дома тагови зеленчук

Ознака: зеленчук

Како да ги натерате децата да јадат зеленчук и овошје?

Објаснувањата на децата за тоа дека овошјето и зеленчукот се здрави, во повеќето случаи нема да допринесе да ги јадат. Всушност, овие намирници попрво ќе ги изедат ако не инсистирате на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково вариво +8м.

Потребно:  1/2 шолја млада боранија 1/2 морков 1/2 тиквица 1/4 кромид 1/2 модар патлиџан (помало парче) Подготовка: Ставете ја боранијата, која претходно убаво сте ја измиле и исчистиле да се вари...

ПОСТПАРТАЛНА АЛОПЕЦИЈА Новите мајки да не се срамат да признаат дека губат коса –...

Почнете со проверка на исхраната за да проверите дали сте доволно хидрирани и дали ги внесувате потребните хранливи материи - особено железо, цинк и протеини. Додадете уште повеќе свежо овошје и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пролетно рижото

Потребно: 1 ½ л пилешки бујон 20гр путер 1 лажица маслиново масло 1 страк праз (ситно исечкан) 2 млади кромидчиња 1 млад лук 200гр ориз 250гр млад грашок 1 шолја млеко ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби тестенини во зеленчуков сос +9м.

Потребно: 2 моркова ½ страк праз 1 тиквичка ½ шолја свежи шечурки (шампињони) 2 лажици маслиново масло 3 домати (помали) ½ шолја бујон од зеленчук 1 лажица путер 200гр тестенини Подготовка: Загрејте...

ЗЕЛЕН ЛИСНАТ ЗЕЛЕНЧУК: Зошто и од кога треба да е на детската чинија

На пазарите и во маркетите, со доаѓањето на пролетта, достапни ни се се повеќе намирници во различни бои и вкусови, кои со својот богат нутритивен состав, но и со антиоксидантните својства...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчук од рерна +9м.

Потребно: ½ кромид 200гр компир 50гр морков 50гр ориз 1 чешне лук 1 домат 1 пиперка Масло за јадење Вода Подготовка: Кромидот ситно се сечка и се пропржува на малку масло. Се...

И вашето дете не јаде зеленчук: Можеби го правите токму ова…

Околу 80 проценти од децата во земјава не јадат зеленчук секој дек, додека 59 проценти од нив не јадат ниту овошје. А, токму консумирањето овошје и зеленчук е поврзано со помал...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем чорба од зеленчук +11м.

Потребно: 500гр грашок 1 морков 1 компир 1 главица кромид (може и праз) 100мл неутрална павлака Маслиново масло Зачини Подготовка: На масло пропржете го кромидот или празот, па додадете го исчеканиот морков...

Д-р Славица Тодоровска: Давањето на антибиотици во случај на вирусна инфекција е погрешно, а...

ПИШУВА: Д-р Славица Тодоровска педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Н ајчести причинители на инфекции во овој период се вирусите. Децата се најизложени на инфекции, посебно децата во градинките и училиштата, каде што го поминуваат поголемиот дел од денот. Најчести...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Памук кифли

Потребно: 900гр брашно тип 500 1 ќесичка сув квасец (7гр) 2 јајца 400мл топло млеко 180мл масло 1 лажица шеќер 1 мала лажичка...

Научен одговор на вечната дилема на мајките: Лошо ли е ако го оставам бебето...

Оставањето на бебето да плаче, без утешување или земање во раце и прегратка, не остава последици на личноста на детето, ниту пак на неговата...

Зошто и кога е неопходно да му се земе брис на детето

Лекарите велат дека на детето му се зема брис за анализа единствено доколку се појават симптоми како долготрајна кашлица, воспалено грло, зголемена телесна температура...

Викате на децата оти сте нервозни, а потоа ви е жал?

Ако и вие овие изминати денови сте се нашле во магичен круг на викање на децата без причина и грижа на совест која ве...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко браунис без грам шеќер

Потребно: 150гр ореви (оставени во вода 12 часа, па измиени) 150гр свежи урми 50гр ситно сечкани лешници 2 лажици кокосово масло 2 лажици какао За...

5 трикови за полесно успивање на детето

Ретки се оние родители кои никогаш не искусиле проблеми со успивање на мало дете. Било да станува збор за новороденче или бебе старо една...

Пациентите со COVID-19 третирани со плазма од оздравени луѓе имаат дупла шанса да преживеат...

♦♦♦♦♦♦♦ Инфузиите со конвалесцентна плазма помагаат во подобрување на состојбата на пациентите хоспитализирани со коронавирус, сугерира нова студија. Тимот од болницата „Монт Синај“ во Њујорк, открил...

Депресија, вознемиреност, замор и посттрауматско стресно растројство – реални закани од COVID-19: НЕ ДВОУМЕТЕ...

♦♦♦♦♦♦♦ „На подолг рок, луѓето кои биле заразени или имале симптоми на болеста со Ковид-19 можат да бидат изложени на ризик од ментални заболувања, како...

CDC: Пациентите со COVID-19 можат безбедно да се гледаат со други лица после 10....

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства за тоа кога луѓето со KОВИД-19 можат безбедно да се гледаат...

Високиот индекс на телесна маса во детството е поврзан со ризик од рак на...

Зголемениот индекс на телесна маса (ИТМ) во детството, особено помеѓу седмата и 13 година од животот, е поврзан со ризик од рак на мочниот...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бисквит коцки

Потребно: 300гр мелени биксвити 125гр маргарин 125гр шеќер во прав 1 банана 1 чаша сок од портокал 100гр ренадно чоколадо Подготовка: Мелените бисквити, шеќерот во...

Важно соопштение од Министерството за здравство: Породилното отсуство продолжува да важи до завршувањето на...

♦♦♦♦♦♦♦ Министерството за здравство информира дека согласно уредбата со законска сила донесена од Владата на Република Северна Македонија, породилното отсуство продолжува да важи до завршување...

Институт за јавно здравје: Здравствени препораки за топлото време за време на КОВИД-19

Топлината може да предизвика исцрпеност и топлотен удар и може да ги влоши постојаните состојби – како што се кардиоваскуларни, респираторни, бубрежни или ментални...

КОВИД-19 може да предизвика затајување на срцето кај децата

Децата може да доживеат акутна срцева декомпензација (затајување на срцето) поради силната воспалителна состојба (мултисистемски воспалителен синдром кај децата или MIS-C) по инфекцијата со...

Елена Трајкова, логопед: ОД ИГРА ДО ГОВОР – Родителите треба да го научат своето...

ПИШУВА: Елена Трајкова дипломиран логопед ♦♦♦♦♦♦♦ Детето ја има таа моќ да не развесели сите кои сме околу него. Детскиот дух може да направи премногу насмевки на нашите...
error: