивното влијание на забраната на мобилните телефони во училиштата врз успехот на учениците. Влијанието на мобилните телефони и друга технологија врз наставата е тема за која многу се...

Во која група спаѓате: Дали ќе го запишете детето во градинка или ќе го...

Утврдено е дека децата кои посетувале градинка или дневен центар за грижа на деца имале помалку проблеми во однесувањето и биле подобри во односите со врсниците отколку децата кои останале дома...

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку интернет. Со тоа се разбива осаменоста во...

Најнови вести

ЗАПЕК КАЈ ДЕЦАТА: Зошто се јавува и кога е причина за загриженост?

Опстипација или запек кај дете е честа појава која во повеќето случаи не е причина за сериозна загриженост. Се јавува кога детето има многу...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чоколаден мус

Потребно: 200 гр темно чоколадо (најмалку 70% какао) 1 мала шолја слатка павлака 2 лажици шеќер 3 јајца Прстофат сол Подготовка: Темната чоколада растопете ја...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Овие знаци укажуваат дека вашето дете може да биде пречувствително

Кога повеќето луѓе ќе го слушнат изразот „хиперсензибилно дете“, можеби прво ќе помислат на мало дете кое плаче и за најмала ситница што му...

Научниците објаснуваат што се случува во мозокот на тинејџерот кога родителот го критикува

Родителите кои се склони да критикуваат често не сфаќаат дека му прават многу повеќе штета отколку добро на своето дете. Група невронаучници од Универзитетите...

СТУДИЈА: Домашните тестови за Ковид-19 се најпрецизни четвртиот ден по појавата на симптомите

Според студијата објавена во списанието „Clinical Infectious Diseases“, најдобро време за тестирање за Ковид-19 со домашен тест е четвртиот ден од почетокот на симптомите. Истражувачите...

ФИЗИЧКАТА АКТИВНОСТ Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ ЗА КОГНИТИВНИТЕ СПОСОБНОСТИ: Пуштете ги децата да си...

Истражувањата покажуваат дека вежбањето, без разлика дали се работи за тимски или индивидуални спортови, па дури и само излегувањето надвор, нè прави покреативни и...

Кои родителски постапки ја нарушуваат детската самодоверба

Развојот на самодовербата кај детето зависи од многу различни фактори, објаснуваат психолозите. И додека некои работи можат да доведат до поголема самодоверба, други може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Германски колач со јаболки

Потребно: За подлогата: 1/4 чаша + 3 лажици путер 1/3 чаша шеќер 1 лажичка екстракт од ванила 1 јајце 1,5 чаши брашно 3/4 лажичка прашок...

Овие особини ги откриваат емоционално незрелите родители

Во случај родителите да се емоционално незрели, на детето може да му биде тешко да воспостави здрав однос со нив. Без разлика на тоа...

Три грешки поради кои децата стануваат зависни од родителите

Иако е во ред малите деца да се држат до своите родители, во одреден момент тоа може да стане претерано. Постојат многу причини зошто...

Д-р Катерина Василева-Димовска: „АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА“ – синдром кој се појавува главно...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева-Димовска, специјалист по педијатрија ♦♦♦♦♦♦♦  Синдромот „Алиса во земјата на чудата“ е ретка, но алармантна клиничка слика, која се карактеризира со кратки епизоди на искривување...

Ова се знаци дека вашето дете напредува во градинка

Почетокот на фазата во градинка во животот на детето може да изгледа застрашувачки. Иако понекогаш се оди без проблеми, чести се ситуации каде што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стапчиња од компири

Потребно: 750 гр компири 1 јајце 50 гр пармезан  1 китка магдонос 2 лажици пченкарен скроб Подготовка: Исечкајте ги и сварете ги компирите, па процедете...

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...
error: