дома тагови заби

Ознака: заби

КОГА ЗАПЧИЊАТА НИКНУВААТ: Како да му олесните на вашето малечко да ја помине оваа...

Периодот кога никнуваат забите на детето може да биде многу непријатен и за бебето и за родителите. Помогнете му на вашето бебе да ја помине оваа фаза на развој што е...

7 РАБОТИ ШТО ДЕЦАТА ГИ НАСЛЕДУВААТ САМО ОД ТАТКОТО: За квалитетот на забите и...

Гените се вистинско чудо, а тоа најдобро можете да го видите кога ќе имате дете. Веднаш почнувате да го проучувате бебето и да се обидувате да откриете што тоа наследило од...

ПЕДИЈАТРИТЕ УКАЖУВААТ: Една необична појава може да укажува на дијабетес кај детето

Дијабетесот или шеќерната болест се нарекува глобална епидемија бидејќи бројот на заболени лица во светот расте до нивоа кои беа незамисливи пред само неколку децении. Постојат повеќе причини за оваа појава,...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство за спиење, замена за плишана играчка со...

ЗАБИ КАЈ БЕБИЊАТА: По кој редослед растат и како да се ублажат придружните тегоби?

Мал број деца (едно на 2.000 до 3.000) се раѓаат со мали зашилени заби, а останатите го добиваат првиот млечен заб помеѓу петтиот и осмиот месец од животот. По правило, никнувањето на...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЕЛЕНА ПЕТРОВА ПО ПОВОД 20 МАРТ – СВЕТСКИ ДЕН НА ОРАЛНОТО...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Здравите и правилно подредени заби се клучни за самодовербата, емотивната состојба, воедно и за социјализацијата. Токму заради се ова грижата за забите би требала да започне што порано, со појавата...

НЕДОСТАТОКОТ НА КАЛЦИУМ КАЈ ДЕЦАТА НЕ Е БЕЗОПАСНА ПОЈАВА: Детето може да биде нервозно,...

Хипокалцемија е состојба кога нивото на калциум во крвта на детето е премногу ниско. Имено, калциумот е минерал кој му е потребен на телото за да изгради здрави коски и заби....

БРУКСИЗАМ ИЛИ ЧКРИПЕЊЕ СО ЗАБИТЕ: Честа појава кај малите деца

Бруксизам или чкрипење со забите, е феномен кој обично се јавува навечер додека спиеме. Обично, забите на долната вилица несвесно се лизгаат по забите на горната вилица. Ако секое утро се...

СТОМАТОЛОЗИТЕ СОВЕТУВААТ: Како за знаете дали детето правилно ги измило забите?

Веќе знаеме дека за здрави заби неопходно е нивно редовно миење и тоа најмалку два пати дневно, наутро и навечер, но како да бидете сигурни дали забите на детето се правилно...

ДАЛИ Е ДОБРО БЕБИЊАТА ДА СИ ГО ЦИЦААТ ПАЛЕЦОТ?

Еден од најчестите рефлекси кај децата од раѓање до околу две години е цицањето палец. Причината за оваа активност може да зависи од повеќе фактори и сосема е нормално родителите да...

Најнови вести

ЗАПЕК КАЈ ДЕЦАТА: Зошто се јавува и кога е причина за загриженост?

Опстипација или запек кај дете е честа појава која во повеќето случаи не е причина за сериозна загриженост. Се јавува кога детето има многу...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чоколаден мус

Потребно: 200 гр темно чоколадо (најмалку 70% какао) 1 мала шолја слатка павлака 2 лажици шеќер 3 јајца Прстофат сол Подготовка: Темната чоколада растопете ја...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Овие знаци укажуваат дека вашето дете може да биде пречувствително

Кога повеќето луѓе ќе го слушнат изразот „хиперсензибилно дете“, можеби прво ќе помислат на мало дете кое плаче и за најмала ситница што му...

Научниците објаснуваат што се случува во мозокот на тинејџерот кога родителот го критикува

Родителите кои се склони да критикуваат често не сфаќаат дека му прават многу повеќе штета отколку добро на своето дете. Група невронаучници од Универзитетите...

СТУДИЈА: Домашните тестови за Ковид-19 се најпрецизни четвртиот ден по појавата на симптомите

Според студијата објавена во списанието „Clinical Infectious Diseases“, најдобро време за тестирање за Ковид-19 со домашен тест е четвртиот ден од почетокот на симптомите. Истражувачите...

ФИЗИЧКАТА АКТИВНОСТ Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ ЗА КОГНИТИВНИТЕ СПОСОБНОСТИ: Пуштете ги децата да си...

Истражувањата покажуваат дека вежбањето, без разлика дали се работи за тимски или индивидуални спортови, па дури и само излегувањето надвор, нè прави покреативни и...

Кои родителски постапки ја нарушуваат детската самодоверба

Развојот на самодовербата кај детето зависи од многу различни фактори, објаснуваат психолозите. И додека некои работи можат да доведат до поголема самодоверба, други може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Германски колач со јаболки

Потребно: За подлогата: 1/4 чаша + 3 лажици путер 1/3 чаша шеќер 1 лажичка екстракт од ванила 1 јајце 1,5 чаши брашно 3/4 лажичка прашок...

Овие особини ги откриваат емоционално незрелите родители

Во случај родителите да се емоционално незрели, на детето може да му биде тешко да воспостави здрав однос со нив. Без разлика на тоа...

Три грешки поради кои децата стануваат зависни од родителите

Иако е во ред малите деца да се држат до своите родители, во одреден момент тоа може да стане претерано. Постојат многу причини зошто...

Д-р Катерина Василева-Димовска: „АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА“ – синдром кој се појавува главно...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева-Димовска, специјалист по педијатрија ♦♦♦♦♦♦♦  Синдромот „Алиса во земјата на чудата“ е ретка, но алармантна клиничка слика, која се карактеризира со кратки епизоди на искривување...

Ова се знаци дека вашето дете напредува во градинка

Почетокот на фазата во градинка во животот на детето може да изгледа застрашувачки. Иако понекогаш се оди без проблеми, чести се ситуации каде што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стапчиња од компири

Потребно: 750 гр компири 1 јајце 50 гр пармезан  1 китка магдонос 2 лажици пченкарен скроб Подготовка: Исечкајте ги и сварете ги компирите, па процедете...

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...
error: