дома тагови зараза

Ознака: зараза

НОВА АНАЛИЗА: Шансата децата и младите да се разболат и да го шират КОВИД-19...

Израелска студија базирана на компјутерска симулација сугерира дека лицата помлади од 20 години, се двојно помалку чувствителни на инфекцијата со SARS-CoV-2 во споредба со возрасните, а и многу е помала шансата...

ЦЕНТАР ЗА КОНТРОЛА И ПРЕВЕНЦИЈА НА БОЛЕСТИ: Во училиштата не е забележано такво ширење...

Студии спроведени во САД и во некои европски земји покажале дека во училиштата во кои се практикува носење на заштитни маски, се внимава на одржување на физичко растојание и се применуваат...

НОВА ТЕОРИЈА НА АВСТРИСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Децата го шират коронавирусот исто како и возрасните

Ризикот од инфекција со новиот коронавирус кај децата се намалува оти ретко имаат симптоми, па КОВИД-19 останува неоткриен, тврдат австриските научници и нагласуваат дека во секоја трета училница во месец декември...

Едно од пет лица заболени од КОВИД-19 ги инфицира членовите на семејството

Податоци од истражување објавено во интернет списанието JAMA Network Open покажуваат дека едно од пет лица кои боледуваат од КОВИД-19 ја шират заразата во своето домаќинство. Инфекцијата се шири побрзо во...

КОВИД-19: Кога треба да носите маска и дома

Луѓето би требало да носат маска и дома за да спречат инфекција со новиот коронавирус кога им доаѓаат посетители однадвор и не се во можност да одржуваат социјална дистанца, препорача вчера...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Две навики битно го зголемуваат ризикот од зараза со коронавирусот

Шпанските научници се занимавале со испитување како различните однесувања и навики влијаат на веројатноста од заразување со коронавирусот и дошле до интересно откритие: доставата на намирници и роба од супермаркетите, како...

ДЕТАЛНА АНАЛИЗА – ШТО ВЕЛАТ СТРУЧЊАЦИТЕ: Дали децата се значаен извор на ширење на...

Во текот на првиот бран на пандемијата со новиот коронавирус се создаде научен консензус според кој децата би можеле да бидат важен фактор во ширењето на новиот коронавирус, како што е...

ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ СО НОВИ НАСОКИ: Ризик да заболите од КОВИД-19 постои и при неколку кратки...

Ризикот од инфицирање со новиот коронавирус, досега се сметало дека останува низок ако имаме кратки интеракции со други лица. Истражување покажува дека од КОВИД-19 може да се заболи и по многу...

Колкави се шансите да се инфицирате ако седите на иста маса со заразено лице...

Јапонските истражувачи направија симулација со помош на суперкомпјутер како се шири коронавирусот, која покажува дека распоредот на седење на иста маса во ресторан може во голема мера да влијае на ширењето...

Инфекција со коронавирус надвор не е невозможна, но е ретка: Случаен минувач може да...

Иако речиси целиот документиран пренос на коронавирус е во затворен простор, експертите велат дека е оправдано да се носи маска и на отворено, зашто и таму постои мал ризик од инфекција....

Најнови вести

ХИПЕРЗАРАЗНА ВАРИЈАНТА: Делта сојот има дури 1.000 пати поголемо вирусно оптоварување, открива нова студија

По неколкумесечно собирање на податоци, научниците се согласуваат: Делта варијантата е најзаразната верзија на коронавирусот ширум светот. Се шири околу два до три пати...

Моќна фотографија на бебе во срце од шприцови: СЕТА БОЛКА И РАДОСТ НА БОРБАТА...

Фотографија која совршено ја отсликува целата болка, но и радост на ин витро оплодувањето. Фотографијата, споделена на Фејсбук страницата Sher Institute, ја покажува вистинската...

Комбинацијата на „АстраЗенека“ и „Фајзер“ го зголемува нивото на антитела кон коронавирусот, покажува студија

Комбинацијата на вакцини, прва доза на „АстраЗенека“, а потоа „Фајзер“, го зголемува нивото на неутрализирачки антитела за шест пати, во споредба со примени две...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза бајадера

Потребно: · 200мл вода · 550гр шеќер · 300гр мелени ореви · 300гр мелени бисквити · 250гр путер · 100гр чоколадо за готвење За глазура: · 150гр црно чоколадо · 2 лажички масло Подготовка:...

ЛЕТОТО Е ИДЕАЛНО ВРЕМЕ: Како и кога да го одвикнете детето од пелени?

Летните месеци се идеален период за вадење на пелените кај детето, но за повеќето родители тој процес ретко поминува без маки. Најчесто станува збор...

НЕ ГРИЖЕТЕ СЕ, ДЕТЕТО НЕ МАНИПУЛИРА СО ВАС: Зошто децата бараат чаша вода пред...

Толку сте уморни, и и вие и вашето дете, и единство што сакате е да заврши читањето на последната приказна пред спиење, па вашето...

Гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) кај децата: Кога треба да се јавите на лекар

Плукањето, исто така познато како рефлукс или гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) е неуредно. Но, за разлика од повраќањето, тоа обично не е болно, а бебињата...

Со која вакцина против Ковид-19 најлесно се минува границата: Еве каде може да проверите...

Ширум светот досега се администрирани над 3,7 милијарди дози вакцина против Ковид-19, а многумина летово се решија да ги спакуват куферите и да отпатуваат...

Долго топло лето: Идеален за разладување – ОСВЕЖИТЕЛЕН КРЕМАСТ СЛАДОЛЕД ОД ВАНИЛА И МАЛИНА

ПОТРЕБНО Е: 500 г замрзнати малини 1 ванилин шеќер 3 лажици шеќер сок од еден лимон 1/2 лажиче цимет 2 шлаг крема со вкус...

Американска академија за педијатрија: Нови упатства за фебрилни доенчиња стари од 8 до 60...

Кога новороденчето ќе добие треска, тоа може да биде знак на бактериска инфекција, а педијатрите сега имаат упатства (гајдлајн) кои ќе им помогнат да...

ОД КОГО ДЕЦАТА ЈА НАСЛЕДУВААТ ВИСИНАТА

Научниците го испитувале начинот на исхрана на бремените жени и утврдиле како тоа влијае врз плодот, но сега е направена студија која ги испитувала...

Проблеми со концентрација, замор, намалена способност за вежбање – овие симптоми на Ковид може...

Германските истражувачи спроведоа студија објавена во часописот „Clinical Infectious Diseases“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со Ковид имале...

Дали интелигенцијата е наследна и од кого? Еве што вели науката

Експертите за генетика истражувале дали интелигенцијата е резултат на генетско влијание или се развива и создава од надворешни фактори, и заклучиле дека е комбинација...

Безбедно ли е да се дружите со пријатели кои не се вакцинирани? Еве што...

Ако сте вакцинирани, дали може безбедно да се дружите со пријателите? Одговорот може да лежи во вашето општо здравје, здравјето на луѓето околу вас и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: СВЕЖО, СЛАТКО И ЗДРАВО – Беби летна кашичка

Потребно: 1 кајсија 1 морков Подготовка: Како што веќе ви кажавме, ова кашичка се подготвува на наједноставниот можен начин. Едноставно сварете го морковот и кајсијата,...
error: